"Викрадена батьківщина"
У бібліотеці ім. М. Коцюбинського пройшов круглий стіл до 75-ї річниці депортації українців із їхніх етнічних земель.

Круглий стіл «Викрадена батьківщина» за участі чернігівських та київських науковців пройшов 24 вересня в бібліотеці ім. М. Коцюбинського. Він був присвячений одній із трагічних сторінок в історії нашої держави: депортації українців із їхніх етнічних земель (Лемківщини, Холмщини, Надсяння, Південного Підляшшя, Бойківщини, Любачівщини).
Одним із підсумків Другої світової війни стало встановлення нових державних кордонів у Європі, зокрема між СРСР і Польщею. Водночас обговорювали, як зробити, щоб після зміни кордонів українці опинилися в УРСР, а поляки – в Польщі. Так постало питання «обміну населенням».
Хоча спочатку йшлося виключно про добровільні засади переїзду
людей, але насправді це обернулося примусовим виселенням й насиллям, ставши одним із показових злочинів тоталітаризму. Депортації тривали з 1944 до 1951 років.
Про трагедію українців, «евакуйованих назавжди» зі своїх батьківських земель, говорили під час круглого столу в бібліотеці. Із доповідями виступили відомі чернігівські науковці Сергій Бутко (співробітник Північно-Східного міжрегіонального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті в регіонах Українського інституту національної пам’яті) та кандидат історичних наук Тамара Демченко, а також журналіст, редактор газети «Світ-інфо» Петро Антоненко.
Участь у круглому столі взяла гостя з Києва, членкиня Лемківського товариства ім. Б.-І. Антонича, Анна Бугаєва. Вона розповіла про історію своїх батьків, які були жорстоко виселені з рідної домівки.
Про трагедію депортованих українців на прикладі історії рідного села та своєї родини говорила й ректор Київської Академії мистецтв, професор, народна артистка України Ольга Бенч. Пані Ольга походить із лемківської родини, із 2010 по 2015 рік була генеральним консулом України в Пряшеві (Словаччина), у 2005 – 2010 працювала заступником міністра культури України.
На жаль з об’єктивних причин пані Ольга не змогла особисто приїхати до Чернігова. Але вона передала відеозвернення для учасників круглого столу та подякувала чернігівцям за небайдужість до теми депортацій. Також усі присутні могли змогу переглянути відео-сюжет словацького телебачення про традиційне лемківське різьблення по дереву та майстрів-різьбярів з родини Ольги Бенч.
Гостями круглого столу стали учні Чернігівського обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді та члени «Чернігівської Малої академії наук учнівської молоді».
Київське Лемківське товариство передало в подарунок бібліотеці ім. М. Коцюбинського книги.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).