Угода про асоціацію з ЄС – шлях до відродження чи загибелі українського АПК?
Саме таке питання стало одним з ключових під час публічних дебатів на тему: «Угода про асоціацію сприятиме розвитку агропромислового сектору України», що відбувалися 18 червня 2014 р. в приміщенні Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів. За визначенням опонуючих один одному сторін – це дискусія «науковців-теоретиків» та «бюрократів-практиків».
Але як зазначив директор Центру Володимир Бойко «Дебати – це інструмент, за допомогою якого можна сформувати не міфологізовану, а раціональну, аргументовану громадську думку на певну проблему». В дебатах брали участь представники Департаменту агропромислового розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації, науковці Чернігівського державного інституту економіки і управління, представники приватного багатопрофільного підприємства «Вимал», виробники, переробники та споживачі продукції агропромислового сектору, представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій та ЗМІ.
На думку групи експертів, що аргументували позитивні сторони Угоди, пакет запропонованих в ній економічних реформ відкриє шлях до модернізації українського сільгоспвиробництва, сприятиме створенню прозорих правил гри та підвищить інвестиційну привабливість. В цьому пакеті вміщено директиви щодо адаптації українського законодавства до європейських стандартів, зокрема щодо підвищення якості продукції. Головним тут буде переорієнтація експорту України з сировини на продукти кінцевої переробки, щоб додаткова вартість формувалася саме в Україні. Також зазначалося про пільги від ЄС щодо зниження мит на український експорт та отримання квот на безмитне завезення певного обсягу товарів.
Заперечуюча сторона звернула увагу на ряд суттєвих труднощів та загроз, що гальмують розвиток українського АПК та призведуть до його подальшого занепаду в разі підписання Угоди. Насамперед, це відсутність гармонізованої законодавчої бази, що не сприяє створенню позитивного інвестиційного клімату. В Україні занадто забюрократизована процедура реєстрації інвестиційних проектів, а чинне земельне законодавство розтягує процес оформлення земельних ділянок на роки. Нездоланною залишається проблема корумпованості владних структур. Серед інших труднощів – застарілість виробничих потужностей, фактична відсутність переробних підприємств та обтяжлива процедура сертифікації української продукції в ЄС. А квоти на її безмитне завезення – надто мізерні. Тому й підписання Угоди зараз призведе до остаточного занепаду українського сільгоспвиробника, бо вітчизняний ринок заполонять товари з Європи.
Проте, незважаючи на ці виклики, учасники дебатів відзначили, що процес переходу українських сільськогосподарських підприємств на європейські стандарти вже розпочався, а пункт Угоди про перехідний період надасть час та можливості поступово адаптувати та модернізувати агропромисловий сектор до стандартів ЄС.
Захід організовано в рамках проекту «Аналіз впливу асоціації з Європейським Союзом на агропромисловий сектор Чернігівського та Миколаївського регіону», що реалізується громадською організацією «Сіверський інститут регіональних досліджень».
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).