Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 28 березня, 12:40:44

Невідомі документи з історії соборної дзвіниці та трапезної церкви всіх святих в Чернігові у ХІХ ст.

16.08.2012   08:31Агенцiя

Питання дослідження та збереження надбань минувшини раз по раз постає перед кожною небайдужою до історії свого рідного краю людиною. На жаль, і зараз у ХХІ ст. – в епоху сучасних технологій, гинуть від недбалих реконструкцій архітектурні пам’ятки, зникають унікальні рукописи, вивозяться за кордон безцінні ікони.

Проте, ці явища виникли далеко не вчора. Людство впродовж декількох століть намагається запобігти знищенню культурної спадщини, змагаючись з невблаганним часом. Вивчення окремих аспектів соціально-економічного й адміністративно-політичного становища Чернігова та його пам’яток наприкінці XVIII – початку ХІХ ст., безперечно, належить до одного з таких питань.

Серед архітектурного різномаїття чернігівського Дитинця чільне місце посідає будівля за якою з легкої руки краєзнавців другої половини XIX ст. закріпилася назва Колегіум. Втім, насправді, вона являла собою соборну дзвіницю та прибудовану до неї трапезну церкву Всіх Святих, що у другій половині XVII – XVIII ст. входили до складу Чернігівського кафедрального Борисоглібського монастиря. Протягом ХІХ ст. споруда зазнала безліч ремонтів та відновлювальних робіт.

Наприкінці XVIII ст. розпочалось генеральне перепланування міста. Воно було зумовлене тим, що з 1799 р. в результаті чергового поділу Польщі до Росії приєдналися території Правобережної України та Білорусі. Чернігівщина перестала бути прикордонною, фортеці втратили попереднє значення. Губернське місто мало стати схожим на столицю регіону. У 1801 р. було складено план забудови Чернігова, який затвердили на початку 1803 р. Вулиці міста мали бути прямими й широкими. На відміну від плану 1786 р., де головним був прийом бокової перспективи, в планах початку ХІХ ст. головною стала осьова – центральна перспектива вулиць.

Після закриття Борисоглібського монастиря указом Катерини ІІ у 1786 р., та ліквідації чернігівської фортеці у 1799 р., одним з елементом укріплень якої була саме кафедральна обитель, його будівлі поступово занедбуються, а частина з них розбирається на цеглу. Зокрема, були розібрана колишня монастирська огорожа та південний корпус келій.

Ці процеси, скоріш за все, були викликані незадовільним станом цих приміщень: ушкодженням дерев’яної галереї, що оточувала будівлю, можливими тріщинами, викликаними тим, що цей корпус будувався не на материку як дзвіниця, а на насипному валу. Проте ця перебудова, не врятувала їх від пізнішого знесення. Уціліла лише трапезна з дзвіницею. На думку, Ф. Гумілевського, вона збереглася тільки тому, що в ній розмістили комору казенної палати та архів губернського правління. У приміщенні соборної дзвіниці залишився також і архів духовної консисторії. Скоріш за все, він був облаштований на території Борисоглібського монастиря ще з другої половини XVII ст.

Документи, що відображають перебудови колишньої соборної дзвіниці та трапезної церкви знаходяться нині в Державному архіві Чернігівської області у фонді Чернігівської будівельної і дорожньої комісії. В середині ХІХ ст. ці споруди взагалі могли бути розібрані або зруйновані. Як зазначив у своєму рапорті від 23 жовтня 1846 р. полковник будівельного відділу шляхів сполучення Штендер, котрому було доручено оглянути стан будівель: “Строение это (трапезна – О.Т.) находясь в таком расстроенном положении непременно требует фундаментального исправления, которое будет стоить приблизительно той суммы, какая потребовалась бы на постройку вновь этого здания.

Составление сметы на исправление этого здания я полагаю бесполезным, потому что, это исправление не обеспечит устойчивости строения, которое, как объяснено выше, повреждено во всех частях”.

Аналогічні висновки він висловив і після огляду соборної дзвіниці: “как здание имеет слабое основание, то исправление оного бесполезно и за устойчивость его ручаться невозможно, стоимость же этих исправлений будет равняться приблизительно той сумме, какая бы потребовалась новое сооружение онаго”.

Втім, на щастя, все ж таки було прийняте рішення щодо проведення ремонтних робіт по ліквідації цих руйнувань. Ці роботи проводились під керівництвом губернського архітектора М. Щитинського й були остаточно завершені близько 1858 р. й виконані “хорошо и прочно с употреблением материалов должного качества” і будівля, що має таку багатовікову історію була збережена до наших днів.

Таким чином, навіть побіжний аналіз документів засвідчив той факт, що великий масив невідомих на сьогодні документів з історії пам’яток Чернігова, ще чекають на своїх дослідників в архівосховищах.


Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній“

Останні новини Чернігівщини

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів 15:04

З 1 квітня 2024 року з метою охорони нерестовищ у рибогосподарських водних об’єктах та забезпечення сприятливих умов нересту водних біоресурсів, відповідно до Правил рибальства та наказу Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області від 22.03.2024 №45 на Чернігівщині розпочинається заборона добування (вилову) водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) на період нересту.

За матеріалами СБУ винесено вирок російському окупанту, який знущався над сім’єю з неповнолітніми дітьми 14:55

За матеріалами СБУ суд виніс вирок військовому рф, причетному до вчинення воєнних злочинів під час тимчасового захоплення частини Чернігівської області.

Державна реєстраторка підозрюється у зловживанні повноваженнями, що спричинило неправомірне вибуття з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення 14:51

За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру державному реєстратору однієї із сільських рад Прилуцького району у зловживанні своїми повноваженнями з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки та несанкціонованій зміні інформації, що обробляється в автоматизованих системах, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, вчиненій за попередньою змовою групою осіб (ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 362 КК України).

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської 14:49

З 27 березня по 16:00 год. 9 квітня. Відповідний дозвіл наданий КП «Чернігівводоканал» на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради сьогодні.

 Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини

Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини 14:45

Профільна робоча група при Чернігівській обласній раді сьогодні, 26 березня, погодила перелік видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2024 рік.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини