Перші українські кіборги. У бібліотеці ім. М. Коцюбинського вшанували героїв Крут
Напередодні Дня пам’яті Героїв Крут у бібліотеці ім. М. Коцюбинського пройшла лекція відомих чернігівських науковців, співробітників Інституту національної пам'яті, Сергія Бутка та Сергія Горобця. Говорили про подвиг захисників України та про розвінчання міфів, якими «обріс» бій під Крутами.

Чи можна вважати трагедією успішний оборонний бій, який мав для України важливі стратегічні наслідки? Історик Сергій Бутко переконаний, що ні. «Один з міфів про Крути, який міцно засів у свідомості багатьох наших громадян, – те, що під Крутами відбулася різанина дітей. Насправді це був успішний бій, армія Муравйова понесла значні втрати. Це 300 чоловік убитими і до 1300 поранених. У той час як наші втрати – 250 людей, разом з пораненими і полоненими. Убитих – 70 – 100 чоловік». – розповідає Сергій Бутко.
Оборонці Крут затримали російські війська на чотири дні. Це дало можливість організувати відступ із Києва, а також дало змогу уряду УНР підписати Брестський мирний договір та заручитися підтримкою Німеччини у війні протии більшовиків. Тож перша українсько-російська війна завершилася перемогою України. І велика заслуга в цьому – саме оборонців Крут.
Український письменник Євген Маланюк зазначив, що в Крутах народився новий українець. Недарма тепер оборонців Крут по аналогії із захисниками Донецького аеропорту називають «першими кіборгами».
Сили в бою під Крутами дійсно були нерівні. Кількатисячній арміїі Муравйова протистояли протистояли чотири сотні Першої Української юнацької (юнкерської) школи ім. Б. Хмельницького (400–450 курсантів і 20 старшин (офіцерів) та перша сотня (116–130 осіб) новоствореного добровольчого Помічного Студентського куреня січових стрільців. До них приєдналися ще близько 80 добровольців з підрозділів місцевого Вільного козацтва із Ніжина. Близько тридцяти учнів та студентів потрапили в полон до більшовиків і були розстріляні. Уже в березні 1918 їх перепоховали на Аскольдовій могилі в Києві. Це поклало початок міфу про те, що під Крутами армії більшовиків протистояли лише недосвідчені діти та студенти.
«Говорячи про бій під Крутами часто забувають, що цьому передував ще цілий ряд боїв, які розпочалися 19 січня боями у Макошиному, – розповідає Сергій Горобець. – Також був заколот робітників-росіян у майстернях Конотопа та героїчна триденна оборона нашими військами Бахмача».
Бій під Крутами – це бій за майбутнє, і Україна стала можливою саме завдяки армії – наголошують історики.
Участь у заході до Дня пам'яті героїв Крут взяли учні Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою та Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту.
Останні новини Чернігівщини
У Прилуках поліцейські затримали причетного до збуту наркотиків 17:36
Співробітники відділу кримінальної поліції Прилуцького райвідділу задокументували низку фактів збуту наркотичних засобів, вчинених мешканцем Прилук. Торгівця наркотиками затримано.
Суб’єкти господарювання, які розмістили ВПО, можуть звертатись до сервісних центрів ПФУ для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги 17:13
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2025 року № 616 “Деякі питання надання державної підтримки щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб” передбачено можливість компенсації витрат за спожиті комунальні послуги, у тому числі суб’єктам господарювання, якщо житлові приміщення надаються ними безоплатно для проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
За матеріалами СБУ заочний вирок отримав рашист, який під час окупації Чернігівщини тримав у заручниках 369 цивільних людей 16:42
Завдяки доказовій базі Служби безпеки 12 років тюремного ув’язнення заочно отримав ще один рашист, який вчиняв воєнні злочини під час окупації частини Чернігівської області.
ГУ ДПС у Чернігівській області: Про результати контрольно - перевірочної роботи податкового аудиту за I півріччя 2025 року 16:01
Протягом січня-червня поточного року підрозділами управлінням податкового аудиту Головного управління ДПС у Чернігівській області проведено 857 перевірок, результати яких узгоджені, в тому числі: 19 документальних планових перевірок, 110 документальні позапланові перевірки, 728 фактичних перевірок.
Освіта без бар’єрів: у Тупичівській громаді створюють безпечний, комфортний і доступний простір для школярів 15:40
Роботи з реконструкції харчоблоку Тупичівського ліцею вже на завершальній стадії – до першого вересня планується відкриття.