Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 17 квітня, 02:50:09

Соборність України: історичні передумови та сучасні виклики

23.01.2015   10:19Агенцiя

Про шляхи зміцнення соборності України на сучасному етапі, регіональні особливості, традиції організації влади та самоорганізації населення говорили представники Запорізької, Івано-Франківської, Миколаївської та Чернігівської областей під час міжрегіональної веб-конференції «Соборність України: історичне минуле, сучасні виклики, прогнози на майбутнє», що відбулася 22 січня.

Співорганізаторами заходу виступили регіональні центри перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів. До участі у веб-конференції були запрошені науковці, викладачі вищих навчальних закладів, представники органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадських організацій та ЗМІ.

Насамперед представники областей звернули увагу на історичні традиції самоорганізації населення в їхніх регіонах як передумову становлення ідеї соборності України. Як зазначив професор кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Запорізького національного університету, доктор історичних наук Володимир Мільчев, одним з найвдаліших прикладів самоорганізації населення була Запорозька Січ як егалітарний соціальний організм, де кожен міг брати участь у широкому народоправстві. «Квінтесенція козацького духу живе і в населенні сучасної України. Коли держава не в змозі виконувати свої функції, народ самоорганізується. Історичною місією запорозького краю має стати пропозиція козацької, демократичної ідеї, яка сприйматиметься всім українським етносом та здатна об’єднати регіони України».

«Свій до свого по своє»,  це гасло ділових кіл Галичини 1930-х рр., на думку доцента кафедри географії і природознавства Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, кандидата географічних наук Романа Сливки, має бути одним з визначальним для мешканців сучасної України та її регіональних еліт. Воно має прямий зв'язок з ідеєю соборності, необхідністю патріотизму державних лідерів, визнання цінності державної мови, підтримки вітчизняного бізнесу, усвідомленого залучення, а не сліпого копіювання досвіду територіальної самоорганізації сусідніх демократичних країн.

Про тисячолітні традиції владних інституцій на Чернігово-Сіверщині розповів професор кафедри історії України політології Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, доктор історичних наук Сергій Лепявко. «Незважаючи на зміни адміністративно-територіального устрою, політичної ситуації 80 – 90 % місцевої еліти впродовж століть залишалася на місцях, зберігаючи свої особливості та досвід. І сьогодні Україна є сильна своїми регіональними елітами з усіма їхніми позитивними та негативними сторонами. Але на даному етапі, насамперед, є необхідним розширення міжрегіональних горизонтальних зв’язків».

Розповідаючи про національні та конфесійні особливості своїх територій учасники заходу вже вкотре спростували стереотип про те, що регіональні особливості нібито послаблюють єдність України. Навпаки, визнання принципу «єдність в різноманітті», повага до мов, культур та релігій національних меншин є однією з складових успішного розвитку України як соборної держави.

Серед найгостріших проблем та викликів сучасної української державності доповідачі відзначили невизначеність національної ідеї, слабкість внутрішньоекономічних зв’язків, низьку мобільність населення, загрозу зовнішньої інтервенції та дискредитації ідей Революції гідності. Однак, безповоротні зміни, що сталися в свідомості багатьох людей, докорінно змінили їхню мотивацію, відкрили нові можливості, дали змогу усвідомити значення соборності, єдності країни як єдиного шляху до подолання всіх труднощів та негараздів.

Останні новини Чернігівщини

Депутати готуються до 39-го засідання сесії: відбулася погоджувальна рада 17:54

Підтримка ЗСУ, відновлення інфраструктури, оренда земельних ділянок через аукціони. Ці та інші питання, які стосуються життєдіяльності та функціонування міста, розглянуть депутати та депутатки Чернігівської міської ради на найближчому засіданні сесії.

«Ялівщина» та проєкти звернень-рекомендацій Громадської ради – на черговому засіданні Президії 17:13

«Громадськість неодноразово ставала на захист РЛП «Ялівщина», щоб вберегти її від забудови. Ще минулого року на сесію облради винесли на затвердження Проєкт організації території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів.

На Прилуччині під час пожежі загинула літня жінка 16:39

Сьогодні близько 11 години до прилуцьких рятувальників надійшло повідомлення про пожежу житлового будинку у районному центрі.

Герої посмертно: ще 37 нагород передали рідним 16:08

Ордени Богдана Хмельницького та "За мужність" ІІІ ступеня, медалі «За військову службу Україні» сьогодні передали дружинам, дітям, батькам та іншим близьким Героїв.

За добу сапери виявили 20 вибухонебезпечних предметів 15:29

Впродовж доби саперами частини піротехнічних робіт, підводного та гуманітарного розмінування Аварійно-рятувального загону спецпризначення

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини