Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 5 серпня, 21:42:55

"Чернігів стародавній": на досягнутому не зупиняємось...

28.01.2013   10:14Агенцiя

Відома істина: хто не знає свого минулого, не вартий майбутнього. Саме для того, щоб громадяни України добре знали своє минуле в навчальних закладах запроваджуються спеціальні курси, організовуються заходи, спрямовані на виявлення рівня знаннь про ті або інші історичні події, освітяни та науковці приділяють увагу історичній освіченості населення, і зокрема молоді. З такою ж метою працюють і музеї нашої держави.

Тому й не дивно, що одним із провідних напрямів роботи Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" є просвітницька діяльність. І тут йдеться не лише про відвідування музеїв та експозицій заповідника, а й про своєрідне "наближення" музею до пересічної людини. Особливо це стосується учбових закладів, вкрай завантажених навчальною програмою. Наукові співробітники архітектурно-історичного заповідника не тільки проводять екскурсії у музеях, а також розробляють та читають лекції за тематикою, пов'язанною з пам'ятками заповідника. У переліку лекцій, створених науковцями, є теми з археології та архітектури, краєзнавства, історії релігії та мистецтва. Для учнів і студентів - це той безцінний матеріал, який інколи складно знайти в бібліотеках або архівах.

Окрім традиційних для музею форм роботи впроваджуються і новітні, продиктовані теперішнім часом. Так, минулого 2012 року за ініціативою заповідника було проведено дві історичних гри - "Скарби стародавнього Чернігова" та "Тіні забутих предків". Форма гри - квест, рухливий і пізнавальний, приємно і корисно, а до того ще й цікаво. У них взяли участь по 13 команд, у кожній команді було задіяно по 10 школярів віком 12-14 років. Квести проводилися на охоронних територіях заповідника - на Дитинці та Болдиній горі - поруч із стародавніми соборами та монастирями. Тому завдання стосувались передусім пам'яток заповідника, але загалом інформаційне поле квестів охоплювало різні сфери знань. Були і завдання спрямовані на розвиток творчих здібностей школярів. Ігри пройшли цікаво і весело, а враження про них ще довго обговорювалися в шкільному середовищі.

З навчальними закладами міста було проведено також конкурс "Знаємо і любимо рідне місто". У чотирьох номінаціях конкурсу (малюнок, доробок, поезія та фотографія) учнівська молодь змогла виявити свою обізнаність і любов до історії рідного Чернігова. Для заохочення до участі у майбутньому матеріали конкурсу було видано збіркою під однойменною назвою. У всесвітній день музеїв її отримали в подарунок не лише переможці, а й кожен, хто брав участь у конкурсі.

Користується популярністю і проект - "День заповідника в школі". Його мета: ознайомити молодь із діяльністю національного закладу, розповісти про архітектурні пам'ятки та фондові колекції заповідника, а деякі з них і показати. Тож, учні, особливо молодших та середніх класів, мають можливість не просто побачити старовинні речі, а також доторкнутися до деяких із них, розпитати детальніше про те, що їх зацікавило.

Ще однією доброю традицією стало привозити до заповідника з інших музеїв та міст (наприкінці навчального року - на початку літніх канікул, коли починають працювати пришкільні оздоровчі табори) цікаві для дітей молодшого та середнього шкільного віку різноманітні виставки. Наприклад, наприкінці весни 2012 року у Національному архітектурно-історичному заповіднику "Чернігів стародавній" півроку працював Музей шоколадного мистецтва. Тож, чернігівці мали можливість дізнатися про дивовижну історію шоколаду, побачити дивовижні вироби з улюбленого продукту, а також скуштувати смачний шоколад із шоколадного фонтану. Завдяки таким пересувним виставкам маленькі, а разом із ними і дорослі чернігівці, побачили виставку голограм, привезену з київських музеїв; ознайомилися із японською культурою під час демонстрації виставки "Японія: традиції майстерності", де експонувалися традиційні ляльки, предмети побуту та зразки поезії і каліграфії. Великого резонансу набула ще одна "літня" виставка - мікромініатюри Володимира Казаряна. Серед них - портрет Тараса Шевченка на рисовому зернятку, знаменитий караван верблюдів у вушку голки, підкута блоха, букет троянд, стеблом яких служить людська волосина, скульптури на макових зернах та безліч інших мікромініатюрних творінь. З великим інтересом учні ознайомилися з експозицією картин всесвітньовідомої художниці Марії Приймаченко. Творчість народної художниці України, лауреата Державної премії ім. Т. Г Шевченка становить окрему, оригінальну сторінку самобутнього мистецтва світової культури. Її незвичайні образи викликали у дітей найрізноманітніші почуття - подив, радість, захоплення.

Пам'ятки Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" надихають майбутніх художників на творчість і ось вже кілька років поспіль на його охоронних територіях для учнів художніх шкіл влаштовуються пізнавальні пленери.

Мета ж всієї цієї діяльності одна - виростити покоління, яке б глибоко усвідомлювало своє коріння, знало історію власної держави і народу, і розуміло той факт, що молодь не лише приймає у спадок здобутки предків, а й несе відповідальність у свою чергу перед наступними поколіннями за збереження цього спадку. Тож на досягнутому не зупиняємось...


Алла Гаркуша, завідувач відділу науково-просвітницької роботи Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній"

http://naiz1.pp.net.ua/news/chernigiv_starodavnij_na_dosjagnutomu_ne_zupinjaemos/2013-01-26-1467
 

Останні новини Чернігівщини

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 41 новий випадок COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 41 новий випадок COVID-19 21:40

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 5 серпня в області зафіксовано 41 новий випадок COVID-19.

В’ячеслав Чаус: маємо об’єднати громади області в єдиному векторі розвитку навколо ініціатив Президента

В’ячеслав Чаус: маємо об’єднати громади області в єдиному векторі розвитку навколо ініціатив Президента 21:36

Щоб область мала успіх, повинні об’єднатися усі гілки влади, громадськість та ЗМІ. Про це сьогодні, 5 серпня, під час прес-конференції заявив голова облдержадміністрації В’ячеслав Чаус.

Програма розвитку озеленення міста Чернігова на 2021-2025 роки передбачає реконструкцію вулиць Серьожнікова і Святомиколаївської

Програма розвитку озеленення міста Чернігова на 2021-2025 роки передбачає реконструкцію вулиць Серьожнікова і Святомиколаївської 21:31

Програма розвитку озеленення міста Чернігова на 2021-2025 роки, яку 3 серпня презентував на розширеній нараді з керівниками структурних підрозділів та комунальних підприємств начальник КП "Зеленбуд" Артем Стах, передбачає проведення повної реконструкції однієї з улюблених пішохідних зон чернігівців - вул. Серьожнікова та вул. Святомиколївської.

Обсяги реалізованої продукції промисловості в січні–червні 2021 року

Обсяги реалізованої продукції промисловості в січні–червні 2021 року 21:25

Підприємства області в січні–червні 2021р. реалізували промислової продукції (товарів, послуг) на 18 млрд.грн.

Відкритість, активізм, взаємодія: в Освітньому домі прав людини в Чернігові стартувала Міжнародна школа для молодих активістів

Відкритість, активізм, взаємодія: в Освітньому домі прав людини в Чернігові стартувала Міжнародна школа для молодих активістів 21:20

В Освітньому домі з прав людини проводиться Міжнародна школа з прав людини для молодих активістів, яка стартувала 2 серпня 2021 року. 40 учасників з різних країн розділили на дві групи, які проживають окремо, проте мають багато спільних заходів.Про школу та відбір учасників розказала координаторка однієї з груп, Марія Цип'ящук: “Учасники є випускниками попереднього онлайн-компоненту, які проходили інтенсивне навчання з минулої осені до початку весни. Це було навчання основам прав людини, тому, як їх захищати, які механізми та інструменти існують для впровадження та захисту різних типів прав і свобод, також вони говорили про захист прав правозахисників. Саме ці чотири речі є пріоритетом Фонду Домів прав людини. На першу школу подалося понад 260 людей, найбільше їх було з України, дуже багато з Білорусі, Грузії, також були заявки з Вірменії, Сербії та Росії – тож зараз до нас приїхали учасники з цих шести країн. Вони пройшли онлайн-компонент, тобто лекції, успішно склали тести, які давалися до кожного з модулів і виконали додаткові творчі завдання. Після цього, коли ми оголосили конкурс на офлайн-компонент, вони на нього подалися і ми відібрали 40 найбільш мотивованих, детально вивчивши мотиваційні листи та заявки. Учасники школи будуть працювати разом 9 днів у різних форматах роботи, зокрема це панельні дискусії, воркшопи, виїзні сесії у Києві, де ми будемо зустрічатися з представниками органів влади, громадянського суспільства, громадських організацій. Також протягом школи молодь буде працювати над складанням спільної декларації, покликаної привернути увагу до питання захисту правозахисників, і також над розробкою міні адвокаційних кампаній, бо коли вони повернуться додому, їхнім завданням буде впровадження цих кампаній впродовж трьох місяців. Нашу школу підтримують Фонди прав людини, а також ми отримали фінансування від Бюро з демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ, окрім того програми розвитку ООН, які надають нам різні форми підтримки”. Костянтин Реуцький, виконавчий директор БФ «Восток - SOS», представник робочої групи та тренер школи розказав про подальші плани співпраці з молодими активістами. “Це не перша наша міжнародна школа, ми давно працюємо з білоруськими та російськими активістами. В рамках програми "Розуміємо права людини" ми працюємо з 2009 року. Звісно, ми зацікавлені у розвитку громадянського суспільства не тільки в Україні, а й сусідніх країнах. Ми вважаємо, що від активності людей у Білорусі, Росії та інших сусідніх з Україною країнах значною мірою залежить ситуація з правами людини в Україні, тому ми вчимо їх, а також допомагаємо активістам з різних країн формувати мережі і спільно діяти для покращення ситуації з правами людини в регіонах. Більшість наших випускників надовго залишаються в правозахисній сфері і продовжують спільно діяти, до чого ми їх мотивуємо. У нас в активі вже є проекти, які були реалізовані спільно учасниками з Росії, України, Білорусі, Грузії, і ми плануємо продовжувати розвиватися в цьому напрямку ". Початок роботи над стратегією для вирішення проблем Протягом школи молоді активісти проаналізують проблеми та виклики для прав людини в своїх країнах, а також спробують знайти відповіді і стратегії вирішення цих ситуацій. Вони зможуть оцінити ризики для правозахисників і описати їх в документі, надавши також рекомендації для громадянського суспільства, уряду і міжнародних організацій. Перші два дні школи учасники активно працювали з темами, що присвячені принципам та стандартам прав людини. Дві групи взяли участь у сесії з представником ОБСЄ/БДІПЛ Ніною Чантурією на тему "Права людини - голос молоді", під час якої, також розглянули шляхи сполучення демократичних інституцій, громадянської освіти та молодіжного активізму. На дискусію "Виклики та проблеми в області прав людини в сучасному світі" приїхали спікери: Роман Романов, директор програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження»; Сергій Окунєв, правозахисник; Дар'я Свиридова, Перший заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим; Микита Трофименко, юристконсульт БО «100% Життя». Молоді активісти разом із представниками влади та міжнародних організацій обговорили важливі питання, зокрема забезпечення прав людини в умовах пандемії та їх обмеження заради національної безпеки. "Під час COVID-19 люди зрозумілі, что вони знаходяться в державах та безпосередньо залежать від влади. І владою є поліція, яка регулює наше перебування на вулиці, або прикордонники, які не випускають з країни. Тож світовій спільноті важливо знайти баланс між національними інтересами та загальнолюдськімі цінностямі ", - зазначив Роман Романов.