Чернігівці – лауреати Малої Нобелівської премії
Сергій і Тетяна Дзюби першими з українських письменників стали лауреатами Малої Нобелівської премії – Міжнародної літературної премії імені Людвіга Нобеля «Будон».

Це – почесна нагорода Міжнародної Академії літератури та мистецтва Удмуртії.
Чернігівське подружжя відзначено за успішне втілення міжнародного літературного проекту «Вірші Сергія і Тетяни Дзюби п’ятдесятьма мовами світу», зокрема поетичні збірки «Вибрані вірші» (США) та «Розмова чоловіка і жінки» (Польща). Як відомо, ці книжки побачили світ за сприяння голови Чернігівської обласної ради Миколи Звєрєва.
Цьогорічними лауреатами цієї дуже престижної міжнародної нагороди в галузі літератури стали також знамениті письменники з різних країн світу: класики сучасних національних літератур – Атанас Ванчев де Трасі (Франція), Рісто Василевські (Сербія), Димитр Христов (Болгарія), президент Удмуртського ПЕН-клубу, головний редактор журналу «Инвожо» Петро Захаров і Віктор Шиганов (Удмуртія), знана іранська поетеса Азіта Кагреман (Швеція), всесвітньо відомий письменник Єтон Келменді (Бельгія), головний редактор популярного журналу «Люблін. Культура і суспільство» Збігнєв Владзімєж Фрончек (Польща).
Тож привітаємо й українку Анну Багряну, чоловік якої – видатний болгарський письменник Димитр Христов – також отримав почесну відзнаку, якою нагороджуються літератори, які вже мають міжнародне визнання.
«Будон» перекладається з удмуртської мови, як «Тріумф». Старший брат Альфреда Нобеля – Людвіг тривалий час мешкав в Удмуртії й дуже багато зробив для її соціально-економічного розвитку. Рішення вже офіційно оприлюднене в удмуртських ЗМІ, зокрема на сайті Міжнародної Академії літератури та мистецтва Удмуртії (всі лауреати Малої Нобелівської премії – Міжнародної літературної премії імені Людвіга Нобеля «Будон» за 2014 рік незабаром стануть удмуртськими академіками): http://nobel.invozho.ru
Коментуючи цю новину, наш колега – письменник і журналіст Сергій Дзюба розповів, що торік вірші чернігівського подружжя були перекладені удмуртською мовою й надруковані в журналі «Инвожо». Так розпочалося цікаве співробітництво, яке розвиватиметься й надалі. Зокрема, планується перекласти вірші відомих удмуртських поетів українською мовою й згодом надрукувати їх у провідних наших виданнях.
Також Сергій Дзюба дав згоду увійти до журі Міжнародної Академії літератури та мистецтва Удмуртії, котре наступного року визначатиме нових лауреатів почесної нагороди.
«Дуже сподіваюсь, що і в 2015-му її отримають українці, – підсумував він. – Адже справжня, високодуховна, талановита література має об’єднувати народи задля миру та злагоди в світі».
Цього року нові книжки чернігівського подружжя вже представлені в Україні, Польщі, Італії, Македонії, США та Удмуртії (на сьогодні відбулося 28 презентацій).
Тепер письменник Сергій Дзюба збирається до Болгарії – на узбережжі Чорного моря, в старовинному й красивому місті Варна, наприкінці травня Слов’янська літературно-мистецька Академія, до якої вже прийняли нашого земляка, проводить щорічний великий міжнародний літературний фестиваль за участю багатьох відомих поетів із різних країн світу. Отож наш колега достойно представлятиме Україну. Поїздка здійснюватиметься за сприяння голови Чернігівської обласної ради Миколи Звєрєва.
Віталій ЛЕУС
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.