Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 18 травня, 14:41:20

Музею авіації та космонавтики в Чернігові бути!

23.12.2011   14:41Агенцiя

“Історія – занадто серйозна справа, щоб довіряти її історикам” Йан Маклеод

У жителів і гостей нашого міста в квітні 2012 року з’явиться можливість відвідати оновлений музей “Авіації та космонавтики Чернігівщини”. Завдяки ветеранам Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків ім. Ленінського комсомолу, які своєю працею створили, а потім зберегли історичні цінності та авіаційні експонати училища, ми, молоде покоління, можемо доторкнутися до нашої воістину космічної історії.

Музей авіації та космонавтики Чернігівщини

Авіатори були, є і ще довго будуть елітою будь-якої розвиненої країни. Вже тільки тому ми повинні знати досягнення й подвиги, які здійснили льотчики-випускники, доля яких пов’язана з Чернігівським ВВАУЛ. Адже це єдине льотне училище на території колишнього СРСР, яке найповніше зберегло свою історію. Культура суспільства стоїть на фундаменті традицій, а традиції – це тенденції руху суспільства, тому дуже важливо, щоб молоде покоління знали, пам’ятали і цікавилися нашою воістину Великою історією і продовжували створювати не менш славну історію Чернігівщини.

У 1971 році був заснований музей авіації Чернігівського ВВАУЛ на громадських засадах. У 2010-му році силами ветеранської організації “Спілки ветеранів ЧВВАУЛ” і його головою Кузьменковим Володимиром Хомичем музей внесли до реєстру громадських музеїв міста Чернігова під номером 4. Це вже великий крок вперед.

Ветерани провели клопітку роботу по систематизації експонатів, які накопичувалися багато років. У музеї розміщені матеріали, що розповідають про історію авіації Чернігівщини: створення в 40-х роках ХХ століття військової Школи пілотів, подвиги її випускників в роки Великої Вітчизняної війни, організація льотного Училища в 1951м році і його досягнення, а також Космічних сторінок пов’язаних з рідним містом. Зараз мало, хто пам’ятає, що наше місто і училище відвідував перший космонавт планети Юрій Гагарін. Крім того, багато наших випускників причетні до зародження світової космонавтики – це видатні вчені та інженери-конструктори: Кибальчич Н.І. (Родом з Коропа), Корольов С.П. (Дружина з Ніжина), Янгель М.К. (Дід родом з Чернігівської губернії). Навіть знаменитий маршал авіації, тричі герой Радянського Союзу Кожедуб І.М. теж народився в Чернігівській губернії. Основне завдання музею – донести правду про Велику аерокосмічну славу Чернігівщини до майбутніх поколінь для формування у них почуття гордості і власної гідності по праву великої космічної Держави. Сьогодні у кожного є можливість оглянути експонати авіаційного музею не тільки в приміщенні, а й під відкритим небом – справжні літаки: навчальні Л-29, Л-39, навчально-бойові винищувачі УТІ МІГ-15, МІГ-21У, МіГ-23УБ і бойові – МІГ-17, МІГ-21ПФ і МІГ-23М.

“У цій справі нам дуже допомагають наші випускники різних років. Завдяки їм поповнюються фонди музею. Це і особисті речі та фотографії, спогади і якісь документи. Все, що пов’язано з історією нашого училища і з людьми, які тут навчалися, воно знаходить відображення у вихованні молоді у вигляді тих експозицій, які представлені тут, в нашому музеї. В основному музей підтримують ветерани, саме з ветеранами перших випусків, з тими, з кого починалася історія навчального закладу і, звичайно ж, в першу чергу це ті, хто є гордістю і славою нашого училища. Можна назвати багато, десятки прізвищ. Його закінчили понад 8 тисяч льотчиків. Серед них 12 льотчиків-космонавтів, а це світовий рекорд! 60 генералів, 30 заслужених військових льотчиків, у тому числі Герої Радянського Союзу, Герої України та Герої Російської Федерації”- розповідає полковник у відставці Байнетов Дмитро Федорович, один з перших випускників Училища, організатор і беззмінний керівник протягом 40 років музею авіації.

Ветерани поставили завдання зробити музей державним, щоб зберегти експонати на століття під охороною закону. Адже рано чи пізно з природних причин ветеранів не залишиться, а музей і далі повинен виконувати свою основну місію. Міська рада підтримала цю ідею. Матеріалів накопичилося багато, виникла проблема – як і де все це розмістити. Зараз музей розташований на 4му поверсі в навчальному закладі військового ліцею і не може повноцінно розгорнути всю експозицію. Обласна рада пішла на зустріч ветеранам і виділила в оренду під музей – 1-й поверх навчального корпусу військового ліцею. Але це поки тимчасове приміщення, мета ветеранів – розмістити музей в окремому власному будинку.

Те, що зараз зібрано в музеї, звичайно, дає можливість повернутися до самих витоків, подивитися на роботи тих, хто починав формувати і ставити на крило майбутніх героїв льотчиків і космонавтів.

Романова Тетяна

Останні новини Чернігівщини

Меморіальний захід

Меморіальний захід "Пам’ятаємо! Боремося! Крим — це Україна!" 13:46

Меморіальний захід з нагоди Дня боротьби за права кримськотатарського народу та Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу відбувся в обласному центрі за участю голови облдержадміністрації Анни Коваленко, керівництва обласної та міської рад, представників духовенства, ГО «Кримська громада», інших громадських об’єднань, військовослужбовців Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки, вихідців з Криму, учасників антитерористичної операції та операції об’єднаних сил.

Правоохоронці викрили групу зловмисників, які утримували в неволі два десятки людей

Правоохоронці викрили групу зловмисників, які утримували в неволі два десятки людей 13:35

В спальному районі Чернігова у приватному будинку із заґратованими вікнами правоохоронці припинили діяльність так званого «реабілітаційного центру з ідеологічним одужанням», де проти волі утримувалися два десятки людей віком від 18 до 50-ти років.

За минулу добу рятувальники 7 разів залучались до ліквідації пожеж, надзвичайних подій

За минулу добу рятувальники 7 разів залучались до ліквідації пожеж, надзвичайних подій 13:20

Упродовж минулої доби підрозділами Головного управління ДСНС України у Чернігівській області ліквідовано 2 пожежі в житловому секторі громадян.

За 4 місяці рахунок держави поповнився на майже 24 мільйони гривень

За 4 місяці рахунок держави поповнився на майже 24 мільйони гривень 13:13

«Гаманець» держави поповнюється з різних джерел, зокрема рахунком оплати відповідних послуг, обов’язкових щомісячних платежів, а також через накладені за вчинення адміністративних правопорушень штрафи.

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 415 осіб

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 415 осіб 09:47

За даними Чернігівського обласного центру громадського здоров’я, cтаном на 18 травня в області щеплено першою та другою дозою 22639 людей.