Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 21 липня, 23:21:44

Політичне протистояння в Чернігові - основне джерело маніпуляцій у регіональних медіа

21.07.2025   12:27Агенцiя

У чернігівському медіапросторі найбільш актуальним залишається протистояння всередині міської влади між військовою адміністрацією та командою відстороненого міського голови Владислава Атрошенка на чолі з колишнім секретарем ради Олександром Ломако.

У липні ІМІ досліджував місцевий медіапростір на предмет маніпуляцій, фейків основних наративів, що просуваються. Такі результати аналізу найвідвідуваніших онлайн-медіа Чернігів Суспільне, Челайн, Час Чернігівський та місцевих популярних пабліків та телеграм-каналів, зокрема Чернігівський кисіль та Труха Чернігів  з 1 по 15 липня.
У чернігівських медіа головними виробниками маніпуляцій стали посадовці, що сваряться. Сторони шукають будь-яких приводів, аби звинуватити одне одного в боротьбі за вплив на місцеві рішення та думку чернігівців. Односторонні та маніпулятивні публікації з'являються в лояльних до сторін медіа або підконтрольних соціальних мережах. Розберемо кілька кейсів за липень 2025 року.

Трохи передісторії

Нагадаємо, міську військову адміністрацію в Чернігові створили в лютому 2023 року. Це відбулося після відсторонення з посади міського голови Владислава Атрошенка за адміністративне правопорушення на підставі рішення Львівського апеляційного суду. Певний час  міську раду очолював наступник Атрошенка, секретар ради  Олександр Ломако. Начальником військової адміністрації за поданням очільника Чернігівської ОВА В’ячеслава Чауса призначили полковника запасу ЗСУ, командувача обороною Чернігова у 2022 році Дмитра Брижинського.
Відтоді триває протистояння між командю відстроненого голови та начальником міської військової адміністрації. Взаємна боротьба супроводжувалася судовими позовами та публічними звинуваченнями опонента в корупції, тиску, бездіяльності й блокуванні рішень. Гучні та часто агресивні заяви сторін з'являються в соцмережах, звідки їх “підхоплюють” окремі медіа.
Як вже писав ІМІ, зазвичай у медійному протистоянні на боці міської влади виступають, зокрема, телеканал “Дитинець” (який пов'язують з колишнім міським головою Чернігова Владиславом Атрошенком), комунальне телебачення “Новий Чернігів” (що фінансується з міського бюджету), паблік “Чернігівський кисіль”.  
Натомість лояльних до військової адміністрації медійних ресурсів менше: сайти “Час Чернігівський” та Челайн.

Нова тривога - нові звинувачення

У липні в Чернігові почали тестувати нову систему оповіщення про повітряну тривогу. Реалізували проєкт завдяки партнерству міської влади з Фондом «Партнерство за сильну Україну», який надав необхідне обладнання, а за рахунок бюджету встановили й налаштували систему.
Як повідомив Суспільне Чернігів заступник начальника відділу з питань НС міського управління надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Богдан Писарєв, потреба змінити системи оповіщення про повітряну тривогу виникла давно, і це вимоги законодавства. Втім нові звукові сигнали викликали неоднозначну реакцію в жителів -  до міського контакт-центру за кілька днів  надійшло 20 скарг на її звучання. Ще більше невдоволених коментарів, що цей звук нагадує попередженням про ядерну атаку, звук ракети чи "шахеда", було в соціальних мережах та пабліках.
Невдоволенням містян скористався колишній секретар Чернігівської міськради Олександр Ломако, який звинуватив начальника ЧМВА Дмитра Брижинського в некомпетентност, по суті, назвавши його на своїй фейсбук-сторінці довбнем.

Частина допису Олександра Ломако про нову звукову систему оповіщення в Чернігові. Скріншот: фейсбук-сторінка Олександра Ломако

Паблік в Фейсбуці  “Чернігівський кисіль”, який має близько 100 тисяч читачів, спочатку перепостив допис Олександра Ломако. Пізніше опублікував частину матеріалу Суспільне Чернігів, звинувачуючи Брижинського, що той не реагує на критику містян.

 
“Чернігівський кисіль” використав сюжет Суспільне Чернігів, щоб звинуватити Дмитра Брижинського. Скріншот:  фейсбук-сторінка “Чернігівський кисіль”

“Заклик Ломако терміново змінити сигнал підтримали тисячі чернігівців у коментарях. Але віз і нині там: Брижинський не вирішує проблему із сиреною, яка лякає дітей”, - маніпулятивно підсумовують автори публікацій.
Хоча насправді, начальник МВА Дмитро Брижинський 9 липня  давав коментар Суспільне Чернігів  щодо реагування на зауваження жителів та перезапису звукової системи.
Ще одна маніпуляція від “Чернігівського киселя” - порівняння відстороненого за рішенням суду з посади міського голови Владислава Атрошенка та міністра національної єдності Олексія Чернишова, по якому лише триває судова справа. Мовляв, Атрошенка позбавили посади за те, що його водій незаконно перетнув кордон, а Чернишова звинувачують в мільярдних витратах і він продовжує виконувати обов'язки, втім, не уточнюють що Атрошенко теж продовжував бути міським головою, поки за його справою тривали судові засідання.


“Чернігівський кисіль” порівнює ситуацію довкола  Владислава Атрошенка та Олексія Чернишова. Скріншот:  фейсбук-сторінка “Чернігівський кисіль”

Пограти на емоціях батьків

Історія з 19-ю школою в Чернігові триває вже кілька років. Батьки учнів цієї школи виступили категорично проти рішення міськради щодо програми трансформації мережі закладів освіти, ухваленої в Чернігові у 2021 році. Згідно рішення, школа перетворювалась на гімназію, тобто учні можуть вчитися в ній тільки включно по дев'ятий клас.  Батьки учнів наполягали, аби залишити навчання дітей в 10 - 11 класах.  
Останній епізод протистояння також вилився в серію маніпулятивних матеріалів з обох сторін владного конфлікту. У березні 2025 року начальник Чернігівської МВА Дмитро Брижинський визначив завдання — завершити перепрофілювання Чернігівської школи №19 у Чернігівський ліцей №19, де навчатимуться діти з 1-го до 11 класу.  Про це він повідомив на своїй Facebook-сторінці. Начальник МВА посилався на Закон України Про правовий режим воєнного стану, згідно якого військові адміністрації здійснюють управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, організовують надання ними відповідних послуг та їх матеріально-технічне та фінансове забезпечення.
Вже у червні 2025 року заступник міського голови Чернігова Віктор Геращенко підписав розпорядження про  набір в школі №19 десятих класів в новому навчальному році.
Паблік Чернігівський кисіль та разом з ним Олександр Ломако на власній сторінці в унісон заявили, що рішення про зміну шкільної мережі може приймати виключно на сесії міськради, яка через політичне протистояння вже півроку не збирається. У цьому протистоянні на боці Брижинського  виступили видання як Челайн та Час Чернігівський. Челайн опублікував серію матеріалів, в якій захищав позицію начальника МВА Дмитра Брижнського та звинувачував чиновників управління освіти в саботажі.
Ось деякі з них: Брижинський закликав звільнити Білогуру з посади начальника управління освіти ЧМР, Відкриті питання та втеча начальника управління ЧМР: розвиток подій навколо школи №19 (Відео), У чернігівській школі відкриють 10-ті класи, за які більше 2 років боролися батьки учнів, Чиновники Управління освіти цілеспрямовано налаштовують батьків дітей проти Брижинського?, Нардеп висловився щодо конфлікту між очільником управління освіти та батьками учнів 19-ї школи.

Приклад інформаційного протистояння в Чернігові між військовою адміністрацією та кадрами відсторонення міського голови. Скрін: Час Чернігівський

Нині протистояння закінчилися тим, що не сесія ради, а виконавчий комітет Чернігівської міськради таки  ухвалив рішення про відкриття набору в 10 - 11 класи в 19-й школі.

Маніпулятивна реклама та клікбейтні  заголовки


Не лише політичне протистояння є приводом для маніпуляцій, але і банальна низькопробна реклама. Так, Телеграм-канал Труха Чернігів, як і його “старший брат”, не цурається низькопробними маніпуляціями, граючи на страху та емоціях психологічно виснажених підписників.
Після того, як ввечері 14 липня Чернігів атакували п’ять російських “шахедів”, Труха Чернігів на наступний день опублікувала під хештегом #реклама повідомлення   телеграм-каналу "Тривога України", який нібито попереджав завчасно про атаку на місто. У дописі також був заклик негайно приєднуватися до цього каналу, бо “кацапи готуються до нового удару”.

 
"Труха Чернігів" розміщує маніпулятивну рекламу. Скріншот: телеграм-канал "Труха Чернігів"

Час від часу місцеві медіа також зловживають клікбейтними  заголовками. Один з таких прикладів повідомлення ми зафіксували на сайті Час Чернігівський.
У новині “Сирський повідомив, що ЗСУ зупинили просування ворога у 135 км від чернігівського кордону”, командувач взагалі не говорить про Чернігівщину, повідомляється про зупинку просування російських військ на Сумщині.
«Просування російських військ у прикордонні Сумщини станом на цей тиждень зупинено, лінія бойового зіткнення – стабілізована”, - написав Олександр Сирський на своїй сторінці в фейсбук.
Щоб  виправдати заголовок, редакція  додає наступне від себе: “Наступальні дії ЗСУ у Глушківському районі Курської області (135 км від кордону з Чернігівщиною, - ред.) змусили противника відправити певну частину військ для захисту своєї території”.
Втім, саме політичне протистояння у Чернігові залишається основним джерелом маніпуляційної інформації. У цьому беруть участь низка місцевих медіа,  які,  замість об'єктивного висвітлення ситуації, виступають рупорами сторін, посилюючи розкол серед жителів прикордонного міста, формують негативний імідж в очах міжнародних донорів, організацій та партнерів.

Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації у Чернігівській області

Останні новини Чернігівщини

Підготовка до опалювального сезону: що зроблено станом на 21 липня 16:43

У Чернігові тривають роботи з підготовки теплової інфраструктури міста до проходження опалювального сезону 2025–2026 років. Фахівці КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» здійснюють комплекс планових, профілактичних і відновлювальних заходів, спрямованих на безперебійну роботу системи теплопостачання та гарячого водопостачання в зимовий період.

«Просвіт пам’яті»: медики Семенівської громади вшанували загиблу колежанку 16:11

З нагоди реалізації проєкту «Просвіт пам’яті» медики Семенівської громади встановили інсталяції пам’яті у Семенівському ЦПМСД та у Погорільській ЛА ЗПСМ, де працювала загибла медична сестра ЗПСМ – Федоренко Ганна Олександрівна.

У Чернігові поліцейські оперативно встановили та затримали грабіжника 15:47

Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції спільно з патрульними поліцейськими «за гарячим слідом» встановили 29-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння барсеткою 35-річного містянина.

З 21 липня до тролейбусного маршруту №11 вносяться тимчасові зміни 15:00

До уваги чернігівців! Від сьогодні, 21 липня, до тролейбусного маршруту №11 вносяться тимчасові зміни.

На Чернігівщини вісім жінок навчаються на водійок навантажувача 14:18

Все більше жінок опановують «чоловічі» професії завдяки обласній службі зайнятості. Так, днями у рамках експериментального проєкту служби зайнятості щодо організації професійного навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були традиційно недостатньо представлені, розпочала навчання група водійок навантажувача.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини