Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 8 вересня, 04:16:43

«Молочайник». Де народжуються легенди

22.08.2024   14:05Агенцiя

Культурна спадщина кожного народу зберігає багато легенд і міфів, в яких розповідається про знакові події історичного минулого, видатні постаті народних героїв, що боронили рідну землю від ворогів.

Кожна епоха визвольних змагань українського народу породжувала нову хвилю міфотворчості, що відображала прагнення вибороти свободу, знищити поневолювачів та за допомогою містичних сил здобути краще життя. Напевне, і сьогочасна боротьба України з російськими загарбниками стане не лише полем битви з темними силами, а й полем, на якому народжуватимуться нові перекази і легенди про героїчний спротив українців окупаційній владі, нові міфічні історії про заступництво і сприяння містичних сил захисникам української землі.

Неабиякою подією в культурному житті чернігівської громади стало представлення на сцені облмуздрамтеатру ім. Т.Г.Шевченка новітньої легенди про Молочайника в однойменній виставі, прем’єра якої відбулася 20 серпня цього року.

Народжена на тлі воєнних дій, що проходили на Херсонщині навесні 2022 року, ця історія знаходить співзвучність в серцях чернігівців, які в лютому-березні того ж року пережили блокаду Чернігова і тимчасову окупацію області. Жителям Чернігівщини надзвичайно близькі і зрозумілі тривоги та складнощі, які спіткали пересічну українську родину під час окупації рашистами невеличкого села Кавунівка.

Загарбники облаштовують блокпости, а українські цивільні намагаються пристосуватися до життя в умовах війни. Хіпстерка і буддистка Олеся Писаренко (арт. Катерина Велика), яка приїхала в рідне село з Києва на пару днів і застрягла там через війну, насправді боїться жити в окупації, але починає вести анонімний телеграм-канал «Бойовий тушкан». Її старша сестра Оля (арт. Ольга Ільо), енергійна і підприємлива бізнесменка, починає заробляти на базарі, щоб підтримати рідних, та намагається дістати ліки для своєї хворої бабусі. Стара баба Надя (засл.арт.України Антоніна Баглій), падаючи, зламала шийку стегна і залишається прикутою до ліжка та знаходить собі розраду в онуччиному телефоні. Мати (засл.арт.України Наталія Максименко) порається у городі, опікується родиною та доглядає немічну бабцю, яка вчить її давньому ворожінню, як виростити із зерен молочаю демона-захисника Молочайника. Бойові дії поступово наближаються до села, і родина ховається в укритті, влаштованому в погребі. Кума Валентина (арт. Тетяна Шумейко) приносить новини подій, які трапляються у селі та перед від’їздом передає Мамі листа, з якого стає зрозумілим все про Молочайника…

Як зазначав режисер-постановник вистави заслужений артист України Андрій Бакіров, в цій майже достовірній історії головним є філософський підтекст, що висвітлює духовну міцність українського народу, здатність до спротиву загарбникам та наснагу до міфотворчості, яка має надихати на боротьбу з ворогами.

Після завершення вистави глядачі, схвильовані талановитою грою акторів, бурхливими оваціями і букетами квітів вітали виконавців та запрошених на сцену режисера-постановника Андрія Бакірова і авторку п’єси Оксану Гриценко, яка була присутня на прем’єрі. Директор театру Сергій Мойсієнко повідомив, що нинішня прем’єра знаменує завершення масштабного грантового мистецького проєкту, якій втілювався на базі драмтеатру за сприяння Міжнародного Фонду «Партнерство за сильну Україну», та запросив на сцену керівницю Проєкту ФПСУ Анну Онищенко, заступника голови облдержадміністрації Івана Ващенка та директора Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Людмилу Замай. Почесні гості привітали шевченківців з блискучою прем’єрою, висловили захоплення натхненною грою акторів та побажали колективу театру плідної творчої праці на культурно-мистецькій ниві Чернігівщини.
 

Раїса Міненко, керівник літературно-драматургічної частини театру

Фото: Віктор Кошмал

Останні новини Чернігівщини

Прилуцькі поліцейські розшукали трьох зниклих дітей у Київській області 17:51

Усю ніч співробітники Прилуцького районного відділу поліції встановлювали місце знаходження двох хлопчиків 12 та 8 років та 10- річної дівчики, які зникли ввечері. Дітей знайшли на світанку у сусідній області живими та неушкодженими.

Верстатник, слюсар, водій … Жінки Чернігівщини освоюють чоловічі професії 17:40

Таку тенденцію останнім часом спостерігають у службі зайнятості. На початок вересня на Чернігівщині налічувалось близько 5 тисяч офіційних безробітних (4,8 тис.), серед яких майже 80 % жінок.

“Українське сценічне вбрання. Смарагдова віднова” 12:17

Всіх, хто цікавиться історією української культури — у широкому розумінні — 5 вересня 2024 року запросили до мистецької дискусії Академічний ансамбль пісні і танцю “Сіверські клейноди” та балетмейстер, дослідник-етнограф, автор серії книг про історію народного танцю і костюму Костянтин Богомаз.

Складні часи вимагаються рішучих дій: як розвивається бізнес на Прилуччині 10:10

Наразі весь бізнес Чернігівщини – прикордонного деокупованого регіону – переживає не найкращі часи. Прилуцький район – не виняток з-поміж п’яти, адже будь-який розвиток потребує інвестицій, іншими словами – надто ризикових рішень під час війни.

 Сімейні лікарі Чернігівщини покращують навички із ранньої діагностики онкологічних захворювань

Сімейні лікарі Чернігівщини покращують навички із ранньої діагностики онкологічних захворювань 10:09

305 медиків з 28 центрів первинної медико-санітарної допомоги, що обслуговують мешканців 49 територіальних громад Чернігівщини, пройшли навчальну програму з профілактики та раннього виявлення раку.