Діти учасників бойових дій та членів сімей загиблих мають пільги при вступі на навчання
За практичними порадами звертайтесь до громадської приймальні громадської організації «МАRТ».

Які пільги мають діти загиблих військовослужбовців під час вступної кампанії до вишів?
Відповідно до вимог п.5 ст.13 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» діти військовослужбовців, які загинули чи визнаний судом безвісно відсутньою особою при виконанні ним обов’язків військової служби протягом трьох років після здобуття відповідної загальної середньої освіти зараховуються поза конкурсом за особистим вибором спеціальності до державних та комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України для навчання за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Крім того, 5 липня 2015 року вступив в силу Закон України « Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підтримки учасників бойових дій та їхніх дітей, дітей, один із батьків яких загинув у районі проведення антитерористичних операцій, бойових дій чи збройних конфліктів або під час масових акцій громадянського протесту, дітей, зареєстрованих як внутрішньо переміщені особи, для здобуття професійно-технічної та вищої освіти».
Вищезазначеним законодавчим актом були внесені зміни до:
- ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- ст. 41 Закону України «Про професійно-технічну освіту». Цей закон також був доповнений ст. 44.1;
- ст. 19 Закону України «Про охорону дитинства»;
- ст. 44 Закону України «Про вищу освіту».
Всі ці зміни до законодавчих актів закріплюють права учасників бойових дій, дітей учасників бойових, дітей загиблих військовослужбовців, дітей загиблих учасників масових акцій протесту, дітей внутрішньо переміщених осіб на пільги при здобутті освіти.
Чи мають право на пільги при вступі до вишів діти учасників бойових дій, діти загиблих військовослужбовців та діти осіб, які загинули під час масових заходів протесту?
Відповідно до змін до законодавства діти вищезазначених категорій, у тому числі діти, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років мають право на державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах.
Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної та вищої освіти надається у вигляді:
- повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
- пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
- соціальної стипендії;
- безоплатного забезпечення підручниками;
- безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;
- безоплатного проживання в гуртожитку;
- інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної та вищої освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України.
Чи мають самі учасники бойових дій пільги при вступі до вищих або професійно-технічних навчальних закладів?
Так, зазначені категорії мають такі ж самі пільги, які вже зазначались вище.
Чи існують пільги дітям внутрішньо переміщених осіб при вступі до вищих або професійно-технічних навчальних закладів?
Дітям, зареєстрованим як внутрішньо переміщені особи, у тому числі дітям, які навчаються за денною формою навчання у професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної освіти у державних та комунальних навчальних закладах.
Державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної освіти надається у вигляді:
- повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів;
- пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти;
- соціальної стипендії;
- безоплатного забезпечення підручниками;
- безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних навчальних закладах;
- безоплатного проживання в гуртожитку;
- інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Порядок та умови надання державної цільової підтримки для здобуття професійно-технічної освіти зазначеним категоріям громадян визначаються Кабінетом Міністрів України".
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).