Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 11 липня, 07:24:18

Музейні читання “Чернігівці і Чернігівщина у Першій світовій війні” відбулися у Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського

22.11.2014   08:53Агенцiя

Вони згуртували навколо запропонованої теми науковців Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського, Інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського, Державного архіву Чернігівської області та Науково-методичного центру з випуску Чернігівського тому енциклопедичного видання “Звід пам’яток історії та культури України”.

Загалом було подано 12 заявок та заслухано 7 доповідей, що охоплювали різні аспекти історії Чернігівщини воєнної доби та діяльності громадських і владних інституцій цього періоду.

Учасники читань поділилися напрацюваннями про роботу чернігівського земства у воєнні роки та проблемами й труднощами, насамперед фінансовими та організаційними, які виникли у воєнні роки (О. Рахно); життя Прилуцького повіту (до 1923 року – Полтавської губернії) та активну роботу повітових земців, їхні турботи про міський устрій (О. Потапенко).

За матеріалами архіву В.М. Хижнякова, який готується зараз до публікації, можна прослідкувати настрої та думки відомого чернігівського земця, його готовність брати більш активну участь у громадському житті Чернігова та губернії (О. Ісаєнко).

Про проведення мобілізації у Чернігівській губернії, кількість призовників, які пішли на фронт за мобілізаційними хвилями 1914–1916 років і документообіг, який вівся під час мобілізації та отримання і вручення повідомленнь про загибель, на прикладі справ Шаповалівської волосної управи Борзенського повіту говорили М. Блакитний та І. Рябчук.

Окремі доповіді були присвячені персоналіям, які пов’язані з нашим краєм, хоча і не є уродженцями Чернігівщини. На Старому кладовищі в Чернігові похований командир 15-го Шліссельбурзького полку полковник М Арапов, який загинув у листопаді 1914 році, і нащадки якого (гра долі!) нині мешкають у Львові та Москві (Е. Іляшенко, доповідала Ю. Казимір). Надзвичайно цікава доля, яку ще потрібно дослідити ґрунтовніше, Ф. Дюкича – вояка австрійської армії, який потрапивши у полон, пройшовши горнило громадянської війни, залишився в Україні, а під час нацистської окупації врятував село Анисів від спалення (Л. Трикашна).

Загалом виявилося бажання продовжувати роботу у цьому напрямку і ділитися своїми науковими доробками в рамках наукових читань. Вони стануть періодичними і разом з музейними науковими читаннями “Чернігівці і Чернігівщина часів Української революції 1917–1921 років” розширять хронологічні межі вивчення історії рідного краю цього періоду.


Сергій Лаєвський
 

Останні новини Чернігівщини

На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42

Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.

Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10

Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.

У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47

На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.

У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07

Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.

Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47

За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).