У “Софії Київській” відкрили експозицію “Народна ікона Полісся”. Відео
Вона знайомить із сакральним мистецтвом Чернігівщини XVIII-XIX століть. 35 творів іконописців-самоуків зберігаються у архітектурно-історичному заповіднику “Чернігів Стародавній”, який нині відзначає своє 45-річчя.

ОКСАНА ДУПАК, журналіст:
– Найбільш поширені у народних іконах Чернігівщини були образи Богоматері, Ісуса Христа, Святих Миколая, Юрія-Змієборця, Параскеви. Їх писали самоуки переважно для бідних містян й селян, які не могли дозволити собі дорогі канонічні ікони. Богомази обмежувалися нескладними сюжетами. Утім саме такі лики й були близькі простому люду.
ОЛЬГА ТРАВКІНА, головний зберігач фондів:
– Образи, розумієте, вони немов би трошки заземлені. Взагалі для українців характерна фольклорність і поетичність світомислення. Ці божества виглядають як добрі, справедливі, до яких можна звернутися з якимось проханням, вони доступні до простої людини.
Часто в іконах самоуків проглядаються національні риси українців. Особливо любили у народі красуню Варвару. Біле личко, брови як шнурочки. У руці тримає патер, вважалось, людина, звернувшись до Варвари у лиху годину, не помре без причастя. І тільки у неканонічній іконі можна побачити поруч ліки Спасителя і Миколи Чудотворця. Рушники, якими прикрашали селяни свої оселі, ікони – з приватної колекції Юрія Дахна. Вишивка білим по білому – так само, як і на Полтавщині, для Чернігівщини була традиційною. У деяких селах подібними візерунками оздоблювали і сорочки.
ЮРІЙ ДАХНО, колекціонер:
– У нас білим по білому жіночих сорочок вишитих тридцять штук. І вони зібрані тільки у наших трьох селах. І цікаво, що цю вишивку не хотіли давати дівчата одна одній, бо вважалось, що віддасть свою долю. А візерунками кольорових вишиванок ділилися з великим задоволенням.
На виставці можна побачити й багато хатнього господарського начиння. За щоб не бралися селяни, на працю надихали улюблені святі. Часто чернігівські художники прикрашали лики трояндами й півоніями, а інколи створювали по-справжньому унікальні ікони. Приміром, ця має два зображення, написані на ребрах під прямим кутом. Якщо дивитись із правого боку, бачимо Богородицю з мечем, який за пророцтвом Симеона уразить душу Діви Марії. Зліва – Ісус Христос йде на Голгофу, що засвідчує: пророцтво старця здійснилось.
ОЛЬГА ТРАВКІНА, головний зберігач фондів:
– Наскільки мені відомо, такої оригінальної за технікою виконання ікони у інших збірках музеїв ні України, ні Росії немає. Тільки у нас така ікона є! Ця родзинка чернігівської колекції у Києві перебуватиме лише один день, всі інші експонати у виставкових залах “Софії Київської” кияни можуть побачити до десятого грудня.
Оксана Дупак, Констянтин Царенок, телеканал Київ
Останні новини Чернігівщини
Завершено масштабне відновлення гімназії №34 11:23
У Чернігові завершилися масштабні ремонтні роботи в гімназії №34, яка зазнала пошкоджень під час повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну у 2022 році.
Крістіна Опанасенко - бронзова призерка кубку Європи з дзюдо серед юніорів 10:40
З 05 до 06 липня в чеській Празі відбувся кубок Європи з дзюдо серед юніорів.
Хотіла отримати «грошову допомогу», натомість втратила майже 7 тисяч гривень: поліція Чернігівщини вкотре застерігає громадян від шахраїв 10:18
В соцмережах шахраї поширюють фейкові оголошення про оформлення «грошової допомоги».
На Чернігівщині коштом держави буде модернізовано харчоблоки ще у двох ліцеях 09:47
У Чернігівському ліцеї № 1 та Гончарівському імені героя АТО Дмитра Степанченка невдовзі розпочнуться роботи з модернізації харчоблоків.
Стрільці з Чернігівщини здобули нагороди на чемпіонаті України 09:35
У період з 26 червня до 04 липня у Вінниці відбувся літній чемпіонат України зі стрільби кульової.