Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 03:01:24

ДЕСНЯНСЬКА ПРАВДА. Софіїн день в Олешні

10.10.2015   12:31Агенцiя

На Чернігівщині відбулася низка заходів, присвячених 160-й річниці від дня народження Софії Русової — українського педагога, прозаїка, літературознавця і видатної української діячки освітянського та жіночого рухів.

Ушанували пам’ять берегині української національної школи і на її малій батьківщині — в селі Олешні Ріпкинського району.  Символічно, що урочистий захід відбувся 30 вересня — в день Віри, Надії, Любові та їхньої матері Софії — у місцевій школі, котра носить ім’я педагога-просвітительки.

На свято Софії завітали науковці, краєзнавці, педагоги та студенти вищих навчальних закладів Чернігова й Києва, делегації Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського, відділу освіти Ріпкинської райдержадміністрації, вчителі та учні Олешнянської школи. Почесними гостями були голова Ріпкинської райдержадміністрації Борис Мелашенко й депутат обласної ради Іван Чаус.

Знаковою подією стало встановлення копії погруддя Софії Русової у вестибюлі Олешнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені С. Ф. Русової. Свято  відкрив керівник області Борис Мелашенко.

Оригінал погруддя встановлено в Ріпкинській гімназії, на базі якої діє обласний центр педагогічної спадщини Софії Русової.

Погруддя видатного педагога було виготовлене у 90-х роках минулого століття за ініціативи нині вже покійної голови Чернігівського відділу Союзу українок Раїси Решетнюк коштом української діаспори. Автор роботи — скульптор Василь Дубовий.

— 30 вересня 1991 року відбулися перші урочисті заходи, присвячені поверненню імені Софії Русової одразу після проголошення незалежності України. А в 1993-му Олешнянській школі присвоїли ім’я видатного педагога. Тоді тут було започатковано й історико-краєзнавчий музей, котрий і тепер добре розвивається завдяки історикам, краєзнавцям та педагогам. Допомагають і наші колеги з Києва. Мені близьке ім’я цієї видатної людини з двох причин. Софія Русова була дочкою шведа і француженки за походженням, але своє серце віддала країні, яка стала її батьківщиною. Софія Федорівна була українкою по духу, великою патріоткою. А ще мені імпонує її громадянська позиція. Софія Русова завжди відстоювала ідею незалежності й соборності України. Усе своє свідоме життя просвітителька присвятила справі національного відродження, — каже історик-краєзнавець, член Національної спілки журналістів України Володимир Єрмак.

Жителі Ріпкинщини пишаються своєю славетною землячкою. А тутешні педагоги є гідними продовжувачами її справи.

— До Олешні дедалі частіше приїжджають науковці та освітяни з усієї області. Почесним і водночас відповідальним для нас є те, що традиційне для нашого району освітянське свято виходить на всеукраїнський рівень і коло його учасників дедалі розширюється. У цей святковий день я особливо вдячний усім, хто причетний до відродження, збереження та примноження спадщини видатної особистості — Софії Федорівни Русової, — каже Борис Мелашенко. 

Опісля відкриття копії погруддя учасники заходу поклали до нього квіти. А далі на гостей чекав святковий концерт від педагогів та учнів Олешнянської школи. До речі, цей навчальний заклад не просто носить ім’я Софії Русової. Тут працюють за її педагогічною системою, бережуть започатковані традиції й поважають історію. Вчителі та діти кажуть, що Софія Русова відкрила їм інший світ, інше життя, іншу свідомість. Не одне покоління виросло із Софією Русовою, мудрішало з нею, вчилося розуміти, в чому полягає справжнє людське щастя. 

Нині у школі – 83 учні, тут працюють 19 учителів. Частину дітей підвозять шкільним автобусом із Грибової Рудні та Олександрівки. У навчальному закладі 11 класів, але одного класу (саме 11-го) цього року нема. Тож школа поки що лишається без випускників. Однак наступного року для деяких школярів останній дзвоник неодмінно пролунає.

— Я працюю в цій школі 22 роки, від початку становлення та присвоєння закладу імені Софії Русової. Для мене як директора свято Софії надзвичайно особливе. Я працюю в освіті досить довгий час і бачу, як змінилися наші діти. Вони зростають справжніми патріотами, які люблять свій рідний край та свою рідну мову. Через українську діаспору ми постійно підтримуємо зв’язок із родичами Софії Русової. Вони нам багато в чому допомагають. На сьогоднішній день школа має спортивну форму, тому для нас не проблема виступити на якихось спортивних змаганнях. У закладі є також українські народні костюми. Тож коли хтось із батьків не може купити дитині вишиванку до шкільного свята, допомагає школа. Крім того ми постійно черпаємо новий історичний матеріал про Софію Русову. Отримуємо від родичів електронною поштою чимало цікавих листів зі світлинами, деякими документами, — говорить директор школи Петро Куліш.

Свято Софії в Олешні не залишає байдужими своїх гостей. Минулого разу одна з київських студенток узяла собі на згадку три жолуді. Посадила їх у вазон, і через деякий час виросли деревця. Дівчина висадила їх надворі й до цьогорічного Свята Софії вже привезла до Олешні листочки з молодих дубів – під склом, у фоторамці. Тепер цю традицію продовжуватимуть інші студенти. 

Валентина НАУМЕНКО

Фото Євгена ШПИЛЕВСЬКОГО

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.