Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 6 березня, 13:12:32

Відбулось відкриття виставкового проекту “Товариство передвижних художніх виставок. ХХІ століття (Санкт-Петербург)”

20.01.2012   08:15Агенцiя

19 січня в Чернігівському обласному художньому музеї ім. Григорія Галагана відбулось відкриття виставкового проекту “Товариство передвижних художніх виставок. ХХІ століття (Санкт-Петербург)”.

Це мистецьке об’єднання створене у 2005 році в Санкт-Петербурзі з метою відродження і розвитку кращих традицій російського мистецтва.
Виставка, що експонується в Чернігові, вже тридцять восьма. З нею вже мали змогу ознайомитись у Дніпропетровську, Донецьку, Маріуполі, Харкові та інших містах України. На відкриття виставки завітали чимало шанувальників образотворчого мистецтва.

Для Чернігівщини творчість сучасних художників-передвижників є особливо цінною, а їх візит з виставкою – навіть історично обумовленим. Адже тут, на хуторі Іванівському, впродовж 18 років жив, творив і був похований один зі співзасновників Товариства передвижних художніх виставок (ТПХВ) (1870-1923), Микола Ге. Критик В.Стасов зазначав, що ідея пересувних (“подвижних”) виставок зародилася саме у Г.Мясоєдова та М.Ге у зв’язку з досвідом лондонських передвижних виставок 1860-1870-х років. Лейтмотивом організації нестаціонарних виставок як 1980-х років, так і після найбільш успішної для Росії Лондонської виставки 1872-го року, була широка популяризація російського мистецтва. У зв’язку з цим членами та експонентами діяльність художника-громадянина розумілася як суспільне служіння, а сюжети і мова творів мали бути доступними і зрозумілими, більше того, зверненими до всіх народів Росії.

Перша передвижна виставка поза стінами Петербурзької Академії мистецтв (а найпершою була виставка 1871-го року саме тут), з якої почалося “ходіння в народ” Товариства, відбулася в Москві 140 років тому, а саме 24 квітня 1872 року. На ній було вперше представлено полотно М.Ге “Петро І допитує царевича Олексія”. Після показу в Петербурзі і Москві виставка була перевезена до Києва і Харкова, а наступні виставки щорічно експонувалися не тільки в містах України – Одесі, Полтаві, Миколаєві, Херсоні, а й у Ризі, Мінську, Вільно та Варшаві. Цікавим є факт, що з художнім життям Варшави та Чернігова був пов’язаний також експонент ХІХ передвижної виставки, учень рисувальної школи М.Мурашка, а пізніше Петербурзької академії мистецтв, викладач Варшавського реального училища та ініціативний член Товариства чернігівських художників П.Чирко. За волею обставин, їдучи до Чернігова, Пилип Чирко також навідався на хутір до Миколи Ге, про що залишив запис у своїх спогадах. У ІІІ передвижній виставці брав участь і скульптор Пармен Забелло. Твори М.Ге та П.Чирка зберігаються в Чернігівському художньому музеї, є у фондах також роботи інших передвижників – експонента І передвижної виставки ТПХВ в Москві скульптора М.Антокольського, барона та чудового живописця М.К.Клодта, учня засновника російського пленеризму В.Плєнова С.Світославського, а також експонента ХVІ-ХVІІ передвижних виставок 1888-1989-х років М.Холодовського.

Наслідуючи основні принципи своїх попередників, сучасне художнє об’єднання “Товариство передвижних художніх виставок. ХХІ століття. (Санкт-Петербург)” було створене у 2005 році. Його мета – відродження і розвиток кращих традицій російського мистецтва. В результаті виставки презентують найбільш цінне з того, що було створене російськими художниками впродовж останніх кількох десятків років. Серед імен – ціла плеяда художників і педагогів, що стверджують високі гуманні цілі російського мистецтва.

Творчість знаних петербурзьких митців у Чернігівському художньому музеї буде представлена живописом професорів Інституту живопису, скульптури і архітектури ім. І.Ю.Рєпіна І.Петрова та М.Рєпіна, члена-кореспондента Петровської академії наук і мистецтв Г.Губанова, а також представника художньої династії О.Татарнікова. Експонуватимуть свої роботи також найдавніші учасники виставок В.Губін та Ю.Бєлозерський. Зі скульптурних творів привернуть увагу роботи О.Івашинцової, О.Молєва та В.Уланова. Графіка буде презентована роботами члена Спілки акварелістів Санкт-Петербурга О.Івлєвої та творами одного з найталановитіших портретистів Росії М.Блохіна.

Найкращими своїми творами заявляє про себе московська школа. Її представлять члени об’єднання “Москворечье” – живописці Л.Милованов, Ю.Маланенков, Б.Дєргачов. Серед цих робіт почесне місце посядуть полотна знаного баталіста О.Чагодаєва, історичний живопис О.Сапліна, роботи визначного пушкініста Є.Устінова.

За доброю традицією виставок Товариства передвижних художніх виставок ХІХ століття, особливе місце в експозиції належатиме творам художників, так чи інакше пов’язаних з Україною. Це, насамперед, учні Т.Яблонської та К.Ломикіна Василь та Володимир (Брат-Володимир) Братанюки. Василь Шевчук до переїзду в Санкт-Петербург працював у Карпатах та Вінниці. У пленерах в Україні брав також участь С.Опульс.

В експозиції представлені роботи й інших російських митців з власним творчим почерком – Г.Тібушкіна, А.Вострєцової, Т.Калин, Н.Вишнякової, Н.Туруновської, Б.Кельберера, В.Соколова-Ширшова та інших.

Діяльність руху не обмежується лише організацією виставок. З гідністю торуючи свій шлях у сучасному світі мистецтва, художники-передвижники продовжують традиції попередників ХІХ століття. Це перспектива широкої популяризації, звернення до життя, а також просвітницька робота, відкриття музеїв, дружні зв’язки з художниками інших країн.

http://www.cult.gov.ua/news/vidbulos_vidkrittja_vistavkovogo_proektu_tovaristvo_peredvizhnikh_khudozhnikh_vistavok_khkhi_stolittja_sankt_peterburg/2012-01-19-3323

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу 11:17

Інформація про надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, які зареєстровані на території області за період з 8:00 5 березня по 8:00 6 березня 2021 року.

Пісенні вітання жінкам-військовослужбовцям

Пісенні вітання жінкам-військовослужбовцям 11:08

В обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України 5 березня пройшли урочистості, присвячені Міжнародному жіночому дню.

Очільники області зустрілися з жіночим активом Придесення

Очільники області зустрілися з жіночим активом Придесення 10:41

В обласній державній адміністрації відбулися урочистості з нагоди прийдешнього Міжнародного жіночого дня.

Ніжин: оголошено конкурс на розробку візуалізації парку Шевченка

Ніжин: оголошено конкурс на розробку візуалізації парку Шевченка 10:21

Ніжинською міською радою оголошено конкурс на розробку найкращої передпроектної візуалізації парку імені Тараса Шевченка. Конкурс триватиме упродовж 50 днів, до 23 квітня. У підсумку переможець отримає 100 тисяч гривень (з урахуванням статті 168 Податкового кодексу України).

Чернігів: рекомендовані транспортною радою зміни міських автобусних маршрутів затвердив виконком

Чернігів: рекомендовані транспортною радою зміни міських автобусних маршрутів затвердив виконком 10:01

Зміни в мережі міських автобусних маршрутів загального користування, рекомендовані координаційною радою з питань організації транспортного забезпечення населення Чернігова на засіданні 4 березня затвердив виконком міської ради.