Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 8 вересня, 02:31:57

Офіційна позиція УМВС: спецустанови міліції Чернігівщини діють в рамках закону

13.03.2015   16:38Агенцiя

Відповідність спеціальних установ міліції Чернігівщини вимогам законодавства засвідчує як багаторічна відсутність скарг на умови тримання з боку затриманих осіб, так і позитивна оцінка Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Поширена в Інтернет-просторі інформація про нібито «численні порушення вимог законодавства щодо захисту конституційних прав затриманих» в ізоляторах тимчасового тримання міськрайвідділів внутрішніх справ Чернігівщини істотно перебільшує гостроту проблеми.
 
В УМВС України в Чернігівській області існує 20 ізоляторів тимчасового тримання.
 
Протягом останніх трьох років ніяких скарг від затриманих щодо застосування до них тортур, нелюдських умов тримання не надходило. Не допущено будь-яких надзвичайних подій, пов’язаних з охороною та конвоюванням спецконтингенту.

 За рекомендаціями Європейського комітету проти тортур з розрахунку 4 кв.м корисної площі на одну особу скорочено ліміт наповнення спеціальних установ міліції з 304 ліжко-місць у 2009 році до 165 ліжко-місць на початок 2015 року.

Повсюдно проведено заміну вікон із встановленням нових віконних блоків, площа яких співвідноситься з площею підлоги камер у пропорції 1:8.

Кожна камера обладнана індивідуальними спальними місцями, які укомплектовані постільною білизною. Санвузли облаштовані відповідно до міжнародних стандартів.
У всіх камерах наявні умивальники. Є доступ до проточної питної води. Ізолятори стовідсотково забезпечені предметами особистої гігієни. В усіх спецустановах функціонує припливна вентиляція з механічним спонуканням.

Кожен заклад забезпечений укомплектованими аптечками першої медичної допомоги (по одній на камеру), протипедикульозними укладками та аптечками ВІЛ/СНІД.

Перед поміщенням до ІТТ затримані проходять первинний медичний огляд у закладах охорони здоров’я. Крім того, цих громадян обстежує та опитує про стан здоров’я черговий по міськрайвідділу або ІТТ. Про результати опитування спецконтингенту робляться відповідні записи в Журналі первинного обстеження таких осіб.

В спеціальних установах затримані забезпечуються триразовим гарячим харчуванням.
Перевірки діяльності спеціальних установ УМВС здійснюють представники служби Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. За останні роки ця правозахисна структура не виявила на Чернігівщині суттєвих порушень. Висловлювалися лише окремі зауваження щодо дрібних недоліків, які усувалися в найкоротший термін. Більше того, за підсумками проведених у 2014 році подібних перевірок відзначено спецустанови УМВС України в Чернігівській області, як одні з кращих у загальнодержавному контексті. Цей висновок зафіксовано у відповідному звіті-огляді, виданому службою Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Водночас слід визнати, що перебувати серед кращих не означає автоматично «бути бездоганними». Основною проблемою на сьогодні залишається відповідність не всіх спецустанов УМВС рекомендаціям щодо виділення 4 кв.м корисної площі на одну особу. Нижчими є показники 22-х камер у 12-ти ізоляторах тимчасового тримання. За дорученням керівника УМВС використання цих камер заборонене до проведення обстеження спеціально створеною комісією. За її висновками будуть ухвалені відповідні рішення про приведення умов утримання у відповідність до вимог, а де це технічно неможливо — розглянуто питання про доцільність функціонування установи.

Слід розуміти, що витоки цієї проблеми полягають у значному віці споруд спецустанов, більшість з яких збудовані 40 і більше років тому. А оскільки особливе призначення споруд обумовлює їхню високу інженерну складність, реконструкція з метою приведення до сучасних стандартів в багатьох випадках є неможливою. Кардинальним розв’язанням проблеми могло б стати тільки спорудження нових ізоляторів тимчасового тримання за актуальними стандартами. Однак це потребуватиме (з огляду все на ту ж інженерну складність, а також здорожчання будівельних матеріалів) багатомільйонних капіталовкладень.

Такий крок сьогодні неможливий з об’єктивних причин економічного характеру. Адже тільки у 2013-2014 роках на здійснення порівняно несуттєвих ремонтних та модернізаційних робіт в ІТТ міськрайвідділів міліції Чернігівщини (косметичний ремонт приміщень, встановлення перегородок у санвузлах, монтаж систем відеоспостереження та кнопок виклику постового тощо) було витрачено загалом понад 330 тисяч гривень (у цінах вказаного періоду).

Фінансування такої діяльності на поточний рік не передбачене, на наступний — залежатиме від розвитку ситуації в державі. Отже, єдиним реальним варіантом наближення умов утримання спецконтингенту в ІТТ області до норм і рекомендацій Європейського комітету проти тортур нині залишається продовження роботи зі скорочення ліміту наповнення спеціальних установ.

Останні новини Чернігівщини

Прилуцькі поліцейські розшукали трьох зниклих дітей у Київській області 17:51

Усю ніч співробітники Прилуцького районного відділу поліції встановлювали місце знаходження двох хлопчиків 12 та 8 років та 10- річної дівчики, які зникли ввечері. Дітей знайшли на світанку у сусідній області живими та неушкодженими.

Верстатник, слюсар, водій … Жінки Чернігівщини освоюють чоловічі професії 17:40

Таку тенденцію останнім часом спостерігають у службі зайнятості. На початок вересня на Чернігівщині налічувалось близько 5 тисяч офіційних безробітних (4,8 тис.), серед яких майже 80 % жінок.

“Українське сценічне вбрання. Смарагдова віднова” 12:17

Всіх, хто цікавиться історією української культури — у широкому розумінні — 5 вересня 2024 року запросили до мистецької дискусії Академічний ансамбль пісні і танцю “Сіверські клейноди” та балетмейстер, дослідник-етнограф, автор серії книг про історію народного танцю і костюму Костянтин Богомаз.

Складні часи вимагаються рішучих дій: як розвивається бізнес на Прилуччині 10:10

Наразі весь бізнес Чернігівщини – прикордонного деокупованого регіону – переживає не найкращі часи. Прилуцький район – не виняток з-поміж п’яти, адже будь-який розвиток потребує інвестицій, іншими словами – надто ризикових рішень під час війни.

 Сімейні лікарі Чернігівщини покращують навички із ранньої діагностики онкологічних захворювань

Сімейні лікарі Чернігівщини покращують навички із ранньої діагностики онкологічних захворювань 10:09

305 медиків з 28 центрів первинної медико-санітарної допомоги, що обслуговують мешканців 49 територіальних громад Чернігівщини, пройшли навчальну програму з профілактики та раннього виявлення раку.