Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 19 липня, 04:27:46

У Чернігові вшанували пам’ять гетьмана України Івана Мазепи

20.03.2021   10:57Агенцiя

19 березня, напередодні 382-ї річниці від дня народження видатного українця, у Чернігові біля пам’ятника Іванові Мазепі проведено меморіальний захід.

Заупокійну літію за великим українським патріотом і покровителем православної церкви гетьманом Іваном Мазепою провів отець Роман, настоятель кафедрального собору святої великомучениці Катерини, секретар Чернігівської єпархії Православної церкви України.

Учасники заходу, серед яких були громадські діячі, учні загальноосвітніх шкіл; Генадій Єршов – автор цього пам’ятника, скульптор; Людмила Замай – в.о. директора департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації; Олександр Шевчук – начальник управління культури та туризму Чернігівської міської ради; Володимир Хомич – в.о. генерального директора Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», та інші представники культури, творчої і наукової інтелігенції, органів влади, вшанували пам’ять Івана Мазепи покладанням квітів до його пам’ятника.

«У 2009 році в Чернігові було нарешті відкрито цей чудовий пам’ятник. Ми пам’ятаємо, який тоді був спротив і навіть паніка російської п’ятої колони в Україні. У той рік його охороняли не тільки представники силових структур, а також і активісти українських патріотичних громадських об’єднань. Тепер цей етап відновлення пам’яті нашого народу про його героя здолали і рухаємося далі, щоб знали і брали приклад патріотизму від легендарного гетьмана України», — нагадав Сергій Черняков, модератор заходу, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», відкриваючи меморіальний мітинг з нагоди дня народження видатного гетьмана України.

«Сьогодні день народження Ліни Костенко, поетеси епохи, живого класика української культури, совісті нації. Завтра день народження Івана Мазепи, видатного гетьмана України, внесок якого в тисячолітню історію українського державотворення, боротьбу за незалежність України важко переоцінити. Ці імені – наша гордість, орієнтири для успішного, переможного розвитку нації та її держави», — заявив Дмитро Никоненко, доктор історичних наук, радник голови Чернігівської обласної ради, який привітав учасників заходу від імені Олени Дмитренко.

«Почну з радісної новини. У Полтаві 17 березня до дня народження славетного Івана Мазепи відбулася презентація виставки «Мазепа. Karl  XII. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди». Це новий потужний крок у викритті імперських і радянських міфів про Мазепу, як зрадника, що мав намір віддати Україну на поталу Речі Посполитої та про те, що гетьмана у його виборі не підтримало українське козацтво. Також виставка розвінчує міф про героїчну оборону Полтави навесні-влітку 1709 року та звитяжні перемоги Петра I. Чернігів теж не був в стороні від цього важливого проєкту Українського інституту національної пам’яті та Державного історико-культурного заповідника «Поле Полтавської битви». Відомий дослідник-мазепознавець Сергій Павленко як науковий консультант зробив вагомий внесок у створенні цієї виставки», — повідомив Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області.

«Ми ще ґрунтовніше осмислюємо роль і місце Мазепи в історії України. Він для сучасної керівної еліти нашої незалежної держави є зразком державного діяча в проведенні соціально-економічної та гуманітарної політики. Очолене ним повстання у боротьбі за незалежність хоч і зазнало поразки, проте зберегло українську державність майже до кінця ХVІІІ-го сторіччя. Стало своєрідним трампліном у становленні та розвитку національно-визвольної боротьби у ХІХ-му та ХХ-му сторіччях», — підкреслив представник Інституту національної пам’яті.

«У цій новій книзі я представив опубліковані раніше та віднайдені в архівах, музеях, бібліотеках Варшави, Санкт-Петербурга, Києва, Львова, Харкова, Чернігова зразки друкованих віршів, панегіриків, оповідань, драм, студій літераторів та церковних діячів Гетьманщини. Вони дають цілісну картину про злет творчого процесу тієї доби. Іван Мазепа як поет і гетьман сприяв книгодрукуванню, народженню нових поезій, драм і поем. Його зустрічі з Д. Тупталом, С. Яворським, Д. Братковським, Л. Крщновичом, І. Орновським, І. Максимовичем та іншими діячами дали позитивний імпульс для їхніх нових письменницьких звершень», — так презентував Сергій Павленко у виступі свій творчий здобуток — працю «МАЗЕПИНА АТЛАНТИДА. Творча спадщина доби 1687-1709 рр.». Він на заході урочисто передав примірник видання Сергію Лаєвському, директору Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського.

Громадські діячі наголошували на важливості продовження системного й рішучого відновлення та збереження української національної пам’яті у меморіальному просторі, топоніміці Чернігова, проведення політики деколонізації.

Меморіальний захід завершився традиційним виконанням Гімну України.

Організатори: Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» за сприяння Українського інституту національної пам’яті.

Олександр Майшев, член Національної спілки журналістів України

Останні новини Чернігівщини

На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17

Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.

У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37

Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.

«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16

Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.

Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42

Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.

«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11

Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини