Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 19 травня, 18:20:52

Від поліцейського управління – до прокуратури

24.07.2013   15:56Агенцiя

Солідна мурована двоповерхова будівля на вулиці Шевченка, 2 гармонійно вписується у тутешній ансамбль старовинних будівель. З одного боку – будинок колишнього губернського земства (нині Чернігівська облдержадміністрація), з іншого – міська дума (нинішня будівля Нацбанку).

Нині у будинку на Шевченка, 2 розташувалася міська прокуратура, а от у другій половині XIXст. споруду займало Чернігівське поліцейське управляння. Сам же будинок спорудили у 1860 році. Розташовувався він навпроти Театрального скверу (сучасний сквер ім. Попудренка). Це була одна з двох поліцейських частин, які на той час існували у губернському Чернігові. Тут же розміщувалося управління поліцмейстера. Будинок іншої поліцейської частини, який знаходився в районі сучасної вулиці Пушкіна до нашого часу не зберігся.

25 грудня 1862 року в імперії розпочалася поліційна реформа. Були затверджені “Временные правила об устройстве полиции в городе и уездах губерний”. Пізніше цей документ поступово доповнювався новими нормами і фактично регулював діяльність поліції аж до 1917 року. Згідно “Правил”, у всіх губернських містах створювалися міські поліцейські управління. Таким чином, створювалася міська поліція, окрема і незалежна від повітової. Поліцмейстер та його помічник призначалися на посади губернатором. Місто ділилося на окремі відділки, які очолювали поліцейські пристави. Пристав мав у своєму розпорядженні помічника та двох-трьох розсильних. Також йому підпорядковувалися околоточні наглядачі та городові.

Що стосується контингенту чернігівської поліції, то як пише чернігівський краєзнавець Володимир Руденок, на початку ХХ ст. поліцейський гарнізон складався з поліцмейстера, його помічника, двох приставів, чотирьох їхніх помічників та 45-ти городових. Всі ці люди і мали підтримувати порядок у губернському центрі (населення на той час близько 32 тисяч жителів).

Обов’язки поліції на той час були досить широкими. Тодішні правоохоронці мали стежити за громадською безпекою та підтримувати в місті порядок, наглядали за режимом роботи “питейных заведений”, стежили за дотриманням містянами санітарних норм і благоустрою, співпрацювали з пожежною охороною, ну і, звичайно, займалися розслідуванням кримінальних злочинів.

У 1906 році кількість городових у Чернігові зросла до 67 осіб, а за два роки у місті створили розшукове відділення. Цікаво, що того ж року в місті створили навіть поліцейський оркестр.


Олена Терещенко, Громадська ініціатива “Збережи старий Чернігів”

http://saveoldchernihiv.org.ua/публікації/статті/31-від-поліцейського-управління-–-до-прокуратури.html

Останні новини Чернігівщини

Правоохоронці затримали чоловіка, у якого в машині виявили підозрілу речовину

Правоохоронці затримали чоловіка, у якого в машині виявили підозрілу речовину 11:58

Під час несення служби на одному з блокпостів міста Чернігова, гвардійці зупинили легковий автомобіль марки Renault, який рухався після початку комендантської години.

«Док» на війні у Чернігові

«Док» на війні у Чернігові 11:53

– Страшно було перші три дні, – згадує колишній лікар-дантист, а нині тероборонівець Чернігова Богдан із позивним «Док».

Новий в.о. Генерального директора Чернігівської обласної дитячої лікарні розповів про плани на посаді

Новий в.о. Генерального директора Чернігівської обласної дитячої лікарні розповів про плани на посаді 11:37

Планує ремонт бомбосховища, а головна мета – зробити Чернігівську обласну дитячу лікарню найкращою в Україні.

#КодНації. Чернігівський обласний філармонійний центр створив відео до Дня вишиванки 11:19

19 травня 2022 року – світ відзначає День вишиванки. Це міжнародне свято відзначається щороку кожного третього четверга травня і покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу.

Відновлення інфраструктури та транспортної мережі області — зведення за 18 травня

Відновлення інфраструктури та транспортної мережі області — зведення за 18 травня 11:08

У Чернігівській області 18 травня тривали першочергові роботи з відновлення пошкодженої інфраструктури.