Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 5 серпня, 21:52:44

Бендеровець К.К. Гедройц, який уславився на Чернігівщині

07.04.2014   07:57Агенцiя

6 квітня 1872 року в містечку Бендери, що у Республіці Молдова (нині контролюється невизнаною Придністровською Молдовською Республікою) у родині військового лікаря Каетана Гедройца народився син, якого назвали Костянтином.

К.К. Гедройц

К.К. Гедройц

Слабкого на здоров’є хлопчика після смерті батька віддали на виховання до Київського кадетського корпуса. По завершенні навчання його направили до Михайлівського артилерійського училища. Проте, у 1892 році К.К. Гедройц полишає військову кар’єру і вступає до Петербурзького лісовий інституту. Закінчивши його у 1898 році, а згодом і Петербурзький університет, де посилено вивчав хімію та фізику працює у сільськогосподарській хімічній лабораторії міністерства землеробства.

Сферою наукових інтересів Костянтина Каетановича стають ґрунти, вірніше хімічні та фізичні процеси, які в них проходять. Досліджуючи це питання він бере участь в організації агрохімічного відділу створеної 1911 року Носівської сільськогосподарської дослідної станції. Саме з нею пов’язана наукова слава цього талановитого вченого.

Пропрацювавши консультантом на станції, К. Гедройц з 1922 року очолює її агрохімічний відділ. Результатом багаторічної наукової та практичної роботи стало вчення про ґрунтові коллоїди та їхню роль в утворенні ґрунту та його родючості. Він розробив класифікацію ґрунтів і методи хімічного аналізу. Багато часу приділяв поліпшенню розповсюджених на Чернігівщині солонцюватих і кислих ґрунтів.

За цю роботу Костянтин Каетанович був удостоєний Державної премії імені В.І. Леніна (1927 р.), отримав звання члена-кореспондента АН СРСР, а згодом і академіка. Помер К.К. Гедройц у Москві 1932 року.

Чернігівським історичним музеєм імені В.В. Тарновського був підготовлений довідник “Чернігівці – лауреати державних премій”, в якому є нарис, присвячений видатному вченому ґрунтознавцю. Його пам’ять увічнена меморіальною дошкою на будівлі станції у селі Дослідне Носівського району.

Носівська селекційно-дослідна станція і сьогодні здійснює велику насінницьку роботу, випробуючи та створюючи нові сорти зернових. Велика заслуга в цій праці належить Костянтину Каетановичу Гедройцу – бендерівцю, що уславився саме на Чернігівщині.


Сергій Лаєвський

Останні новини Чернігівщини

На конкурс ДФРР в області попередньо відібрано 57 проєктів

На конкурс ДФРР в області попередньо відібрано 57 проєктів 21:50

Обласна комісія з оцінки та попереднього конкурсного відбору інвестиційних програм та проєктів регіонального розвитку, що можуть реалізовуватись за кошти ДФРР, сьогодні на своєму черговому засіданні вирішила допустити до оцінювання 57 з 82 поданих на конкурс проєктів.

Вироком суду призначено покарання жителю м.Чернігова за нанесення тілесних ушкоджень колишньому тестю

Вироком суду призначено покарання жителю м.Чернігова за нанесення тілесних ушкоджень колишньому тестю 21:45

Вироком Деснянського районного суду м.Чернігова місцевого мешканця, 1992 року народження, визнано винним за умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров’я (ч.2 ст.125 КК України).

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 41 новий випадок COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 41 новий випадок COVID-19 21:40

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 5 серпня в області зафіксовано 41 новий випадок COVID-19.

В’ячеслав Чаус: маємо об’єднати громади області в єдиному векторі розвитку навколо ініціатив Президента

В’ячеслав Чаус: маємо об’єднати громади області в єдиному векторі розвитку навколо ініціатив Президента 21:36

Щоб область мала успіх, повинні об’єднатися усі гілки влади, громадськість та ЗМІ. Про це сьогодні, 5 серпня, під час прес-конференції заявив голова облдержадміністрації В’ячеслав Чаус.

Програма розвитку озеленення міста Чернігова на 2021-2025 роки передбачає реконструкцію вулиць Серьожнікова і Святомиколаївської

Програма розвитку озеленення міста Чернігова на 2021-2025 роки передбачає реконструкцію вулиць Серьожнікова і Святомиколаївської 21:31

Програма розвитку озеленення міста Чернігова на 2021-2025 роки, яку 3 серпня презентував на розширеній нараді з керівниками структурних підрозділів та комунальних підприємств начальник КП "Зеленбуд" Артем Стах, передбачає проведення повної реконструкції однієї з улюблених пішохідних зон чернігівців - вул. Серьожнікова та вул. Святомиколївської.