Як попередити дефіцит робітничих кадрів
Питання підготовки кадрів за робітничими професіями для потреб економіки області обговорювали 6 жовтня на обласному координаційному комітеті сприяння зайнятості населення.

Відкриваючи захід, заступник голови – керівник апарату ОДА Наталія Романова зазначила, що на Чернігівщині існує реальна потреба збереження трудового потенціалу. Особливо це стосується робітничих професій. На її думку, проблеми, які сьогодні існують у трудовій сфері, пов’язані і з кризовими демографічними процесами, і ростом міграції працівників для роботи за кордоном. Також Наталія Романова акцентувала увагу на поглибленні дисбалансу між попитом і пропозицією робочої сили.
– Нові економічні реалії потребують фахової підготовки кадрів, – зауважила вона. – Необхідно мати чітке розуміння, які спеціальності найбільш затребувані в області. У залежності від цього і будувати процес навчання та перекваліфікації фахівців. Маємо створити такі умови праці, щоб кваліфіковані спеціалісти були зацікавлені працювати на підприємствах саме нашої області.
Наталія Романова переконана, що для вирішення цих питань необхідно об’єднати зусилля як освітян, так і роботодавців, спеціалістів центрів зайнятості.
Директор обласного центру зайнятості Лідія Падалка озвучила проблеми невідповідності обсягів та якості підготовки молодих кадрів потребам економіки. Говорила вона і про послаблення ролі профорієнтації, недосконалість системи підготовки та перепідготовки дорослого населення.
Коріння дисбалансу напрямів професійної підготовки та потреб економіки, на її думку, полягає у втраті традицій профорієнтації, яка раніше мала чітку структуру, починаючи з дитячого садочка до роботи з дорослим населенням. Абітурієнти при виборі професії переважно орієнтуються на застарілі поняття про її престижність. А сьогоднішні реалії – це дефіцит саме представників робітничих професій.
Як проінформувала Лідія Падалка, серед 19 тисяч вакансій, які цьогоріч подані роботодавцями до центрів зайнятості області, 57% пропонуються для кваліфікованих «працівників з інструментом», ще 16% – для робітників, які не потребують спеціальної підготовки, і лише чверть вакансій – для службовців з вищою освітою. Така пропорція попиту на ринку праці області майже не змінюється останні 10 років. У перспективі, коли досвідчені працівники вийдуть на пенсію, може виникнути реальна проблема з кадровим робітничим потенціалом. Вирішення цього очільник центру зайнятості, зокрема, бачить у підготовці кваліфікованих фахівців під конкретні робочі місця, а також у розробці нових стандартів професійно-технічної освіти.
Згоден з такою позицією і начальник управління освіти і науки ОДА Микола Конопацький. Він зауважив, що освітяни очікують найближчим часом на прийняття базових законів про освіту, які, на його переконання, дозволять реалізувати нові підходи в навчанні робітничих кадрів.
До жвавої дискусії також доєдналися і представники роботодавців. Вони, зокрема, висловили свою готовність тісно співпрацювати з освітянами задля проведення профорієнтаційної роботи з молоддю, адже безпосередньо зацікавлені у кваліфікованих працівниках.
Ще одна тема, яку озвучили на засіданні, – нові можливості забезпечення зайнятості демобілізованих учасників АТО.
Заступник директора обласного центру зайнятості Максим Торжевський поінформував присутніх про останні законодавчі новації, згідно з якими учасники бойових дій набули додаткових гарантій у сприянні працевлаштуванню. Так, відтепер роботодавцю фінансово вигідно брати на роботу такого працівника. За умови працевлаштування учасника бойових дій, який брав участь в АТО, за направленням служби зайнятості на нове робоче місце строком не менше ніж на два роки – роботодавцю протягом року гарантована щомісячна компенсація єдиного внеску.
До речі, з початку року на обліку в службі зайнятості перебувало 1150 демобілізованих військовослужбовців – учасників АТО, з яких 226 працевлаштовані, 56 – направлені на професійне навчання, 146 – залучені до громадських та інших робіт тимчасового характеру.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.