"Там, де читають, нема війни", — одне з неформальних гасел акції "Книжкова сотня"
ЇЇ організатори називають свій проект своєрідним бібліотечним самоврядуванням, коли читач сам вирішує, чим наповнювати літературні фонди і свій мозок.
На читацькі заявки твори сучасних українських авторів привезли в подарунок трьом бібліотекам області. Радує, що, не дивлячись на засилля на ринку російських видань, українська книжка набуває все більшої популярності.
Акціями, що закликають подарувати бібліотеці книжку, вже нікого не здивуєш. Проте, впевнений відомий письменник Андрій Кокотюха, благородна мета таких заходів не завжди виправдана. Адже зазвичай люди віддають непотрібні їм книжки, щоб і шафи звільнити від зайвого, і благодійниками побути. «Книжкова сотня» — зовсім інший проект. Його суть – одна сільська, одна міська та одна районна бібліотеки області формують список замовлень на книги сучасних українських авторів, які користуються найбільшим попитом у читачів. Далі – збір коштів і придбання літератури у книгарнях.
Акція розпочалася з нашої області, книжки отримали Іванівська сільська бібліотека Чернігівського району, Менська районна та Чернігівська міська бібліотека імені Коцюбинського. Літературу читачі замовляли різну, та найбільш популярні твори Люко Дашвар, Василя Шкляра та Марії. Заявка номер один Чернігівської міської бібліотеки – Юрій Макаров. Він каже, що бути успішним письменником йому значно цікавіше, ніж колись успішним телеведучим. А ще зазначає, що і українським літераторам, і їхнім видавцям зараз ой як нелегко. Робота останніх взагалі героїзм, адже ґрунтується майже на одному голому ентузіазмі – видавати українську книжку невигідно. Та митець впевнений, що ситуацію необхідно виправляти своїми силами, не чекаючи прийняття якихось законів.
«Без державної підтримки дійсно важко», — каже видавець Микола Кравченко. Багато новинок літератури не користуються заслуженим попитом через те, що читачі про них просто не знають.
«Географія розповсюдження української книжки обмежена», — стверджує письменник Анатолій Дністровий. Особливо мало нашої літератури на півдні і сході України. На превеликий жаль, переважна більшість книгорозповсюджувальних установ в Україні – це російський бізнес.
Анатолій Дністровий впевнений, — якщо Україна серйозно не візьметься за створення культурної політики, цим із задоволенням займеться сусідня держава. Поки що письменники і видавці самі намагаються зарадити ситуації. Тому акція «Книжкова сотня» матиме продовження. Адже це хоч і невеличкий, проте такий важливий крок до утвердження української книги і української ідеї.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16
Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.
Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55
26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.
«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32
Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.