Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 28 березня, 19:21:03

“Пріоритетне завдання правоохоронних органів – боротьба з корупцією”

18.02.2012   10:48Агенцiя

В липні 2011 року набрали чинності закони України “Про засади запобігання і протидії корупції” та “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення”.

Сергій Соляр

Сергій Соляр

У зв’язку з цим у прокуратурі України відбулися структурні зміни. Зокрема, в прокуратурі області утворено відділ нагляду за виконанням законодавства у сфері запобігання і протидії корупції та досудовим слідством, основне завдання якого – організація та здійснення нагляду за додержанням законів спеціально уповноваженими суб’єктами у сфері протидії корупції, координація їх діяльності. Роботою відділу опікується перший заступник прокурора області Сергій Соляр, який і розповів про стан боротьби з корупцією в області.

– Сергію Петровичу, що собою являє корупція?

– Корупція – це складне соціальне явище, що негативно впливає на всі аспекти політичного і соціально-економічного розвитку суспільства, підриває основи держави.
Під корупцією розуміють розкрадання або привласнення майна, зловживання владою або посадовим становищем, здійснене з певних особистих інтересів, використання посадових повноважень, статусу посади, а також її авторитету для задоволення особистого інтересу або інтересів третіх осіб. Корупційні дії вчиняються також у складі організованих злочинних угруповань.
Законодавство України визначає корупцію як використання особою наданих їй службових повноважень та пов’язаних із цим можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди такій особі або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень та пов’язаних із цим можливостей.

– Що змінилося в новому антикорупційному законодавстві у порівнянні з раніше прийнятими законами?

– Закон України “Про засади запобігання і протидії корупції” значно розширив коло суб’єктів відповідальності за корупційні правопорушення. Крім осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, нині до таких віднесені посадовці юридичних осіб публічного права, які одержують заробітну плату за рахунок державного чи місцевого бюджету, особи, які надають публічні послуги (нотаріуси, оцінювачі, аудитори), посадові особи іноземних держав та міжнародних організацій, особи, які постійно або тимчасово обіймають посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов’язків, та, навіть, фізичні особи – у разі одержання від них посадовцями неправомірної вигоди.
Законом передбачено обмеження щодо використання службового становища, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, одержання дарунків (пожертв), роботи у підпорядкуванні близьких осіб, вимоги щодо прозорості інформації, конфлікту інтересів та ряд інших положень, спрямованих на запобігання і протидію корупції.

– Скільки корупційних злочинів та адміністративних правопорушень виявлено минулого року?

– Упродовж 2011 року правоохоронними органами області порушено 31 кримінальну справу цієї категорії, з яких до суду направлено 30. До кримінальної відповідальності притягнуто 38 осіб, 15 з них – за хабарництво.
Встановлено збитків на загальну суму понад 500 тис. грн., майже 460 тис. грн. яких вже відшкодовано. Накладено арешт на майно обвинувачених на суму понад 220 тис. грн. У розслідуваних справах загальна сума хабарів складає 194 тис. грн.
Зокрема, до суду скеровано кримінальну справу за ч. 3 ст. 368 КК України стосовно начальника одного з контролюючих органів області, який обвинувачується в одержанні від керівників підприємств хабарів в сумі 3 тис. дол. США за невжиття заходів до позбавлення ліцензії у будівельній сфері та сприяння у видачі сертифікату відповідності на закінчений об’єкт будівництва. Стосовно посадовця обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту.
У поточному році до суду направлено 3 кримінальні справи про корупційні злочини щодо одержаних хабарів, сума яких складає 104 тис. грн.
Найбільшим із виявлених є хабар у розмірі 90 тис. грн., який отримав керівник обласного державного центру експертизи сортів рослин з державною інспекцією на сорти рослин за надання дозволу на реалізацію матеріальних цінностей по заниженій вартості, що перебували на обліку в дослідній станції.
Що ж до адміністративної корупції, протягом минулого року складено 48 протоколів про корупційні правопорушення, з яких 29 – працівниками прокуратури, 10 – співробітниками управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС, 8 – відділом по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ, 1 – відділом внутрішньої безпеки при державній податковій адміністрації області. За результатами їх судового розгляду 38 осіб притягнуто до відповідальності з накладенням штрафу.
Встановлено збитків на суму понад 13 тис. грн., які відшкодовані винними у повному обсязі. Із числа притягнутих до відповідальності із займаних посад на цей час звільнено 17 осіб.
Серед них працівники органів внутрішніх справ (старший інспектор патрульної служби лінійного підрозділу міліції та 2 оперуповноважених райвідділу), протиправна діяльність яких була спрямована на одержання грошових коштів (400 і 1 500 грн.) за невжиття заходів щодо притягнення осіб за вчинені правопорушення; 2 працівники державної кримінально-виконавчої служби, які одержали від засуджених грошові кошти за надання в користування мобільного телефону та відправлення листа поза встановленим порядком; інспектор Головного держуправління охорони, використання і відтворення рибних живих ресурсів, який одержав від громадянина 1000 грн. за не притягнення його до адмінвідповідальності у зв’язку з виловом риби забороненими знаряддями лову; 2 працівники медичних закладів, які одержали неправомірну вигоду за видачу сертифікату про проходження профілактичного наркологічного огляду та листка непрацездатності.

– Посадовці яких органів влади найчастіше притягуються до кримінальної відповідальності?

– До кримінальної відповідальності притягнуто 18 посадових осіб органів місцевого самоврядування (посади 10 з них віднесені до 4-5 категорій), 5 працівників контролюючих органів обласного рівня, 2 працівників правоохоронних органів, 3 військовослужбовців керівного складу.
За категоріями скоєних злочинів минулого року розслідувано 14 справ про хабарництво, 8 – про зловживання владою або службовим становищем та їх перевищення, 7 – про розкрадання майна шляхом зловживання службовим становищем.

– Які рішення виносили суди стосовно представників правоохоронних органів, притягнутих до відповідальності за корупційні дії?

– До 5 років позбавлення волі з позбавленням права займати посаду на 3 роки та з конфіскацією майна було засуджено старшого дізнавача одного з райвідділів міліції області, який одержав хабара в сумі 2 тис. грн. за не притягнення громадянина С. до кримінальної відповідальності за скоєння крадіжки.
Також, вироком суду на строк від 6 до 9,5 років позбавлення волі з конфіскацією майна було засуджено групу осіб з 5 чоловік, до якої входив працівник департаменту з питань виконання покарань. Вказані особи виготовляли та збували засудженим, які перебували під вартою в слідчому ізоляторі, наркотичну сировину.

– У чому на, Вашу думку, полягає ефективність у боротьбі з корупційними правопорушеннями?

– Головним у боротьбі з корупцією є невідворотність покарання, а також активне сприяння громадськості у попередженні та виявленні таких правопорушень. Законодавцем визначено спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції. Це органи прокуратури, управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС, відділ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю УСБУ, відділ внутрішньої безпеки при державній податковій адміністрації області, а також Військова служба правопорядку у Збройних Силах України.
Водночас, закон зобов’язує працівників підприємств, установ і організацій у разі виявлення корупційного правопорушення чи одержання інформації про його вчинення у межах своїх повноважень вжити заходів щодо припинення такого правопорушення та повідомити про нього зазначені органи.
У всіх державних та правоохоронних органах функціонують телефони довіри, зателефонувавши на які громадяни мають можливість проінформувати про відомі їм факти корупції.
Тільки завдяки скоординованим діям усіх правоохоронних органів, активній співпраці громадськості і держави можливо протидіяти корупційним проявам у нашому суспільстві.

Марія Ющенко, прес-служба прокуратури Чернігівської області

Останні новини Чернігівщини

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів 15:04

З 1 квітня 2024 року з метою охорони нерестовищ у рибогосподарських водних об’єктах та забезпечення сприятливих умов нересту водних біоресурсів, відповідно до Правил рибальства та наказу Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області від 22.03.2024 №45 на Чернігівщині розпочинається заборона добування (вилову) водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) на період нересту.

За матеріалами СБУ винесено вирок російському окупанту, який знущався над сім’єю з неповнолітніми дітьми 14:55

За матеріалами СБУ суд виніс вирок військовому рф, причетному до вчинення воєнних злочинів під час тимчасового захоплення частини Чернігівської області.

Державна реєстраторка підозрюється у зловживанні повноваженнями, що спричинило неправомірне вибуття з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення 14:51

За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру державному реєстратору однієї із сільських рад Прилуцького району у зловживанні своїми повноваженнями з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки та несанкціонованій зміні інформації, що обробляється в автоматизованих системах, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, вчиненій за попередньою змовою групою осіб (ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 362 КК України).

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської 14:49

З 27 березня по 16:00 год. 9 квітня. Відповідний дозвіл наданий КП «Чернігівводоканал» на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради сьогодні.

 Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини

Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини 14:45

Профільна робоча група при Чернігівській обласній раді сьогодні, 26 березня, погодила перелік видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2024 рік.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини