Місцеві громади хочуть більше волі
Як Конституція України може розвивати місцеве самоврядування з‘ясовували учасники круглого столу на однойменну тематику. Захід відбувся у прес-клубі “Експертна думка”. На думку експертів і політологів, Конституція в нас хороша, але далеко не ідеальна. Бо ті повноваження, якими вона наділила місцеву громаду, досить обмежені, а тому не дають можливості розвивати регіони.

Геннадій Максак, президент Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень:
– Візьмемо, як приклад, статтю 140 11-го розділу Конституції, який присвячений саме місцевому самоврядуванню. Стаття гласить, що місцеве самоврядування здійснюється громадою або самим місцевим самоврядуванням. Однак у який самий спосіб – невідомо. Інший нюанс: важелі впливу на місцеві громади здійснюються з центру, зокрема, за допомогою податків та зборів. Бо вони не є формуючою частиною місцевого бюджету. Всі гроші йдуть в центр, відтак держава згори комусь на щось гроші дає, а комусь ні. Як наслідок, отримуємо механізм тиску на регіони.
Із Геннадієм Максаком згоден і депутат Чернігівської міської ради Олег Русін:
– Наприклад, якщо ти цього року заробив добре і перевиконав планові показники, то потім прийдуть фіскальні органи і цю різницю заберуть до центру. А якщо заробив мало – то спрацює дотаційна система. Тому, вважаю, повноваження місцевих рад треба переглядати.
Але цю непросту ситуацію можна і треба виправляти, переконані учасники дискусії. Зокрема, зарадити тут може зміна закону про вибори. А саме повернення до змішаної виборчої системи. Бо завдяки їй місцева громада матиме більше можливостей впливу на свого представника у парламенті, а це відкриває нові горизонти для розширення представництва регіонів у Верховній Раді.
Депутат Чернігівської міської ради Олександр Шкурат вважає, що цією можливістю чернігівці мають скористатися:
– Передусім нам потрібен хороший лобіст наших інтересів. А депутат-мажоритарник – це не представник закритого списку партій, це людина, яка живе тут і бере на себе відповідальність за регіон. Це людина, яка діятиме за попередньо озвученою програмою. Відтак, якщо з цього документу щось не буде виконуватись – з депутата можна буде спитати: чому це так, а це чому ні. Тому, сподіваюся, що мажоритарна система дозволить нашій громаді привести до парламенту людей із великим господарським досвідом, людей-практиків, які розуміють як працює система місцевого самоврядування. Бо, як ми знаємо, чимало проблем Чернігова можна вирішити тільки за фінансової підтримки державного бюджету. Однак про чернігівців у центрі згадують не часто. І це потрібно змінити.
Тому, переконані експерти круглого столу, і громаді, і майбутнім кандидатам у народні депутати треба максимально використати ті плюси, які дає змішана виборча система. В результаті, досвід народних оборанців та залучення до процесу прийняття рішень фахової громадськості допоможуть внести до Конституції ті конструктивні зміни, яких сьогодні потребує місцеве самоврядування.
Останні новини Чернігівщини
Завершено масштабне відновлення гімназії №34 11:23
У Чернігові завершилися масштабні ремонтні роботи в гімназії №34, яка зазнала пошкоджень під час повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну у 2022 році.
Крістіна Опанасенко - бронзова призерка кубку Європи з дзюдо серед юніорів 10:40
З 05 до 06 липня в чеській Празі відбувся кубок Європи з дзюдо серед юніорів.
Хотіла отримати «грошову допомогу», натомість втратила майже 7 тисяч гривень: поліція Чернігівщини вкотре застерігає громадян від шахраїв 10:18
В соцмережах шахраї поширюють фейкові оголошення про оформлення «грошової допомоги».
На Чернігівщині коштом держави буде модернізовано харчоблоки ще у двох ліцеях 09:47
У Чернігівському ліцеї № 1 та Гончарівському імені героя АТО Дмитра Степанченка невдовзі розпочнуться роботи з модернізації харчоблоків.
Стрільці з Чернігівщини здобули нагороди на чемпіонаті України 09:35
У період з 26 червня до 04 липня у Вінниці відбувся літній чемпіонат України зі стрільби кульової.