В області затверджена Програма сприяння функціонуванню української мови як державної
Над розробкою відповідної Програми працювали кілька місяців, обговорюючи кожен пункт у широкому колі. Днями ж розпорядження про її затвердження підписав начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.

“Чернігівщина стала 15-ою областю в Україні, де затверджено регіональну мовну програму. Для прикордонної області — це вкрай важливий документ, який сприятиме створенню необхідного підґрунтя для закріплення української в усіх сферах суспільного життя”, — прокоментував Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь і нагадав, що перша в Україні подібна місцева програма ухвалена саме на Чернігівщині, у Ніжині, ще в лютому 2021 року.
Автори обласної Програми переконані, що позиції української мови потребують посилення практично в усіх сферах суспільного життя регіону. Адже в умовах війни це питання безпосередньо пов’язане з національною безпекою.
«Основна моя вимога щодо створення обласних програм завжди однакова: вони мають бути дієвими. Документ заради документа – нікому не потрібен. На цьому наголошував і на засіданні з обговорення проєкту Програми сприяння функціонуванню української мови як державної в області, якої досі не було, — акцентував В’ячеслав Чаус. — Вважаю, що відповідні Програми мають бути у кожній громаді».
Документ передбачає три складові роботи:
– моніторинг та контроль за розвитком та функціонуванням української мови. З практичних заходів — це аналіз репертуару обласних театрів, а також вивчення стану мережі українознавчих, народознавчих музеїв та етнографічних кімнат у навчальних закладах Чернігівської області;
– популяризація української мови як державної серед жителів регіону. Цей розділ передбачає 12 підпунктів, серед яких: створення фонду аудіозаписів окремих творів письменників Чернігівщини; поповнення фондів обласних бібліотек; проведення різноманітних конкурсів, фестивалів, лекторіїв;
– підвищення рівня культури професійного мовлення. Серед іншого: придбання музейних аудіогідів; проведення курсів з культури українського мовлення для різних категорій населення.
Усе перераховане планується реалізовувати в три етапи до 2029 року за рахунок асигнувань обласного бюджету, які передбачені в кошторисах відповідальних виконавців Програми (а це — майже дев’ять мільйонів гривень), та коштів бюджетів місцевого самоврядування.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині + 15 «Класів безпеки» 14:27
У рамках Всеукраїнського проєкту в Чернігівському районівпродовж тижня відкрито 15“Класів безпеки”.
В’ячеслав Чаус вступився за сумлінних платників податків: Відчепіться від бізнесу! 14:24
Тема створення додаткових бар’єрів для бізнесу Головним управлінням ДПС в Чернігівській області знайшла своє продовження у сьогоднішньому брифінгу в медіацентрі ОВА.
Завдали шкоду довкіллю на 32 мільйони гривень: правоохоронці скерували до суду провадження про забруднення земель 14:22
Слідчі Головного управління Нацполіції в області завершили досудове розслідування у двох кримінальних провадженнях щодо забруднення земель у Прилуцькому районі небезпечними відходами нафтовидобувної галузі. Матеріали проваджень з обвинувальними актами передано прокурору для направлення до суду.
Ніжинська поліція розслідує обставини травмування чоловіка на залізничних коліях 14:20
Вчора, близько 21:30, до поліції надійшло повідомлення про те, що у Носівці на залізничному вокзалі потяг травмував людину.

Виконавчий комітет встановив тарифи на опалення і гарячу воду для абонентів КП «ТКЕ». Для населення вони не змінюються 14:18
30 листопада виконавчий комітет Чернігівської міської ради погодив встановлення тарифів на теплову енергію, її транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, послуги з постачання гарячої води КП «ТКЕ», яке здійснює господарську діяльність на ТЕЦ.