Новгород-Сіверська та Мезінськая археологічна експедиції продовжують дослідження Новгород-Сіверської землі
В рамках виконання «Цільової програми археологічних ДОСЛІДЖЕНЬ в Чернігівській області на 2013 - 2018 рр.» Новгород-Сіверська та Мезінськая археологічна експедиції продовжують дослідження Новгород-Сіверської землі.

Роботи цього року стали продовженням розкопок попереднього сезону. У Новгороді-Сіверському дослідження проходять в центрі сучасного міста, на території стародавнього посада (для тих, кому знаком цей чудовий і своєрідне місто можу уточнити: за торговими рядами, у водонапірної башти). З 2016 року тут вдалося виявити залишки міської забудови, що існувала безперервно протягом Х-ХVІІ ст. Серед найбільш цікавих знахідок - хрест-енколпіон (релікварій) ХV ст. Ну і ще безліч різних речей. У цьому сезоні знахідки теж радують, хоча підводити підсумки ще рано.
Мезинська експедиція продовжує вивчення городища літописних сіверян, розташованого на високому березі Десни між сс. Деснянське і Мезин. Це зовсім невелике поселення (укріплена площа - 0,3 га) в минулому було оточене потужними оборонними спорудами, а в попередньому сезоні нам вдалося відкрити тут залишки споруди, в якій трудився металург-універсал. Тисячу років тому він займався обробкою заліза і кольорових металів. Цікаво, що для виготовлення ливарної форми цей майстер використав місцевий матеріал - мел.Насколько знаю, з крейди виготовляли ювелірні форми тільки на Чернігово-Сіверщині.
Судячи з результатів дослідження біохозяйственной діяльності населення городища, ця багата земля давала їм все необхідне для життя, але потім вони кинули місце свого проживання і пішли ... Може бути в Новгород-Сіверський, який якраз в цей час ставати "справжнім" містом? ... Дослідження оборонних споруд і забудови городища ми продовжуємо і в цьому році, сподіваємося на не менш цікаві результати.
У роботах експедицій беруть участь співробітники, аспіранти та студенти Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченко, Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, Інституту археології НАН України, Мезинського національного природного парку та Державного історико-культурного заповідника "Слово о полку Ігоревім".
Олена Черненко
Останні новини Чернігівщини
Разова допомога до 24 серпня: що потрібно знати працівникам комунальних підприємств зі статусом УБД 17:20
Щороку напередодні державних свят українці звертаються із запитаннями щодо передбачених виплат.
В Україну прийшла спека: як безпечно пережити +30°C і вище 16:49
Цими днями температура в багатьох регіонах України перетнула позначку +30°C. Попереду ще кілька спекотних днів. Висока температура може негативно впливати на здоров’я, особливо у людей літнього віку, дітей, вагітних, а також у тих, хто має хронічні захворювання.
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду провадження щодо посадовця лісгоспу за фактом сприяння незаконній порубці дерев 16:06
Слідчі поліції за оперативного супроводу СБУ та під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Ніжинського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу. Збитки, завдані державі, склали понад 1,6 мільйона гривень.
Чернігівський рибоохоронний патруль підводить підсумки нерестової кампанії 2025 року 15:39
З 1 квітня по 30 червня 2025 року на водоймах Чернігівської області тривала нерестова заборона на вилов водних біоресурсів.
єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще 16 чернігівців 15:04
Чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, затверджені виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 9 липня.