Про "Доступні ліки"
28 грудня в прес-центрі "Чиста політика" відбувся брифінг на актуальну для багатьох жителів Чернігівщини тему "Урядова програма "Доступні ліки".
Розпочав захід начальник Управління охорони здоров'я Чернігівської облдержадміністрації Петро Петрович Гармаш, який коротко проінформував присутніх про дію програми "Доступні ліки" на території Чернігівської області, зокрема про результати її діяльності за 2018 рік та перспективи на майбутнє.
Згідно всіх наказів Міністерства охорони здоров'я до переліку ввійшов 261 препарат, 59 з яких відпускалося без рецепта, а решта - з доплатою (для чого по області було виділено з державного бюджету 26,6 млн. грн. коштів, які розподілялися між районами та містами).
Але процес реформування і зміни форм власності Центрів первинної медико-санітарної допомоги унеможливив використанняя ними цих бюджетних коштів, які було перенаправлено до Управління охорони здоров'я. Проте, сподіваємося, ніхто не відчув особливих проблем, адже ми швидко переуклали договори з усіма аптечними закладами, котрі були учасниками цієї програми.
До речі, наразі такі договори укладено з 29 суб'єктами, а це аж 181 аптека, тоді як рік ми розпочинали з 24 суб'єктів і лише 59 аптек, тобто бачимо, що кількість аптек зросла втричі.
Також у цьому році Чернігівщина отримала додаткові кошти на програму "Доступні ліки" і загалом було використано 28,972 млн. грн., згідно чого було виписано 655789 рецептів, де середня вартість рецепту склала понад 50 грн.
Щодо наступного року, то на перший квартал 2019 року ми отримали понад 6 млн. грн., що не менше аналогічного періоду минулого року.
Наразі опрацьовується питання введення в дію електронного рецепту, і сподіваємося, що через три місяці це запрацює, що дасть можливість отоварити рецепт в будь-якій аптеці України.
Тобто, національний страховик - Національна Служба Здоров'я України - буде мати можливість відшкодовувати вартість препарату будь-якому мешканцю по всій території держави.
"В програмі "Доступні ліки" прийняло участь 68 аптек і аптечних пунктів (зокрема, по Чернігову - 18 аптечних закладів), при цьому ми намагалися одразу після надходження відповідних коштів забезпечувати доступ людям до необхідних ліків, особливо в центральних районних лікарнях, адже багато пацієнтів було із сіл районів, - доповіла заступник генерального директора КП "Ліки України" Лариса Степанівна Мартиненко, - за минулий рік було відпущено ліків за 386 тис. рецептами на суму 19,668 млн. грн., але при цьому були такі факти, коли ліків не вистачало через брак коштів, проте, як вже зазначив Петро Петрович, було отримано додаткову субвенцію і ліків вистачило, хоча є такі препарати, яких взагалі немає на ринку країни (в чому аптеки не винні, бо їх не завозять постачальники)".
Після виступу спікерів представники ЗМІ поставили ряд нагальних питань:
- Який алгоритм отримання електронних рецептів - чи скасує він паперові рецепти?
- Отримання електронних рецептів не змінює алгоритму їх видачі. Тобто, спочатку варто прийти на прийом до сімейного лікаря, який випише пацієнту рецепт, тобто перспективне введення електронного рецепту нині не відміняє паперовий рецепт, але ж в майбутньому буде введено в дію також і електронний лікарняний, і електронні картки пацієнта для зручності пацієнтам та лікарям.
- Які препарати користувалися найбільшим попитом із "доступних ліків"?
- Препарати для лікування серцево-судинних захворювань, адже саме ці захворювання зустрічаються найчастіше.
- Ходять чутки, що "швидка допомога" не приїде до тих, хто не обрав собі сімейного лікаря - чи не мали ви таких скарг?
- Виникає багато питань з екстренною медичною допомогою, адже люди звикли її викликати при будь-яких проблемах. Нині для цього створено єдину диспетчерську службу на Чернігівщині, але на приїзд "швидкої" факт підписання декларації з лікарем не має впливати, бо виклик екстренної медичної допомоги має залежати від її необхідності.
- Чи є проблеми впливу забезпеченості комп'ютерною технікою на підписання декларацій з лікарями?
- Раніше вони були, але аразі їх не має бути.
- Чи не планується розширення переліку "доступних ліків"?
- Переговори такі ведуться, але з урахуванням практики дії цієї програми, коли не лише з'являлися черги, а й збільшувалася кількість звернень таких пацієнтів, які раніше не з'являлися взагалі на прийом, нині не можливо точно передбачити необхідні кошти для цієї програми. Хоча ми не будемо припиняти звертатися до Уряду для збільшення відповідної державної субвенції. Зараз же маємо відпрацювати без зауважень хоча б три нозології, а потім перелік вже можна і збільшувати.
- Чи є статистика по позитивному впливу дії програми "Доступні ліки" на зменшення кількості захворювань пацієнтів?
- Так, нині маємо дані, що зменшилася кількість як звернень за екстренною медичною допомогою, так і кількість.
Прес-центр "Чиста Політика"
Останні новини Чернігівщини
Поліція розслідує обставини ДТП з травмованими в Корюківському районі 19:48
Сьогодні, близько 8-ї ранку, до поліції надійшло повідомлення про те, що на автодорозі Чернігів-Мена-Сосниця-Грем’яч неподалік села Дягова сталася дорожньо-транспортна пригода, внаслідок якої постраждали люди.

Потужні гучномовці та можливість роботи у разі відсутності електропостачання: у Чернігові з’явиться модернізована система оповіщення населення 18:44
Про це розповів директор Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА Сергій Болдирев під час брифінгу в медіацентрі ОВА.
Future Perfect – національна програма з популяризації англійської мови в Україні 15:33
Програма передбачає впровадження англійської мови у різних сферах діяльності, а також продукти та сервіси, що допоможуть вивчити англійську в зручному та доступному форматі. Перші з них — платформа Empower та платформа для вивчення мов Promova.

Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина не оподатковується 14:42
Не оподатковується дохід громадянина, отриманий як компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно відповідно до Закону № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі – Закон № 2923).
«Кроки до допомоги»: чернігівські поліцейські долучилися до акції з протидії домашньому насильству 11:04
В рамках міжнародної акції «16 днів проти насильства» поліцейські Чернігівського райуправління проводять інформаційно-профілактичні заходи з містянами. Вони мають на меті підвищити рівень обізнаності чернігівців з алгоритмами захисту від домашнього насильства.