Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 11:55:40

Борис Грінченко: Україна! У цьому слові для мене все

08.02.2018   09:59Агенцiя

— Ми отримали сьогодні справжнє багатство, — так заступник голови облдержадміністрації Наталія Романова відгукнулася про книжки, презентовані вчора в облдержадміністрації представникам інтелектуальної спільноти Чернігівщини: вчителям, журналістам, бібліотекарям, краєзнавцям, усім небайдужим до історії та культури нашого народу.

Таке незвичне місце для презентації книг — приміщення облдержадміністрації було обрано невипадково. Адже йшлося на ній про багатотомне видання творів Бориса Грінченка — українського письменника (поета, прозаїка, публіциста, перекладача, літературознавця, драматурга), фольклориста, етнографа, мовознавця, лексикографа, видавця народопросвітніх книг та редактора першої щоденної загальноукраїнської газети «Громадська Думка», організатора товариства «Просвіта», педагога і громадського діяча.

Втім, більшість українців знає Грінченка не стільки за його активною діяльністю, спрямованою на формування української нації і становлення української держави, скільки як автора чотиритомного «Словаря української мови», виданого у 1907 – 1909 роках. І вже зовсім не багатьом людям відомо, що понад сім років він працював у Чернігівському губернському земстві, що розміщалося тоді в приміщенні нинішньої обласної адміністрації.

Чимало цікавих фактів з біографії видатного українця повідав присутнім упорядник видання, професор Київського університету імені Б. Грінченка Василь Яременко. Він розповів також, що над пошуком і вивченням багатогранної спадщини Грінченка працювала й продовжує трудитися ціла лабораторія грінченкознавців, кожен з яких має свою нішу, свій напрямок для досліджень.

За словами Василя Яременка, на сьогодні вже віднайдено матеріалів на 18 томів зібрання. Проте у світ вийшли поки що перші сім: педагогічна спадщина Бориса Грінченка, який усе своє життя втілював ідею створення української національної школи, та зібрані ним етнографічні матеріали. На часі — фольклористика, мовознавство, публіцистика…

На чернігівському, найбільш продуктивному, періоді життя Бориса Грінченка зупинилася у своєму виступі Антоніна Мовчун. Як зазначав про нього один із сучасників, у Чернігові Грінченко «більше працював, ніж жив». Саме тут він систематизував свої етнографічні та фольклорні знахідки, організував видавництво дешевих книжок для народу, у тому числі й із зібраним на Чернігівщині фольклором, упорядковував земську бібліотеку, формував каталог музею української старожитності Василя Тарновського, працював над перекладами та драматичними творами; увійшовши до таємної «Української чернігівської громади», вів активну проукраїнську громадську та просвітницьку діяльність. Тут же, у Чернігові, почав працювати над «Словарем української мови».

Приймаючи від упорядників видані томи зібрання творів Бориса Грінченка, заступник голови облдержадміністрації Наталія Романова висловила упевненість, що вони не припадатимуть пилом на бібліотечних полицях, а стануть у нагоді студентам та краєзнавцям, серед яких, можливо, виявляться і майбутні дослідники великої спадщини видатного українця.

Високу оцінку виданню дали президент Національної академії державного управління при Президентові України Василь Куйбіда та професор кафедри політичної аналітики і прогнозування академії Олександр Пухкал, чернігівські журналісти Василь Чепурний та Ольга Чернякова, директор обласного історичного музею імені В. Тарновського Сергій Лаєвський.

Завершив презентацію виступ народного артиста України Василя Нечепи.

 
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

Останні новини Чернігівщини

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.

Станція технічного обслуговування "GARAGE" у Чернігові 09:38

Завдяки програмі «Власна справа» урядового проєкту єРобота тисячі українців вже здійснили свої мрії про власний бізнес. Ми радіємо кожній новій підприємницькій ініціативі і пишаємося кожним грантером.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:23

Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій, а саме: 2 дорожньо-транспортні пригоди, 2 пожежі та 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення. Внаслідок цих подій 2 особи постраждали.

Рух автотранспорту по вулиці Любецькій планують відкрити у травні 09:11

Виконавчий комітет Чернігівської міської ради на засіданні 24 квітня погодив дозвіл на продовження перекриття вул. Любецької від Ріпкинської до Широкої до 31 травня 2024 року.