У Києві в Музеї Гетьманства експонується виставка ікон з Чернігова "Заступниця тепла світу холодного"
На виставці Богородичних ікон «Заступниця тепла світу холодного» представлено 41 ікону з фондів Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», які репрезентують ікономалярство Чернігівщини XVIII — початку ХХ ст.
Колекція ікон чернігівського заповідника створювалася протягом більше сорока років (від часу його заснування в 1967 р.) і налічує понад 900 одиниць зберігання. Джерела її формування різноманітні: передання ікон державними органами, представниками релігійних громад та приватними особами під час науково-пошукових експедицій, дарування та придбання в жителів Чернігівщини, колекціонерів та в антикварних крамницях.
Протягом 70—80-х рр. минулого століття співробітники заповідника здійснили численні науково-пошукові експедиції по області з метою виявлення, взяття на облік і врятування пам’яток мистецтва, коли значна кількість храмів була закрита, ікони залишались у церквах без нагляду, у занедбаному стані, а частину їх розібрали жителі міст і селищ. Переважна більшість цих ікон, уже на момент передання їх представниками церковних громад закритих храмів, були в аварійному стані або значно пошкоджені. Ікони була відреставровані фахівцями реставраційних майстерень Чернігова та Києва. Фактично співробітники заповідника врятували значну частку із виявлених тоді ікон від загибелі.
Географія зібраних у колекції заповідника ікон досить широка: Чернігівський, Городнянський, Ріпкинський, Щорський, Новгород-Сіверський, Семенівський, Ніжинський, Талалаївський, Бобровицький та інші райони Чернігівщини.
На виставці представлені чисельні образи Богородиці — найпоширеніші та найулюбленіші іконописні образи в Україні. Багато поколінь наших предків утілювали в цьому образі ідеал жінки — вірної захисниці, доброї і дбайливої матері, заступниці людей. За час існування виникло декілька типів зображень Богородиці.
На виставці представлені переважно ікони типу Одигітрії, як одного з найпоширеніших зображень Марії у XVIII—ХІХ ст., а також інші іконографічні типи: Замилування, Знамення, Живоносне джерело, Неопалима Купина, Коронування Богоматері, Покрова.
З образом Богородиці народ пов’язував свої надії на краще життя, приписував їй чудодійну силу. Народ вважав Богородицю Небесною Заступницею перед Богом, її допомога є найдієвішою, оскільки її син Ісус Христос не може відмовити матері.
Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній"
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.