Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 25 червня, 00:58:11

Чернігівська слава Донбасу

11.07.2014   10:02Агенцiя

В одному з районів Маріуполя, у центрі парку з яскравою назвою “Веселка”, є бюст двічі Героя Соціалістичної Праці, лауреата Державної премії України сталевара Григорія Яковича Горбаня.

Народився він 1 квітня 1932 року в селі Шаповалівка Борзнянського району в родині пасічника. Закінчивши школу, подався до Маріуполя у ремісниче училище, після завершення якого працював слюсарем з ремонту паровозів на заводі “Азовсталь”. Службу в армії відбував водолазом на флоті. У 1955 році юнак повернувся на свій завод, але вже на іншу ділянку – підручним сталевара. Потрапив до рук Федора Ульянова, а згодом до молодого, проте вже знаного майстра Миколи Переверзєва на піч № 1, де й пропрацював все своє життя. Робота була важка, тож з трьох моряків, які прийшли після служби на завод, залишився тільки один – Григорій Горбань. За спогадами вчителя, його вирізняла впертість та любов до праці. Нічого не треба було нагадувати. Юнацькі поривання звісно призводили до непорозумінь: то поспішав, пропускаючи важливі подробиці, то “мотався” навколо печі, допікаючи всіх своїми запитаннями. Але сталеварська молодість проминула швидко.

Працюючи, закінчив вечірнє відділення заводського технікуму (1960) і отримав диплом техніка-металурга. Переверзєв, ставши майстром, у 1962 році передав Горбаню – молодому фахівцю, керування піччю. На комбінаті тоді виплавляли чавун з великим вмістом фосфору. А останній, як відомо, є ворогом металу. Тож, від сталеварів вимагалася неабияка майстерність у боротьбі зі шлаками. Проте, наш земляк засвоїв усі секрети ремесла та став професіоналом своєї справи.

Г.Я. Горбань відмінно оволодів складною технологією плавлення фосфористих марок сталі з використанням кисню. Він домігся виходу 8,21 т сталі з одного квадратного метра поду печі. В 1971 році був удостоєний найвищої нагороди за працю – Золотої зірки Героя Соціалістичної Праці, а у 1978 році першим серед металургів СРСР став двічі Героєм.

В 1974 році Григорій Якович зварив понад план 548 т сталі, значно знизивши простій печі, тож не дивно, що у 1975 році став одним з 17-ти передовиків виробництва, які першими в країні одержали Державну премію УРСР за видатні досягнення у праці.

Григорій Якович Горбань був відомим і шанованим у Маріуполі та далеко за його межами. У 1982 році став почесним громадянином міста. На початку 1980-х років з-під його пера вийшли декілька книг про працю сталевара. 1992 року Григорій Якович вийшов на пенсію. Жив у вже рідному дня нього місті на березі Азовського моря, де 18 червня 2000 року помер.


Сергій Лаєвський
 

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині 9 пар одружилися за допомогою відео-зв'язку 18:36

Після повномасштабного військового вторгнення росії в Україну, зміни торкнулися багатьох сфер нашого життя, зокрема, і державної реєстрації актів цивільного стану.

Городнянська громада працює над екологічно відповідальним ставленням до навколишнього середовища

Городнянська громада працює над екологічно відповідальним ставленням до навколишнього середовища 18:31

Екологічна інформаційна кава зустріч з представниками Молодіжної ради та представниками місцевої влади Городнянської громади пройшла 24 червня 2022 року в Городні.

На ремонт шкіл Чернігова спрямують 37 млн грн

На ремонт шкіл Чернігова спрямують 37 млн грн 18:28

Невикористані кошти освітньої субвенції перерозподілили між навчальними закладами для виконання ремонтних робіт.

Прокуратурою заявлено позов про стягнення з підприємства 49 551 грн. за безпідставне використання земельної ділянки

Прокуратурою заявлено позов про стягнення з підприємства 49 551 грн. за безпідставне використання земельної ділянки 18:00

Прилуцькою окружною прокуратурою до господарського суду направлено позов про cтягнення з підприємства безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю в сумі 49551,43 грн. на користь Прилуцької міської ради.

Захисники Чернігова:

Захисники Чернігова: "Про сон на посту і думати не приходилося, а очі в темряві працювали в сто разів сильніше" 17:52

Олег, як, мабуть, і більшість українців, не вірив у повномасштабне вторгнення росії в Україну. Разом із тим він впевнено називає війну на сході держави війною, яка тривала понад вісім років.