Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 22 червня, 11:55:45

Відразу три виставки відкрилися в національних закладах Києва за участі Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського

30.05.2013   08:42Агенцiя

Справжнім виставком марафоном став травневий тиждень (20–28 травня 2013 року) для Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського: відразу три виставки відкрилися в національних закладах Києва за його участі.

20 травня в Національному заповіднику “Софія Київська” розпочався виставковий проект “Київська Русь”. Перша виставка присвячувалася 900-річчю вокняжіння Володимира Мономаха. Із зібрання Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського представлена зброя кінця Х століття: два мечі, на одному з яких клеймо-напис, та вістря списів, а також різноманітні прикраси: наконечники ременів, накладки на сумку, наконечник піхов меча. Всі експонати походять зі знаменитого Шестовицького дружинного комплексу, розкопки якого розпочав співробітник музею П.І. Смолічев у 1925 році

24 травня в Національному музеї історії України відкрилася без перебільшення грандіозна виставка “1000 років українській печатці”. Серед понад 400 зразків сфрагістики – 4 експонати з нашого музею, три з яких із зібрання Василя Тарновського. Це два універсали гетьмана Кирила Розумовського. Перший – 1752 року – виданий Якову Тарновському на маєтності. Він має гетьманську печатку, обрамлену вишуканою червоною стрічкою, зав’язаною бантом. Другий – виданий 1760 року Григорію Теплову на будинок у Батурині, прикрашений паперовою кустодією з військовою арматурою, рослинним орнаментом та гербом Російської імперії. Один із найцікавіших експонатів виставки – так звана “Книга Забіл” (1679–1745) – збірник, упорядкований Іваном Забілою. Вона містить 67 документів, малюнки гетьманів, купців, царів, святих, літописні та історичні нотатки, реєстри, генеалогію Забіл, відбитки урядових, церковних та старшинських печаток. Особливе значення з-поміж них має малюнок “Sigilum Ucrainie” (sic!). А найдавнішим серед чернігівських експонатів виставки є кістень ХІ століття, прикрашений тризубом Ярослава Мудрого, який був знайдений 1984 року під час археологічних розкопок у Чернігові.

28 травня в приміщенні Національного музею Тараса Шевченка з нагоди 75-річчя Національного науково-дослідного реставраційного центру України відкрилася виставка “Минуле, врятоване для майбутнього”. Чернігівським історичним музеєм імені В.В. Тарновського були надані 12 музейних предметів, що свого часу відроджувалися фахівцями центру. Серед них: гетьманська булава та два коштовні потири XVIII століття, Євангелія у коштовних оправах 1600 та 1688 років, вишита ікона XVI століття та гаптовані покрівець (XVIІ ст.) і воздух (ХІХ ст.), мальовані ілюстрації до Апокаліпсісу та “Буквар Южнорусский” Тараса Шевченка (1861 р.), спідниця шовкова ХІХ століття та “Почвенная карта Черниговской губернии” 1887 року. Найбільш знаковим серед музейних раритетів виставки є срібна шата кіота чудотворної ікони Троіцько-Іллінської Богородиці. Вона була виготовлена у 1695 році на замовлення та коштом гетьмана Івана Мазепи і являє собою шедевр ювелірного мистецтва. Відреставрована 2010 року вона вже втретє експонується у Києві.

На двох виставках – “1000 років українській печатці” та “Минуле, врятоване для майбутнього” представлені експонати зі збірки українських старожитностей Василя Тарновського. Для нас участь у подібних проектах цього року – данина пам’яті Василя Васильовича Тарновського, 175-річчя якого святкує Чернігівський історичний музей, що носить його ім’я!


Сергій Лаєвський

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині майже 267 тис. пацієнтів отримали ліки проти серцево-судинних захворювань за програмою “Доступні ліки” 15:25

“Доступні ліки” – це програма, за якою українці з хронічними захворюваннями можуть отримувати необхідні ліки та медичні вироби безоплатно або з частковою доплатою. Їх вартість напряму аптеці відшкодовує Національна служба здоров’я України. Програма дозволяє зменшити фінансове навантаження на пацієнтів та збільшити доступність ліків.

Конфлікт “двовладдя” в Чернігові: яку участь в цьому приймають локальні медіа 15:18

Низка чернігівських медіа та пабліків в соціальних мережах вже понад півтора роки втягнута у протистояння між Чернігівськими міською радою та міською військовою адміністрацією. Це відображається на матеріалах видань, які присвячені висвітленню позицій сторін. Хто на чиєму боці, - розбираємося у цьому блозі.

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне”

Директорка центру реабілітації ветеранів Ксенія Возніцина: “Невидиме поранення потребує лікування так само, як і фізичне” 15:11

Психічні травми у військових та цивільних, постраждалих від війни, — проблема масштабна, яка не зникне після завершення бойових дій. Радше варто очікувати, що насліки невидимих поранень тільки посилюватимуться та набуватимуть інших проявів. На цьому наголошує директорка Центру психічного здоровʼя та реабілітації ветеранів “Лісова поляна” Ксенія Возніцина.

Від фізичної до продовольчої безпеки: начальник ОВА відвідав Бахмацьку громаду 15:05

Свій робочий візит до Бахмацької ТГ начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус у супроводі начальника Ніжинської РВА Григорія Ковтуна та голови громади Павла Шимка розпочав із одного з навчальний закладів.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини