Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 19 липня, 05:06:38

До 300-ліття Катерининської церкви 10 фактів з історії

18.10.2015   12:09Агенцiя

Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА та заповідник "Чернігів стародавній" започаткував міні-проект до 300-ліття Катерининської церкви.

Історики  у 10 фактах розказали, як Катерининська церква пережила ці 300 років.

Нагадаємо, 18 жовтня 2015 року Собор святої великомучениці Катерини відзначає 300 річницю свого освячення.

Катерининська церква (козацький кафедральний собор святої великомучениці Катерини УПЦ КП) — православна церква в місті Чернігів, пам'ятка архітектури національного значення. Яскравий зразок кам'яної української архітектури Лівобережжя XVII–XVIII століть.

Зведена на кошти козаків, братів Лизогубів (Якова та Семена), за заповітом їхнього батька Чернігівського полковника Юхима Лизогуба. Церква побудована в пам'ять про героїзм діда, Чернігівського полковника й наказного Гетьмана Якова та козаків Чернігівського полку, виявлений ними під час штурму турецької фортеці Азов в 1696 році.

Факт #1
Церква сильно постраждала під час бомбардувань у Другій світовій війні. Повну реставрацію виконали лише у 1979 році.



 Факт #2
Колір білих стін, склепінь і куполів дає відчуття простору і свободи, стіни храму завжди буди білими і не мали розписів.



Факт #3
Зведена на честь героїзму Чернігівського полку під час взяття турецької фортеці Азов у 1696 році на чолі з чернігівським полковником Яковом Лизогубом його онуками Яковий та Семеном.



Факт #4
З XII століття на цьому пагорбі стояла мурована церква, у II половині XVII тут вже діяв дерев'яний храм. На початку XVIII століття тут з’явилася нова мурована Катерининська церква.



 Факт #5
1837 року до західного боку церкви здійснили прибудову, у ній влаштували теплу Покровську церкву. Її не відновлювали під час післявоєнної реставрації.



Факт #6
Брати Лізогуби подарували новозбудованій церкві пишний різьблений триярусний іконостас. До початку ХХ століття збереглися вирізьблені з дерева царські врата з трав'яними орнаментами та зображенням «Дерева Ієсея». Втрачені в 30-их роках.



Факт #7
Після реставрації церкви, 21 грудня 1979 року в ній відкрили Музей декоративного мистецтва Чернігівщини. Попрацював до 2006 року.



Факт #8
У січні 1930 року у церкви відібрали п’ять дзвонів (майже 1000 кілограмів). Їх відправили до «Рудметалторгу» і переплавили на потреби тодішньої індустріалізації.



 Факт #9
Навесні 2006 року Чернігівська обласна державна адміністрація видала розпорядження про передачу церкви Козацькій православній громаді УПЦ КП



Факт #10
Перше, після 30-х років, богослужіння провели в Катерининській церкві 19 липня 2008 року священники УПЦ КП.

cult.gov.ua

Останні новини Чернігівщини

На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17

Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.

У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37

Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.

«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16

Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.

Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42

Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.

«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11

Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини