Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 17:10:51

Місцеві громади хочуть більше волі

04.07.2012   14:23Агенцiя

Як Конституція України може розвивати місцеве самоврядування з‘ясовували учасники круглого столу на однойменну тематику. Захід відбувся у прес-клубі “Експертна думка”. На думку експертів і політологів, Конституція в нас хороша, але далеко не ідеальна. Бо ті повноваження, якими вона наділила місцеву громаду, досить обмежені, а тому не дають можливості розвивати регіони.

Геннадій Максак, президент Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень:
– Візьмемо, як приклад, статтю 140 11-го розділу Конституції, який присвячений саме місцевому самоврядуванню. Стаття гласить, що місцеве самоврядування здійснюється громадою або самим місцевим самоврядуванням. Однак у який самий спосіб – невідомо. Інший нюанс: важелі впливу на місцеві громади здійснюються з центру, зокрема, за допомогою податків та зборів. Бо вони не є формуючою частиною місцевого бюджету. Всі гроші йдуть в центр, відтак держава згори комусь на щось гроші дає, а комусь ні. Як наслідок, отримуємо механізм тиску на регіони.

Із Геннадієм Максаком згоден і депутат Чернігівської міської ради Олег Русін:
– Наприклад, якщо ти цього року заробив добре і перевиконав планові показники, то потім прийдуть фіскальні органи і цю різницю заберуть до центру. А якщо заробив мало – то спрацює дотаційна система. Тому, вважаю, повноваження місцевих рад треба переглядати.

Але цю непросту ситуацію можна і треба виправляти, переконані учасники дискусії. Зокрема, зарадити тут може зміна закону про вибори. А саме повернення до змішаної виборчої системи. Бо завдяки їй місцева громада матиме більше можливостей впливу на свого представника у парламенті, а це відкриває нові горизонти для розширення представництва регіонів у Верховній Раді.

Депутат Чернігівської міської ради Олександр Шкурат вважає, що цією можливістю чернігівці мають скористатися:
– Передусім нам потрібен хороший лобіст наших інтересів. А депутат-мажоритарник – це не представник закритого списку партій, це людина, яка живе тут і бере на себе відповідальність за регіон. Це людина, яка діятиме за попередньо озвученою програмою. Відтак, якщо з цього документу щось не буде виконуватись – з депутата можна буде спитати: чому це так, а це чому ні. Тому, сподіваюся, що мажоритарна система дозволить нашій громаді привести до парламенту людей із великим господарським досвідом, людей-практиків, які розуміють як працює система місцевого самоврядування. Бо, як ми знаємо, чимало проблем Чернігова можна вирішити тільки за фінансової підтримки державного бюджету. Однак про чернігівців у центрі згадують не часто. І це потрібно змінити.

Тому, переконані експерти круглого столу, і громаді, і майбутнім кандидатам у народні депутати треба максимально використати ті плюси, які дає змішана виборча система. В результаті, досвід народних оборанців та залучення до процесу прийняття рішень фахової громадськості допоможуть внести до Конституції ті конструктивні зміни, яких сьогодні потребує місцеве самоврядування.

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.