Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 14:10:18

Історики присвятили нове видання джерел до історії козацтва сучасним захисникам України

08.08.2014   09:16Агенцiя

«Присвячується українським солдатам, які, подібно своїм предкам, мужньо стали на захист Батьківщини» — саме так записано у присвяті в щойно виданій у Чернігові книзі джерел до історії козацтва «Ревізія Чернігівського полку 1732 року».

Упорядники нового видання: Сергій Горобець, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук, та Ігор Ситий, старший науковий співробітник Чернігівського обласного історичного музею імені В.В. Тарновського, кандидат історичних наук. Передмова Ірини Кривошеї, кандидата історичних наук.

Видання здійснене під грифом Українського інституту національної пам’яті, Центрального історичного архіву України в м. Києві, Чернігівського обласного історичного музею імені В.В. Тарновського.

Ревізія 1732 року є першою за часом ревізією Чернігівського полку, яка охопила одночасно козацьке і селянське населення регіону.

Повний текст документу складається з двох частин, які опинилися в складі різних фондів Центрального державного історичного архіву України у м. Києві. Основна частина (ревізія козаків, міщан і посполитих) зберігається у фонді Генеральної військової канцелярії (№ 51) і нараховує 429 аркушів. Друга частина – заключні 51 аркуш (реєстр дворів козацької старшини і духовенства, перелік шкіл, шпиталів, шинків і хуторів, а також списки старшинських підсусідків) – виявилася у складі фонду Чернігівської полкової канцелярії (№ 108), не мала датування і була ідентифікована як частина згаданої вище ревізії тільки в 2008 році. Таким чином, нинішнє видання дозволяє всім бажаючим ознайомитися з повним текстом джерела.

Книга супроводжується географічним та іменним покажчиками, останній з яких налічує майже 21 000 персоналій. До книги додається кольорова карта Чернігівського полку, де для більшої наочності населені пункти кожної сотні зображені різним кольором.

Це третя книга серії матеріалів і документів «Джерела до вивчення козацтва», яку започаткувала група ентузіастів-дослідників, що об’єдналися в рамках «Науково-дослідного центру історії та культури Лівобережної України». Ініціаторами та упорядниками її випусків стали Сергій Горобець та Ігор Ситий. Книги друкуються видавництвом «Десна Поліграф» у Чернігові.

Нагадаємо, що перше джерелознавче видання з цієї серії «Присяга Чернігівського полку 1718 року» побачило світ у 2011 році, а друге — «Переписна книга 1666 року» у 2013 році. Зараз готується до видання «Присяги Стародубського полку 1718 року».


Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:55

Протягом минулої доби зареєстровано 4 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 3 пожежі. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала.

Психологічна підтримка для людей, які зазнали страждань внаслідок війни 09:51

Український ветеранський фонд започатковує терапевтичну групу для тих, хто зазнав страждань внаслідок війни – людей, які чекають рідних з фронту, внутрішньо переміщених осіб та усіх, хто відчуває тривогу і знесилення через війну.

25 квітня: цей день в Україні і світі

25 квітня: цей день в Україні і світі 08:47

ДЕНЬ 792 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 792 RUSSIAN AGRESSION

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.