Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 20 квітня, 09:03:33

У Чернігівському історичному музеї зберігаються жіночі головні убори XVIII ст.

24.07.2013   11:47Агенцiя

Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського має у своїй збірці декілька жіночих головних уборів ХVІІІ ст.

Одним з архаїчних є кибалка, описана О. Шафонським та репродукована О. Ригельманом. На жаль, готової речі в музеї немає, зате представлені 26 гаптованих денець кибалок, достатньо вивчених і описаних. Кибалку носили з наміткою (серпанком), яку пов’язували у різний спосіб. Час виготовлення наміток з музейної колекції визначити неможливо, бо вони не змінювали свого вигляду протягом століть. Близько середини ХVІІІ ст. жінки відмовилися від громіздкого убору і почали носити шапочки-“кораблики” з гаптованим овальним верхом і притиснутими фігурними закотами. У такому головному уборі невідомий художник зобразив Наталію Дем’янівну Розумовську, а поет-монограміст А.М. написав вірш, останні рядки якого малюють вбрання портретованої:

Но мать Наталья повидавши
Всю роскошь царского двора,
Тоской взгрустнулась по Лемешам,
С себя все фижмы, веера,
Алмазы, мушки и узоры скорей посорвала
И вновь кораблик да спидницу
Родной Украйны облекла.

У зібранні музею є три кораблики, які походять з колекції Василя Тарновського. Один з них (№ И-613), середини – третьої чверті ХVІІІ ст., пошитий з бежевого репсу, суцільно вкритого гаптованим золотою та срібною биттю і сканню, сухозліткою орнаментом з чотирьох гілок з великими квітками, доповненим вишивкою синіми, блакитними та білими шовковими нитками. Закоти шапочки – з чорного оксамиту, підкладка – з бавовняної декорованої коричневим рослинним орнаментом вибійки. Убір дуже гарний і, думається, дуже дорогий. Отож, мав належати представниці достатньо заможної родини, але, на жаль, жодних припущень щодо власниці зробити не можемо. Те саме стосується й іншого “кораблика” (№ И-619) з гірчичної репсової тканини, декорованого гаптованим срібною биттю і сканню орнаментом зі звивистих гілок з квітами, листям, пуп’янками та вишивкою рожевими, блакитними, зеленими, білими шовковими нитками. Закоти – із синього оксамиту, підкладка – з двоколірної вибійки.

Не відрізняється формою від попередніх третій “кораблик” з колекції Василя Тарновського (№ И-615). В “Каталоге украинских старожитностей коллекціии В.В. Тарновского” зазначено, що він був переданий “М.А. Максимовичем” і належав бабусі останнього. Можливо, цей подарунок колекціонеру зробив Михайло Олександрович Максимович (1804–1873), учений-енциклопедист, перший ректор Київського університету, бабуся якого – Олена Василівна Романова – з 1786 по 1822 рік була першою дружиною Івана Івановича Максимовича.

“Кораблик” пошитий із золотної парчі, закот – з чорного, майже повністю втраченого оксамиту, підкладка – з полотняної вибійчаної тканини з чорним рослинним орнаментом. Він міг бути пошитим ще в дівочі роки власниці, орієнтовно в 1780-х роках.

Віра Зайченко, науковий співробітник Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського, заслужений працівник культури України

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини