Як працює воєводство та повіт
Лише існування гміни, тобто базового рівня місцевого самоврядування, гарантовано Конституцією Польщі.

Воєводство та повіт, або ж його другий та третій рівень, важливі, але є величиною що може змінюватися. Їхнє функціонування, також взаємодія з органами державної влади опинилися в центрі уваги четвертого дня навчального візиту (Study Tour to Poland) чернігівських службовців до Сілезького воєводства або ж до Шльонську.
Підкреслюючи увагу та наголошуючи на значенні українсько-польських відносин з делегацією позапланово зустрівся віце-воєвода Ян Ксьондз. Про організацію роботи воєводської, тобто обласної державної адміністрації, умовно – руки прем`єр-міністра, розповів її генеральний директор Адам Осталецький.
Йшлося про її структуру, основні завдання та сфери компетенції, форми і межі контролю державою власних та делегованих повноваженнь гмін і повітів. Делеговані вона фінансує, отже може спитати про якість (для цього ічнують численні перевірки на місцях). А от перші воєвода перевіряє виключно точки зору законності. Звідси роль та значні розміри юридичної служби – воєводська адмністрація проводить правову експертизу всіх рішень органів місцевого самоврядування на предмет відповідності законодаства.
В разі порушення воєвода його зупиняє. А гміни може або погодитися, або ж звернутися до суду. Інші важливі напрями діяльностті воєводи – це гарантування безпеки громадян та підтримка регіонального розвитку. Чернігівці також розглянули фінансову сторону питання, а саме – бюджет воєводи.
Надалі настала черга повіту. Делегація відвідала Глівіцьке староство (це відповідник району), де зустрілася з його багатолітним керівником Вальдемаром Домбеком. На цьому рівні немає державної адміністрації, лише самоврядна. Як одне із своїх досягнень польський посадовець виділив налагодження постійної взаємодії з гмінами – її форми ніде і ніяк не визначені, адже не існує підпорядкованості за вертикаллю. Але є спільні напрями роботи понадгмінного характеру, що становлять основу для визначення функцій повіту та його діяльності в принципі.
Зрештою, гміни мають набагато більше джерел фінансування, ніж повіт, отже останній має шанувати спільні інтереси та вміти домовлятися. До речі, попри промисловий хараткер регіону, Глівіцький повіт позиціонує себе як комфортну для життя територію з добре розвинутою мережею закладів медицини, культури, освіти, спорту та відпочинку, а також великою транспортною розв`язкою. Все це – складові його успіху. Втім прийшов він не відразу, а після років цілеспрямованої праці.
Завершився день урочистим прийомом на честь української делегації за участю віце-маршалка Сілезького сеймику Станіслава Домрова. Україні та поляки наголошували на важливості продовження контактів та налагодженні співробітництва безпосередньо на базовому рівні – тобто гміни та громади.
Останні новини Чернігівщини

Виконком погодив розмір виплат ще для 40 осіб за державною програмою "єВідновлення" 16:01
19 вересня на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради погоджено розмір компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України. А також решту рішень, прийнятих 7 вересня профільною комісією, яка розглядає ці питання.
Регіональний економічний форум: чим захід став особливим для Чернігівщини 15:49
Минулого тижня у Києві відбувся дводенний Регіональний економічний форум, в межах якого проведено Стратегічну сесію з напрацювання пропозицій для економічного відновлення країни за участю представників центральних та місцевих органів влади.
Новгород-Сіверські поліцейські затримали торгівця наркотиками 13:17
Оперативники Новгород-Сіверського районного відділу поліції викрили 24-річного мешканця Коропської громади, який займався розповсюдженням наркотичних засобів. Чоловіка затримали та помістили його до ізолятора тимчасового тримання.
Поліція Прилуччини встановлює обставини смертельної дорожньо-транспортної пригоди 13:14
Вчора близько 20 години до поліції надійшло повідомлення про зіткнення двох автомобілів у Ічнянській громаді. Внаслідок ДТП один водій загинув, а іншого керманича госпіталізували.
У Чернігові триває відновлення 82 будинків, пошкоджених внаслідок ракетного удару 19 серпня 13:00
19 серпня 2023 року внаслідок ракетного удару, здійсненого російською федерацією по центру Чернігова, було пошкоджено, в тому числі, 82 багатоквартирних житлових будинка. Невідкладно було проведено обстеження, визначено масштаби руйнувань та прийняті рішення, які дозволили розпочати відновлювальні роботи.