Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 19 липня, 04:50:32

Внесок Чернігівщини у прийнятті Декларації про державний суверенітет України та її реалізації

16.07.2022   21:54Агенцiя

Варто пам’ятати про вагомий внесок патріотичних народних депутатів із Чернігівщини у підготовці і прийнятті Декларації про державний суверенітет України.

Тетяна ЯХЕЄВА (Деснянський виборчий округ № 438 м. Чернігів), уродженка м. Корюківка Чернігівської області, український громадський і політичний діяч, науковець, кандидат економічних наук. У 1990 році вона, доцент Чернігівського філіалу Київського політехнічного інституту, за підтримки активних верств виборців, Руху та інших національно-демократичних сил стала народним депутатом по Деснянському в/о № 438 м. Чернігів. Членкіня демократичного депутатського об'єднання «Народна Рада», депутатської групи Народного Руху України. Співавтор тексту Декларації про державний суверенітет України та Закону України «Про економічну самостійність Української РСР» (3 серпня 1990 року).

Сергій СЕМЕНЕЦЬ (Борзнянський виборчий округ Чернігівської області №443), уродженець м. Ічня Чернігівської області. Член демократичного депутатського об'єднання «Народна Рада», депутатської групи Народного Руху України. Співавтор тексту Декларації про державний суверенітет України та її альтернативного проекту, ряду інших законодавчих актів. Входив до тимчасової комісії Верховної Ради у питанні щодо націоналізації майна КПРС та ВЛКСМ на території України.

Вони розробили альтернативний варіант Декларації про державний суверенітет України, більшість положень якого ввійшли в текст Декларації, прийнятої Верховною Радою України, а потім і в Конституцію України.
Левко ЛУК'ЯНЕНКО, уродженець с. Хрипівка Городнянського району, український дисидент і політик часів СРСР; політик та громадський діяч, народний депутат України, Герой України, письменник, автор Акту про незалежність України від 24 серпня 1991 року. У той час він був заступником голови «Народної ради» у парламенті. Взяв участь у підготовці та прийнятті Декларації про державний суверенітет України.

Символічно, що саме 16 липня 1990 року виконавчий комітет Чернігівської міської ради під впливом національно-патріотичних сил прийняв рішення перейменувати центральну площу обласного центру з назви імені комуністичного діяча В. Куйбишева на історичну – КРАСНА площа.

Так почалася декомунізація столиці древнього Сіверського краю під тиском Чернігівського Руху під проводом Валерія Сарани і демократичної депутатської групи «Чернігів» у міській раді, яку очолили Юрій Філіппов, голова, і Сергій Соломаха, секретар, Товариства української мови ім. Тараса Шевченка на чолі з Василем Чепурним.

Прийняття Декларації про державний суверенітет мобілізувало українські патріотичні сили, які чинили тиск на владу з метою виконання Декларації, втілення в життя її положень і принципів.

Так, у Чернігові 2 вересня 1990 р. пройшов загальноміський мітинг національно-демократичних організацій. Резолюція мітингу, зачитана Валерієм САРАНОЮ, керівником Чернігівської крайової організації Руху, констатувала, що після 16 липня «гомін волі несеться від Чорного моря до зелених Карпат», а в другому пункті недвозначно закликалося до «негайного приведення Конституції України у відповідність до Декларації про суверенітет».

Українські патріоти серед іншого вимагали підняти над будинком міськвиконкому синьо-жовтий прапор, перейменування вулиць Ворошилова, Свердлова, Куйбишева, Урицького на честь діячів українського національного відродження.

6 жовтня 1990 р. друга конференція Чернігівської крайової організації Народний Рух України закликала всі демократичні сили України «забути свої політичні програми на певний час і об’єднати зусилля в одному напрямку – дати відсіч наступу апарату КПРС, домагатись втілення в життя Декларації про державний суверенітет України».

Так і сталося… А тепер Чернігівщина разом із усією Україною гідно та успішно боронить свою незалежність і свободу від російського агресора.

Сергій Бутко,
Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17

Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.

У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37

Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.

«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16

Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.

Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42

Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.

«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11

Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини