Наукова конференція до 890-річчя першої писемної згадки про Борисоглібський собор у Чернігові
3а ініціативи Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” 3 жовтня відбулася Міжнародна наукова конференція “Чернігівські старожитності”, приурочена до 890-річчя першої писемної згадки про Борисоглібський собор.

Науковий форум привернув увагу дослідників з України, Канади та Росії. Кандидат історичних наук, генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” Андрій Острянко, відкриваючи конференцію відзначив, що Борисоглібський собор є унікальною пам’яткою домонгольського періоду. І приємно, що сьогодні науковці з різних міст України, а також із-за кордону досліджують цю споруду. Адже як відомо, на відміну від Спаського собору – головного храму Чернігова, Борисоглібський собор був церквою-усипальницею чернігівської княжої династії Святославичів. Згодом він став і головною культовою спорудою Борисоглібського монастиря, який існував до кінця XVIII ст., і був усипальницею вищого духовенства міста.
Давньоруський храм неодноразово руйнувався, перебудовувався і відновлювався, набуваючи на кожному етапі нових рис. У період Другої світової війни споруда зазнала значних руйнувань. У 1952-1958 рр. її реставровано в гаданих первісних формах за проектом визначного архітектора Миколи Холостенка. Зараз Борисоглібський собор є пам’яткою архітектури національного значення, входить до складу цілісного майнового комплексу споруд Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” і використовується як музей та Будинок хорової спадщини.
Організатори наукової конференції: Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній”, Центр пам’яткознавства Національної академії наук України і Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Інститут історії, етнології і правознавства імені О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка, Чернігівська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського.
З доповідями на конференції виступили: Олег Васюта (заступник завідувача відділу наукових досліджень печер та пам’яток археології Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”) – “Давид Святославич: шлях до Чернігова (1077–1097)”; Дмитро Гордієнко (кандидат історичних наук, молодший науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України) – “Еймундова сага” в дослідженні Василя Ляскоронського (до питання про вбивство Бориса і Гліба)”; Магдалина Гладкая (кандидат мистецтвознавства, краєзнавець (м. Володимир, Російська Федерація) – “Отражение культа святых Бориса и Глеба в искусстве Владимиро-Суздальской Руси домонгольского периода”; Анатолій Адруг (кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри етнології та краєзнавчо-туристичної роботи Інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка) – “Відбудова Борисоглібського собору в Чернігові наприкінці XVII – на початку XVIII ст.”; Ольга Травкіна (кандидат історичних наук, завідувач відділу музейної та науково-фондової діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”) – “Поховання церковних ієрархів у Борисоглібському соборі в Чернігові у другій половині XVII–XVIII ст.”; Алла Попружна (викладач Чернігівського юридичного коледжу Державної пенітенціарної служби України, аспірант кафедри історії та археології України Інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка) – “Чернігівський Борисоглібський монастир у духівницях козацької старшини XVII–XVIII ст.”; Юрій Ситий (старший науковий співробітник Інституту історії, етнології та правознавства імені О. М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т. Г. Шевченка) – “Археологические исследования территории княжеского двора на Валу в 1986 г.”; Ігор Ігнатенко (краєзнавець, м. Чернігів) – “Про оборонне призначення споруд Борисоглібського кафедрального монастиря”; Олександр Тригуб (молодший науковий співробітник відділу музейної та науково-фондової діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”) – “З нових джерел до історії земельної власності Борисоглібського кафедрального монастиря в Чернігові та на його околицях у другій половині XVII – середині XVIII ст.”; Володимир Руденок (завідувач відділу наукових досліджень печер та пам’яток археології Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”), Тетяна Новик (науковий співробітник відділу музейної та науково-фондової діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”) – “До питання про будівничу діяльність чернігівського князя Давида Святославича” та інші науковці.
За підсумками конференції буде видано збірник наукових праць “Чернігівські старожитності”.
Під час роботи наукової конференції відбулася презентація українського видавництва “Видавець Олег Філюк”, яке спеціалізується на видавництві монографічної літератури з археології та інших історичних дисциплін.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.