Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 8 липня, 18:39:20

Економія на охороні здоров’я - дорога в нікуди

17.12.2014   07:40Агенцiя

Кошти, що виділяються на медичну галузь не сприяють зменшенню смертності населення та протидії епідемій, зокрема епідемії ВІЛСНІД. Причина - недостатнє фінансування та неправильне використання наявних коштів, а подекуди й зловживання на держзакупівлях.

Бюджет медицини області складає 17,48 % із всього бюджету області, тобто 427262021 грн. із 2444021528 грн., орієнтовно – це 396 гривень на одну людину в рік. Ця сума включає в себе всі сфери і напрямки медицини – від профілактики більш легких захворювань до лікування тяжких, таких як, наприклад, туберкульоз. Тому ця сума є мізерною.

Якщо взяти таку непопулярну проблему в області як протидія ВІЛСНІД, то на цей напрямок із всього медичного бюджету області виділяється тільки 1,27% всього бюджету. Це по 1 782 грн в рік на кожного ВІЛ-інфікованого, з 3055 людей, які стоять на обліку в обласному СНІД-центрі. Але на ці кошти лягає також навантаження з проведення тестів серед населення, профілактика, інформаційні плакати і т.д., тож в результаті маємо лише 5,05 грн на людину на боротьбу зі СНІДом в області.

Лише за 9 місяців 2014 року 53 202 осіб в області пройшли тестування на ВІЛСНІД. А кожен тест ІФА або для діагностики ВІЛ коштує від 6 до 8 грн, а швидкі тести для визначення антитіл до ВІЛ – 20 грн. Тож, виходячи з бюджету обласного Центру СНІДу на профілактику та недопущення поширення епідемії на кожного жителя області залишається тільки 1,18 грн. Як наслідок, за 9 місяців цього року поставлено на облік 363 нових ВІЛ-інфікованих. А що можна очікувати, якщо в обласному центрі СНІДу на більш ніж 3000 хворих працює всього три лікаря для дорослих, це більше ніж по 1000 хворих на одну людину. Коли ж тут займатись профілактикою?

Соціальні послуги в області представлені Центрами соціальних послуг для сім’ї, дітей і молоді та Територіальними центрами соціального обслуговування. Всі рівні бюджетів в області передбачили для витрат всіх ЦСМів 13 787 357 грн, а територіальним центрам передбачено 90 877 449 грн. Це серйозне фінансування. Але головна проблема в тому, що влада не бачить, що людям з ВІЛ потрібні соціальні послуги. Центри соціальних послуг не працюють з ВІЛ-позитивними людьми і не користуються їх довірою. Видатки на соціальні послуги для населення не враховують потреби людей з ВІЛ. Враховуючи, що видатки на оплату праці в центрах соціальних служб складають 91-92% всього бюджету, то варто вболівати, щоб спектр надання соціальних послуг також поширювався і на роботу з ВІЛ-позитивними людьми, які цього потребують.

Проаналізувавши всі вище озвучені проблеми, можна зробити висновок, що сфера ВІЛСНІДу так само, як загалом і сфера охорони здоров’я, потребує серйозної уваги та ряду реформаторських кроків:
- збільшення видатків на тести та ліки за рахунок зменшення видатків на утримання установ – наразі зберігається протилежна тенденція;
- збільшення видатків на тестування загального населення – для оперативного виявлення захворювання;
- запровадження соціального замовлення – дати неурядовим організаціям бюджетні кошти для надання соціальних послуг ВІЛ-позитивним людям. Оскільки послуги ВІЛ-сервісних НУО можуть бути значно дешевшими та ефективнішими, ніж послуги комунальних установ;
- започаткування системи первинного виявлення ВІЛ-інфекції сімейними лікарями.

Тетяна Романова, координатор Інститут розвитку суспільних інновацій в Чернігівській області

Останні новини Чернігівщини

КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» готують місто до опалювального сезону 17:17

Тривають роботи з підготовки теплової інфраструктури Чернігова до проходження опалювального сезону 2025–2026 років. Фахівці КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» здійснюють комплекс планових, профілактичних і відновлювальних заходів, спрямованих на безперебійну роботу системи теплопостачання та гарячого водопостачання в зимовий період.

Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42

Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.

Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08

8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.

Де робити, аби добре заробити? 15:34

Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:

Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09

В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини