Від поліцейського управління – до прокуратури
Солідна мурована двоповерхова будівля на вулиці Шевченка, 2 гармонійно вписується у тутешній ансамбль старовинних будівель. З одного боку – будинок колишнього губернського земства (нині Чернігівська облдержадміністрація), з іншого – міська дума (нинішня будівля Нацбанку).

Нині у будинку на Шевченка, 2 розташувалася міська прокуратура, а от у другій половині XIXст. споруду займало Чернігівське поліцейське управляння. Сам же будинок спорудили у 1860 році. Розташовувався він навпроти Театрального скверу (сучасний сквер ім. Попудренка). Це була одна з двох поліцейських частин, які на той час існували у губернському Чернігові. Тут же розміщувалося управління поліцмейстера. Будинок іншої поліцейської частини, який знаходився в районі сучасної вулиці Пушкіна до нашого часу не зберігся.
25 грудня 1862 року в імперії розпочалася поліційна реформа. Були затверджені “Временные правила об устройстве полиции в городе и уездах губерний”. Пізніше цей документ поступово доповнювався новими нормами і фактично регулював діяльність поліції аж до 1917 року. Згідно “Правил”, у всіх губернських містах створювалися міські поліцейські управління. Таким чином, створювалася міська поліція, окрема і незалежна від повітової. Поліцмейстер та його помічник призначалися на посади губернатором. Місто ділилося на окремі відділки, які очолювали поліцейські пристави. Пристав мав у своєму розпорядженні помічника та двох-трьох розсильних. Також йому підпорядковувалися околоточні наглядачі та городові.
Що стосується контингенту чернігівської поліції, то як пише чернігівський краєзнавець Володимир Руденок, на початку ХХ ст. поліцейський гарнізон складався з поліцмейстера, його помічника, двох приставів, чотирьох їхніх помічників та 45-ти городових. Всі ці люди і мали підтримувати порядок у губернському центрі (населення на той час близько 32 тисяч жителів).
Обов’язки поліції на той час були досить широкими. Тодішні правоохоронці мали стежити за громадською безпекою та підтримувати в місті порядок, наглядали за режимом роботи “питейных заведений”, стежили за дотриманням містянами санітарних норм і благоустрою, співпрацювали з пожежною охороною, ну і, звичайно, займалися розслідуванням кримінальних злочинів.
У 1906 році кількість городових у Чернігові зросла до 67 осіб, а за два роки у місті створили розшукове відділення. Цікаво, що того ж року в місті створили навіть поліцейський оркестр.
Олена Терещенко, Громадська ініціатива “Збережи старий Чернігів”
Останні новини Чернігівщини

Правоохоронці затримали чоловіка, у якого в машині виявили підозрілу речовину 11:58
Під час несення служби на одному з блокпостів міста Чернігова, гвардійці зупинили легковий автомобіль марки Renault, який рухався після початку комендантської години.

«Док» на війні у Чернігові 11:53
– Страшно було перші три дні, – згадує колишній лікар-дантист, а нині тероборонівець Чернігова Богдан із позивним «Док».

Новий в.о. Генерального директора Чернігівської обласної дитячої лікарні розповів про плани на посаді 11:37
Планує ремонт бомбосховища, а головна мета – зробити Чернігівську обласну дитячу лікарню найкращою в Україні.
#КодНації. Чернігівський обласний філармонійний центр створив відео до Дня вишиванки 11:19
19 травня 2022 року – світ відзначає День вишиванки. Це міжнародне свято відзначається щороку кожного третього четверга травня і покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.

Відновлення інфраструктури та транспортної мережі області — зведення за 18 травня 11:08
У Чернігівській області 18 травня тривали першочергові роботи з відновлення пошкодженої інфраструктури.