Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 11:35:05

До 300-ліття Катерининської церкви 10 фактів з історії

18.10.2015   12:09Агенцiя

Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА та заповідник "Чернігів стародавній" започаткував міні-проект до 300-ліття Катерининської церкви.

Історики  у 10 фактах розказали, як Катерининська церква пережила ці 300 років.

Нагадаємо, 18 жовтня 2015 року Собор святої великомучениці Катерини відзначає 300 річницю свого освячення.

Катерининська церква (козацький кафедральний собор святої великомучениці Катерини УПЦ КП) — православна церква в місті Чернігів, пам'ятка архітектури національного значення. Яскравий зразок кам'яної української архітектури Лівобережжя XVII–XVIII століть.

Зведена на кошти козаків, братів Лизогубів (Якова та Семена), за заповітом їхнього батька Чернігівського полковника Юхима Лизогуба. Церква побудована в пам'ять про героїзм діда, Чернігівського полковника й наказного Гетьмана Якова та козаків Чернігівського полку, виявлений ними під час штурму турецької фортеці Азов в 1696 році.

Факт #1
Церква сильно постраждала під час бомбардувань у Другій світовій війні. Повну реставрацію виконали лише у 1979 році.



 Факт #2
Колір білих стін, склепінь і куполів дає відчуття простору і свободи, стіни храму завжди буди білими і не мали розписів.



Факт #3
Зведена на честь героїзму Чернігівського полку під час взяття турецької фортеці Азов у 1696 році на чолі з чернігівським полковником Яковом Лизогубом його онуками Яковий та Семеном.



Факт #4
З XII століття на цьому пагорбі стояла мурована церква, у II половині XVII тут вже діяв дерев'яний храм. На початку XVIII століття тут з’явилася нова мурована Катерининська церква.



 Факт #5
1837 року до західного боку церкви здійснили прибудову, у ній влаштували теплу Покровську церкву. Її не відновлювали під час післявоєнної реставрації.



Факт #6
Брати Лізогуби подарували новозбудованій церкві пишний різьблений триярусний іконостас. До початку ХХ століття збереглися вирізьблені з дерева царські врата з трав'яними орнаментами та зображенням «Дерева Ієсея». Втрачені в 30-их роках.



Факт #7
Після реставрації церкви, 21 грудня 1979 року в ній відкрили Музей декоративного мистецтва Чернігівщини. Попрацював до 2006 року.



Факт #8
У січні 1930 року у церкви відібрали п’ять дзвонів (майже 1000 кілограмів). Їх відправили до «Рудметалторгу» і переплавили на потреби тодішньої індустріалізації.



 Факт #9
Навесні 2006 року Чернігівська обласна державна адміністрація видала розпорядження про передачу церкви Козацькій православній громаді УПЦ КП



Факт #10
Перше, після 30-х років, богослужіння провели в Катерининській церкві 19 липня 2008 року священники УПЦ КП.

cult.gov.ua

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:55

Протягом минулої доби зареєстровано 4 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 3 пожежі. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала.

Психологічна підтримка для людей, які зазнали страждань внаслідок війни 09:51

Український ветеранський фонд започатковує терапевтичну групу для тих, хто зазнав страждань внаслідок війни – людей, які чекають рідних з фронту, внутрішньо переміщених осіб та усіх, хто відчуває тривогу і знесилення через війну.

25 квітня: цей день в Україні і світі

25 квітня: цей день в Україні і світі 08:47

ДЕНЬ 792 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 792 RUSSIAN AGRESSION

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.