Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 10:02:29

"Викрадена батьківщина"

25.09.2019   12:36Агенцiя

У бібліотеці ім. М. Коцюбинського пройшов круглий стіл до 75-ї річниці депортації українців із їхніх етнічних земель.

Круглий стіл «Викрадена батьківщина» за участі чернігівських та київських науковців пройшов 24 вересня в бібліотеці ім. М. Коцюбинського. Він був присвячений одній із трагічних сторінок в історії нашої держави: депортації українців із їхніх етнічних земель (Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Південного Підляшшя, Бойківщини, Любачівщини).

Одним із підсумків Другої світової війни стало встановлення нових державних кордонів у Європі, зокрема між СРСР і Польщею. Водночас обговорювали, як зробити, щоб після зміни кордонів українці опинилися в УРСР, а поляки – в Польщі. Так постало питання «обміну населенням».

Хоча спочатку йшлося виключно про добровільні засади переїзду
людей, але насправді це обернулося примусовим виселенням й насиллям, ставши одним із показових злочинів тоталітаризму. Депортації тривали з 1944 до 1951 років.

Про трагедію українців, «евакуйованих назавжди» зі своїх батьківських земель, говорили під час круглого столу в бібліотеці.  Із доповідями виступили відомі чернігівські науковці Сергій Бутко (співробітник Північно-Східного міжрегіонального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті в регіонах Українського інституту національної пам’яті) та кандидат історичних наук Тамара Демченко, а також журналіст, редактор газети «Світ-інфо» Петро Антоненко.

Участь у круглому столі взяла гостя з Києва, членкиня Лемківського товариства ім. Б.-І. Антонича, Анна Бугаєва. Вона розповіла про історію своїх батьків, які були жорстоко виселені з рідної домівки. 

Про трагедію депортованих українців на прикладі історії рідного села та своєї родини говорила й ректор Київської Академії мистецтв, професор, народна артистка України Ольга Бенч. Пані Ольга походить із лемківської родини, із 2010 по 2015 рік була генеральним консулом України в Пряшеві (Словаччина), у 2005 – 2010 працювала заступником міністра культури України.

На жаль з об’єктивних причин пані Ольга не змогла особисто приїхати до Чернігова. Але вона передала відеозвернення для учасників круглого столу та подякувала чернігівцям за небайдужість до теми депортацій. Також усі присутні могли змогу переглянути відео-сюжет словацького телебачення про традиційне лемківське різьблення по дереву та майстрів-різьбярів з родини Ольги Бенч.

Гостями круглого столу стали учні Чернігівського обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді та члени «Чернігівської Малої академії наук учнівської молоді».
Київське Лемківське товариство передало в подарунок бібліотеці ім. М. Коцюбинського книги.

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:55

Протягом минулої доби зареєстровано 4 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 3 пожежі. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала.

Психологічна підтримка для людей, які зазнали страждань внаслідок війни 09:51

Український ветеранський фонд започатковує терапевтичну групу для тих, хто зазнав страждань внаслідок війни – людей, які чекають рідних з фронту, внутрішньо переміщених осіб та усіх, хто відчуває тривогу і знесилення через війну.

25 квітня: цей день в Україні і світі

25 квітня: цей день в Україні і світі 08:47

ДЕНЬ 792 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 792 RUSSIAN AGRESSION

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.