"Козацьке. Матеріали до історії рідного села над Супій-річкою і його найближчої округи"
Написати книгу-дослідження про рідне село член Національної спілки журналістів України Микола Гринь задумав давно.

А родом він з Козацького Бобровицького району. Матеріалу накопичилось багато, та впорядкувати його і підготувати до видання, як кажуть, руки не доходили. Але настав момент, коли зрозумів: відкладати далі нікуди. Три роки клопіткої напруженої праці — і ось результат: в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Короленка відбулась презентація книги Миколи Гриня «Козацьке. Матеріали до історії рідного села над Супій-річкою і його найближчої округи.»
«Ой Козацьке село та над річкою». Воно добре відоме не лише у своєму Бобровицькому районі. Засновано у другій половині 16-го століття, і з того часу живуть тут люди мудрі, гостинні, працьовиті. А ось хто був першими поселенцями, і досі точно не встановлено. Серед місцевих побутує думка, що це представники давнього козацького роду. Інакше, звідки б такій назві взятися?
А дійсно, звідки? І хто все ж таки першим звернув увагу на ці благодатні землі і заснував тут невеличке поселення, від якого власне і бере початок село? Цими питаннями ще зі шкільних років переймався і Микола Гринь – відомий нині журналіст, сам родом з Козацького. Задум про створення літературно-історичного літопису рідного села на основі архівних і документальних матеріалів, спогадів односельців виник давно. Та його втілення відкладалося раз по раз через певні життєві обставини. І ось нарешті час настав. Ось воно: «Козацьке. Матеріали до історії рідного села над Супій-річкою і його найближчої округи». Микола Гринь, член Національної спілки журналістів України: «Я три зими просидів в архівах Чернігова і Києва, перелистав тисячі документів. На четверту зиму почав писати. Це було кілька великих рукописних зошитів і врешті все це увійшло до цієї книги».
Видання солідне за обсягом (понад 500 сторінок), але, як зазначив під час його презентації в обласній бібліотеці імені Короленка автор Микола Гринь, ще недосконале. І насамперед через недостатність архівних матеріалів та неможливість в окремих випадках отримати до них доступ. Микола Гринь: «Архіви Запорізької Січі наші братики-росіяни вивезли до себе і не дозволяють з ними працювати нашим науковцям та історикам. А в наших архівах багато матеріалів знищено, багато взагалі плутанини. Я молю Бога, щоб знайшлися послідовники і продовжили мою справу».
Та й при виході книги у світ не обійшлося без ложки дьогтю. Микола Гринь: «Я хотів зробити 500 екземплярів і безкоштовно роздати в кожну хату на селі. Але деякі товариші з повними кишенями пророкували, що вона нікому не треба і буде валятися під магазинами. Знайшов кошти лише на 300, тепер весь у боргах. А книги розійшлися в одну мить».
Цілком логічно чекати збільшення тиражів. Але за чий рахунок? Самому авторові на його журналістську пенсію цього явно не потягнути (ще за перше видання у боргах по вуха). Може доцільно підключитися до справі всій Козацькій територіальній громаді? Бо це, насамперед, її історія.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).