У “Софії Київській” відкрили експозицію “Народна ікона Полісся”. Відео
Вона знайомить із сакральним мистецтвом Чернігівщини XVIII-XIX століть. 35 творів іконописців-самоуків зберігаються у архітектурно-історичному заповіднику “Чернігів Стародавній”, який нині відзначає своє 45-річчя.

ОКСАНА ДУПАК, журналіст:
– Найбільш поширені у народних іконах Чернігівщини були образи Богоматері, Ісуса Христа, Святих Миколая, Юрія-Змієборця, Параскеви. Їх писали самоуки переважно для бідних містян й селян, які не могли дозволити собі дорогі канонічні ікони. Богомази обмежувалися нескладними сюжетами. Утім саме такі лики й були близькі простому люду.
ОЛЬГА ТРАВКІНА, головний зберігач фондів:
– Образи, розумієте, вони немов би трошки заземлені. Взагалі для українців характерна фольклорність і поетичність світомислення. Ці божества виглядають як добрі, справедливі, до яких можна звернутися з якимось проханням, вони доступні до простої людини.
Часто в іконах самоуків проглядаються національні риси українців. Особливо любили у народі красуню Варвару. Біле личко, брови як шнурочки. У руці тримає патер, вважалось, людина, звернувшись до Варвари у лиху годину, не помре без причастя. І тільки у неканонічній іконі можна побачити поруч ліки Спасителя і Миколи Чудотворця. Рушники, якими прикрашали селяни свої оселі, ікони – з приватної колекції Юрія Дахна. Вишивка білим по білому – так само, як і на Полтавщині, для Чернігівщини була традиційною. У деяких селах подібними візерунками оздоблювали і сорочки.
ЮРІЙ ДАХНО, колекціонер:
– У нас білим по білому жіночих сорочок вишитих тридцять штук. І вони зібрані тільки у наших трьох селах. І цікаво, що цю вишивку не хотіли давати дівчата одна одній, бо вважалось, що віддасть свою долю. А візерунками кольорових вишиванок ділилися з великим задоволенням.
На виставці можна побачити й багато хатнього господарського начиння. За щоб не бралися селяни, на працю надихали улюблені святі. Часто чернігівські художники прикрашали лики трояндами й півоніями, а інколи створювали по-справжньому унікальні ікони. Приміром, ця має два зображення, написані на ребрах під прямим кутом. Якщо дивитись із правого боку, бачимо Богородицю з мечем, який за пророцтвом Симеона уразить душу Діви Марії. Зліва – Ісус Христос йде на Голгофу, що засвідчує: пророцтво старця здійснилось.
ОЛЬГА ТРАВКІНА, головний зберігач фондів:
– Наскільки мені відомо, такої оригінальної за технікою виконання ікони у інших збірках музеїв ні України, ні Росії немає. Тільки у нас така ікона є! Ця родзинка чернігівської колекції у Києві перебуватиме лише один день, всі інші експонати у виставкових залах “Софії Київської” кияни можуть побачити до десятого грудня.
Оксана Дупак, Констянтин Царенок, телеканал Київ
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.