Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 19:11:49

Про історію кохання в українській історії розповідали у Батурині

19.02.2015   13:05

З кожним роком все більше європейських традицій приживаються на благодатних теренах України. Вивчаючи вподобання молоді, через які актуальним видається музейно зацікавити їх, минулоріч заповідником було започатковано проведення науково-просвітницького заходу “Нікого у світі не любив так…”, з нагоди романтичного Дня закоханих.

14 лютого зібралися у Будинку Генерального судді В.Кочубея, з яким пов’язана одна із найвідоміших історій кохання в українській історії – кохання гетьмана Івана Мазепи та доньки Василя Кочубея Мотрони, гості і працівники заповідника, щоб згадати про одне з найпрекрасніших людських почуттів, про історії кохання визначних українців.

Головною темою заходу стала історія кохання сестрінка гетьмана Івана Мазепи та старшої доньки Кочубеїв - Ганни, яка розгорталась саме в Гетьманській столиці. Вінчалися молоді в 1698 р. у Батурині. Цей шлюб був стратегічним і поєднав в собі дві найвпливовіші родини того часу в Україні-Гетьманщині: рід Івана Мазепи та рід Кочубеїв. Сам Пилип Орлик до цієї урочистої події склав і проголосив панегірик «Сарматський Лев». Зачарувала присутніх виконанням високої поезії XVII ст. науковець заповідника Катерина Дзекун: « … Знайшов ти сьогодні дорогий скарб, Іване, у Кочубеївськім золотім Ерідані!».

Найцікавішою частиною заходу була сцена сватання Івана Обідовського до Ганни Кочубеївни. Власне обряд сватання, представлений загалу, автентичний - досліджений і вивчений науковцями Гетьманської столиці під час етнографічних експедицій. З надзвичайною старанністю організаторами підібрані “актори” - учні Батуринської ЗОШ та співробітники заповідника, розписані ролі, а головне — справжнісінькі костюми Батуринщини, деяким з елементів яких по сотні і більше років! Дуже органічно втілили свої образи учні 11 класу Батуринської школи: Світлана Сушко - Ганни Кочубей, Дмитро Паш’ян - Івана Обідовського, Євген Ровний - товариша нареченого, Василя Леонтійовича та Любові Федорівни Кочубей - екскурсовод заповідника Ігор Допа та музейний доглядач Людмила Тинкалюк, наукові співробітники заповідника Федір Юхно і Андрій Батюк - сватів.

В цей день залу історичного будинку прикрасив костюм нареченої Батурина - унікальним є те, що різні його складові належали представникам роду Чечелів, були весільним вбранням і передавалися з покоління в покоління: від прабабусі (головні елементи одягу належали Дмитренко Ксенії Сергіївні (1900–1998, яка виходила заміж за Чечеля Романа Максимовича (1887–1945), до правнуки ( у вінку виходила заміж Чечель Світлана Іванівна 17 листопада 1990 року). Наречену представила науковий співробітник заповідника Оксана Ломко.

Традицією дня закоханих стали «валентинки» - всі хто був уважним на заході і зміг дати відповідь на запитання ведучої - науковця Руслани Огієвської, легко отримав подарунок - поетичне зізнання у любові до рідної України від нашої землячки Ольги Іванівни Головко, прапорець України та видання заповідника!

Відтепер у садибі Кочубеїв відвідувачів на свята науковці будуть зустрічати в образах українок, які жили в цьому будинку три століття тому - Любові, Ганни, Катерини, Параски та Мотрони Кочубей!

 

Завідувач відділу науково-просвітницької роботи НІКЗ “Гетьманська столиця” Сердюк Наталія

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.