Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 01:10:02

Як відзначатимуть 80-річчя з часу заснування Чернігівського літературно-меморіального музею заповідника Михайла Коцюбинського у Чернігові

17.10.2014   09:23Агенцiя

Цієї осені минає 80 років з часу заснування Чернігівського літературно-меморіального музею заповідника Михайла Коцюбинського.

Музей було створено на садибі письменника, в будинку, де пройшли його найкращі роки, де були написані твори, які принесли митцю світову славу, де народились і виросли його діти, в будинку, де він був щасливий.
За свою довголітню історію музей мав лише п’ятьох керівників, четверо з яких є прямими нащадками письменника.

Рідний брат Михайла Михайловича, Хома, прийняв садибу у 1934 році в дуже плачевному стані, адже починаючи з 1919 року, коли дружина М. Коцюбинського змушена була виїхати в евакуацію з Чернігова, в оселі письменника в різні роки жили сторонні люди, був дитбудинок, клуб металістів, районна бібліотека. Щоб занехаяний будинок набув належного вигляду, потрібно було докласти багато праці, що й зробив Хома Михайлович. Він був дуже вмілим господарником і садівником, отож за кілька років це вже була справжня оаза краси і затишку. Під час війни всі музейні цінності були евакуйовані до Уфи, що забезпечило їхню збереженість.

По смерті Хоми Коцюбинського понад двадцять років музей очолювала молодша донька письменника Ірина Михайлівна. Повернувшись після багаторічної перерви у батьківський дім, вона робила все, щоб музей був живим, наповненим світлом. Вона відродила проведення літературних субот, була ініціатором і організатором численних конференцій, наукових читань, семінарів.

Головним задумом її життя було спорудження окремої будівлі для літературної експозиції. Будівництво розпочалось у 1976 році, а завершилось уже з новим директором, Феодосієм Лук’яновичем Сендзюком у 1983 році, досвідченим журналістом, колишнім редактором обласної газети «Деснянська правда».

У 1988 році на посаду директора музею призначили Юлія Романовича Коцюбинського, онука письменника. Його директорування припало на добу відродження української держави. Недаремно ж у цей час на базі музею створювались численні українські громадські організації, проводились національно-патріотичні заходи.

У 2000 році Юлія Романовича не стало. Але справу батька продовжує син, Ігор Юлійович, який уже чотирнадцять років керує цим закладом культури.

Музей Михайла Коцюбинського сьогодні - це не тільки скарбниця, де зберігаються архіви письменника, а й центр дозвілля для чернігівців, місце, де зустрічаються творчі особистості, відбуваються різні концерти, фестивалі, презентації, літературні вечори. Тут цікаво і дорослим і малим, адже для дітей є спеціальні програми, адаптовані до їхнього віку.

У ювілейний рік музей М. Коцюбинського дарує своїм шанувальникам мистецький проект «Десять днів з музеєм», який розпочинається з 20 жовтня.

Наших завсідників чекає приємний сюрприз: оновлена кіно-лекційна зала, сучасна, світла. Кошти на її ремонт були виділені з обласного бюджету, за що ми щиро дякуємо керівництву області.

Мистецька програма
«Десять днів з музеєм»


20 жовтня
День відкритих дверей.

21 жовтня
15:00 Відкриття авторської виставки Олени Соловйової (живопис, вишивка стрічками).

22 жовтня
15:00 Презентація «Антології творів лауреатів премії імені М.Коцюбинського. Поезія».

23 жовтня
14:00 Дитячий день у музеї (Концертна програма, флешмоб, конкурс малюнка на асфальті).

24 жовтня
14:00 Презентація книги Олександра Балабка «Рай і пекло Коцюбинського» (м. Київ).

25 жовтня
14:30 Засідання літературної студії Обласної спілки письменників.

26 жовтня
14:00 Музейна година «Михайло Коцюбинський в кіномистецтві» (з переглядом кінофільму «Дорогою ціною»).

27 жовтня
Літературно-мистецька вітальня «Кларнети ніжності» за ранньою творчістю П.Тичини.

28 жовтня
14:00 Презентація книги М.Слабошпицького «Що записано в книгу життя. Михайло Коцюбинський та інші».

29 жовтня
14:00 Круглий стіл на тему «Музей ХХІ століття». Святкова імпреза з нагоди ювілею музею.

Вхід на всі заходи безкоштовний.

Довідкова інформація за телефонами (04622)4-10-03; 4-43-26

Адреса: м.Чернігів, вул. Коцюбинського, 3

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.