Чи зможе транскордонна співпраця стати дієвим інструментом розвитку Чернігівщини?
Сусідство Чернігівської області з Росією та Білоруссю не дозволяє її в повній мірі використати потенціал прикордонного співробітництва для розвитку регіону.

До таких висновків дійшли експерти з ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» в аналітичній записці, яку було презентовано 6 березня 2018 р. у Чернігові за участі представників громадських об’єднань, державних службовців та науковців.
Дослідження підготовлено за підтримки проекту «Громадська синергія», що фінансується Європейським Союзом та виконується Міжнародним фондом «Відродження».
В дослідженні зазначається, що в стратегічних документах області на період до 2020 року транскордонна співпраця не визначена як пріоритетний напрямок діяльності. З одного боку, це не відповідає низці положень Державної стратегії регіонального розвитку – 2020, з іншого боку, сусідство з Білоруссю та Росією не має такого потужного потенціалу транскордонної співпраці, яким володіють області на західних кордонах України.
«До запуску пілотної Програми співробітництва EaPTC Білорусь-Україна Чернігівська область не мала досвіду участі у транскордонних програмах, фінансованих Європейським Союзом. Але за умови подальшої підтримки Євросоюзом прикордонної співпраці України та Білорусі наш регіон може отримати додатковий інструмент розвитку. Підготовка та реалізація Програми EaPTC Білорусь-Україна вже дала можливість представникам місцевої влади отримати досвід участі у їх формуванні, донесення до розробників свого бачення пріоритетів транскордонної взаємодії», ‒ зазначив Євген Романенко, експерт ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень».
Підсумовуючи результати реалізації в регіоні транскордонної співпраці, Юрій Сухомлин, начальник Управління інвестиційної та зовнішньоекономічної діяльності Департаменту економічного розвитку Чернігівської облдержадміністрації, зауважив, що заходи у сфері транскордонного співробітництва більше стосуються гуманітарної складової, аніж економічної. Покращення ситуації щодо участі області у проектах транскордонного співробітництва очікується, зважаючи на запровадження циклу семінарів для фахівців департаментів облдержадміністрації з проектного менеджменту: по два представники з кожного структурного підрозділу ОДА вже залучені до написання проектів – 28 проектних заявок восени будуть подані на конкурс до Мінрегіону.
За підсумками дослідження Поліського фонду міжнародних та регіональних досліджень запропоновано включити у стратегічні документи області такий інструмент, як транскордонна співпраця, зокрема, в рамках Прикордонного Співтовариства «Єврорегіон «Дніпро», а також посилити взаємодію із організаціями, що можуть розробляти та впроваджувати проекти, визначені планами реалізації обласної стратегії. Експерти також озвучили низку рекомендацій, які дозволять посилити участь області у проектах транскордонного співробітництва:
- при розробці регіональних стратегічних документів області враховувати можливості чинних програм транскордонного та територіального співробітництва з метою їх повного використання для розвитку регіону. Зокрема, мова йде про розширення джерел фінансування актуальних для області транскордонних проектів;
- цілеспрямовано відстоювати інтереси регіону під час узгодження фінансових програм ПТТС. Це має відбуватись з урахуванням стратегічних напрямків розвитку Чернігівської області, визначених у її Стратегії регіонального розвитку;
- розробити і затвердити механізми, які дозволятимуть системно та оперативно здійснювати фінансування та співфінансування проектів транскордонного співробітництва в рамках визначених стратегічних пріоритетів області;
- при підготовці плану заходів із реалізації Стратегії регіонального розвитку враховувати можливості фінансування в рамках ПТТС;
- створити в структурі ОДА єдиний координаційний центр, відповідальний за системну реалізацію транскордонного потенціалу регіону;
- в угодах про міжрегіональне співробітництво з білоруськими областями передбачити координацію спільної участі в ПТТС.
Довідково: захід відбувся в рамках проекту «Синергія програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку в Україні – вікно можливостей для прикордонних областей», який реалізує ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» в партнерстві з Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках грантового компоненту проекту «Громадська синергія» та під егідою Української національної платформи Форуму громадянського суспільства Східного партнерства. Метою проекту «Синергія програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку в Україні – вікно можливостей для прикордонних областей» є підвищення ефективності виконання регіональної політики та транскордонного співробітництва в прикордонних регіонах України (в т.ч. в контексті використання Україною допомоги з боку ЄС) через посилення позитивного синергетичного ефекту від взаємодії програм транскордонного співробітництва та стратегій регіонального розвитку у Чернігівській, Київській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Вінницькій та Одеській областях.
Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і необов’язково відображають точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».
Останні новини Чернігівщини
В Україну прийшла спека: як безпечно пережити +30°C і вище 16:49
Цими днями температура в багатьох регіонах України перетнула позначку +30°C. Попереду ще кілька спекотних днів. Висока температура може негативно впливати на здоров’я, особливо у людей літнього віку, дітей, вагітних, а також у тих, хто має хронічні захворювання.
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду провадження щодо посадовця лісгоспу за фактом сприяння незаконній порубці дерев 16:06
Слідчі поліції за оперативного супроводу СБУ та під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Ніжинського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу. Збитки, завдані державі, склали понад 1,6 мільйона гривень.
Чернігівський рибоохоронний патруль підводить підсумки нерестової кампанії 2025 року 15:39
З 1 квітня по 30 червня 2025 року на водоймах Чернігівської області тривала нерестова заборона на вилов водних біоресурсів.
єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще 16 чернігівців 15:04
Чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, затверджені виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 9 липня.
«Діалог влади та бізнесу»: на Чернігівщині обговорили шляхи подолання дефіциту робітничих професій та економічних бар’єрів 14:37
Чергова онлайн-зустріч регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» відбулася сьогодні. Серед основних питань – подолання кадрової кризи у виробничих галузях та підтримка регіонального підприємництва.