Як з Аркадія Казки хотіли зробити Сказкіна
«Я не знаю, чи був би я таким Тичиною, якби не дружба з Аркадієм Казкою», - говорив Павло Тичина.

Поет, перекладач, педагог Аркадій Казка народився 125 років тому 23 вересня 1890 року в містечку Седнів на Чернігівщині. Походив з багатодітної родини. З гордістю носив своє козацьке прізвище. Противився переформатуванню його у «Сказкіна». Діловоди чернігівського реального училища, де він навчався, намагались привести українські прізвища учнів у відповідність до російського звучання.
У Чернігові Казка разом з Тичиною співали в церковному хорі. 12-річними хлопцями вони писали для юнацького журналу і отримували по дві грудки цукру від інших хористів за статті. А вже працюючи учителем, тішився з того, що отримав у користування старенький рояль. Це спонукало Казку створити хор при Межигірському дитячому будинку, який давав безкоштовні концерти. Заснувати хор із дорослих селян не вдалося. Ті боялись записуватися, бо мовляв, «за цим списком потім запишуть до комуни».
Після проголошеної більшовиками політики коренізації, Аркадій Казка планував здійснити українізацію шкіл у Одесі. Брав участь у спробі створити з громадськх активістів комісію для просування справи українізації. Але місцеві більшовики заборонили. Відтак Казка викладав українську мову та літературу в одеській 77 трудовій школі.
Перекладав українською мовою поезії Маяковського, Буніна, Мюллера.
У вересні 1929 року заарештований за «причетність до контрреволюційної організації – Спілки визволення України», якої насправді не існувало. Так радянська влада позбувалася дореволюційної української інтелігенції, до якої входив Аркадій Казка.
Через півтора місяця після арешту, 23 жовтня наглядачі слідчого ізолятору знайшли Казку на камерних нарах горілиць, на шиї – широкий пруг від задушення. Судмедексперт констатував смерть від самоповішення на рушнику. На думку друзів Аркадія Казки, це не було самогубство.
Наталя Слобожаніна, Український інститут національної пам’яті
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.