П'ятницька церква — найкраще фото Чернігівщини у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024»
Найкращим фото Чернігівської області стала робота із зображенням вечірньої П’ятницької церкви у Чернігові. Автор — Андрій Казун.
Знімок зроблений 6 жовтня 2023 року. Світлина також отримала статуси «Якісне зображення» (Quality image). Такий статус спільнота Вікісховища, сестринського проєкту Вікіпедії, може присвоїти зображенню, що відповідає певним стандартам якості (зазвичай технічного характеру). Станом на цей момент тільки 49 світлин з конкурсу 2024 року мають цей статус. Також світлина визнана як «Вибране зображення» (Featured Picture) у Вікісховищі. Станом на зараз тільки 7 зображень із української частини конкурсу 2024 року отримали цей статус.
П'ятницька церква побудована в кінці XII — на початку XIII століття на чернігівському посаді біля Торгу на кошти купців. Названа на честь Святої Параскеви П'ятниці, покровительки торгівлі та купців. Є припущення, що церква була збудована на кошти князя Ігоря — героя «Слова о полку Ігоревім», за іншою версією — церкву збудували коштом багатих купців. 25 вересня 1943 року храм зруйновано (у радянський час тиражувалася версія про знищення пам'ятки німецькими військами у 1941 році при авіаударах по Чернігову. Проте, як свідчать фотодокументи, храм був неушкоджений впродовж усього періоду окупації міста). За матеріалами чернігівських істориків, бомба була скинута на руїни будинку, що стояв через дорогу від церкви. Від ударної хвилі було пошкоджено більшість прибудов храму. Згодом пам'ятку давньоруської архітектури вдалося відтворити з великою достовірністю. У ній відкрили музей. З 1991 року П'ятницька церква — діючий храм. Будівлю було пошкоджено внаслідок російського ракетного удару по Драмтеатру 19 серпня 2023 року.
Свою мотивацію взяти участь у конкурсі автор фото пояснив через популяризацію «рідних українських пам'яток, щоб весь світ бачив красу нашого краю».
Георгій Чернілєвський, дописувач Вікіпедії, фотограф, член журі, прокоментував роботу так: «Відмінна якість, соковиті кольори, оригінально скомпоновано з відображенням на полірованому камені». Надія Лиштва, архітекторка, членкиня журі, відзначила: «Цікава подача пам'ятки, яку часто фотографують для конкурсу. Собор в цеглі і собор в граніті».
Журі вже вдруге відзначає фото П'ятницької церкви у області. У попередні роки журі також відзначало роботи із зображенням різних пам’яток регіону: садибу старшинсько-шляхетського роду Галаганів у Сокиринцях, Спасо-Преображенський собор у місті Новгород-Сіверський, монастир у селі Густиня, Воскресенська церква у селищі Седнів, церква Михайла та Федора, Катерининська церква, гармати з бастіоніві, Троїцько-Іллінський монастир у Чернігові.
У списку пам’яток Чернігівської області є 6966 об’єктів культурної спадщини, 1594 (24%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 24 учасники та учасниці завантажили 1633 фото 334 пам’яток з області (фото 119 об’єктів завантажено вперше). За весь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подали 373 особи.
Останні новини Чернігівщини
15 років за ґратами: на Чернігівщині суд виніс вирок пособнику ворога, який наводив російські ракетні удари по військових об’єктах та вчиняв диверсії на залізниці 17:38
У пошуках «легкого заробітку» 44-річний чернігівець погодився на замовлення спецслужб рф підпалити релейну шафу та наводив російські удари по військових об’єктах. Однак замість грошей фігурант отримав позбавлення волі на 15 років з конфіскацією майна.

Забив до смерті рідного брата 17:36
За процесуального керівництва прокурорів Козелецької окружної прокуратури до суду скеровано обвинувальний акт стосовно мешканця Чернігівського району за фактом умисного вбивства свого рідного брата.
Бобровицькі медики навчали школярів надавати першу долікарську допомогу постраждалим 17:34
Навички надання першої домедичної допомоги – це критична необхідність для кожної людини, особливо в умовах війни.
Шість громад області отримають більше тисячі сонячних панелей від Благодійного фонду «Місія Солідарності» 17:31
Благодійний фонд «Місія Солідарності» доставив на Чернігівщину 1152 сонячні панелі (3 вантажівки) в межах проєкту «ЕНЕРГЕТИЧНА БЕЗПЕКА ГРОМАД».

Як зміниться старша школа з 2027 року 17:24
Держава зараз посилено працює над створенням серйозної освітньої бази для реформи старшої школи та вкладає в цей напрямок мільйонні інвестиції. Про це повідомила народний депутат і голова партії "Слуга Народу" Олена Шуляк.