Руйнування культурної спадщини Чернігова: скільки зруйнували росіяни в регіоні
У 1945 році Чернігів визнали одним із найбільш покалічених міст Європи, його було знищено майже на 70%. У 2022-му стародавнє місто знову зазнало масштабних бомбардувань, але вже російськими окупантами. Наразі зруйновано близько чверті його площі.
Вже в перші дні війни внаслідок ракетного обстрілу в Чернігові палало управління Служби безпеки України, розташоване в будівлі 1904 року. В підсумку знищений архів Служби безпеки, де зберігалися справи репресованих громадян Чернігівщини, а також документи радянської спецслужби. 27 лютого російські війська спотворили будівлю Чернігівського обласного молодіжного центру (колишній кінотеатр ім. Щорса). Зведений у 1939 році, він був зруйнований під час Другої світової, а в 1947-му — відбудований. Символічно, що у стінах цієї будівлі свого часу проходив судовий процес щодо німецьких та угорських військовополонених. На Чернігівщині знищена історична пам’ятка — альтанка на схилі Болдиних гір, що була зведена в 1911 році на честь візиту Миколи ІІ.
ГО “Антикорупційний штаб” наразі займається фіксацією наслідків руйнувань культурної спадщини, об’єктів цінної історичної забудови та мистецьких об’єктів у п’яти регіонах України: на Київщині, Сумщині, у Чернігові, Харкові та в Миколаєві за допомогою програмного засобу TruePic. Таким чином, ми зафіксуємо факт злочину та поширимо на розробленій нами ж Карті Руйнувань та Відновлення.
У Чернігові ми також зафіксували вже кілька об'єктів. Зокрема ось так виглядає Чернігівський центр державної міграційної служби.
А ось — Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва
Такі руйнування ми фіксуємо та наносимо на Карті Руйнувань та Відновлення. Згодом такі фото можуть стати доказом злочинів росіян проти української культури, адже технологія фіксації TruePic дозволяє зберігати метадані — вони, у свою чергу є доказом ідентичності фото.
Станом на початок 2023 року за даними Української Гельсинської спілки з прав людини, у Чернігівській області внаслідок авіанальотів, артобстрілів та бойових дій було пошкоджено щонайменше 2636 об’єктів цивільної інфраструктури та цивільних будівель серед яких:
Вид об’єктів Об’єктів
Об’єкт підприємницької діяльності та ком.-виробн. призначення 148
Об’єкт невідомий 9
Буд. освітньо-виховн. закладу 82
Буд. держав. установи 21
Буд. житл.-побут. призначення 2024
Об’єкт транспортної інфраструктури 21
Господарчі угіддя, ліси 2
Буд. лікувально-оздор. закладу 26
Об’єкт культурно-розважального закладу 10
Буд. культового призначення 16
Об’єкт інфраструкт. життєзабезпечення 35
Історичні пам’ятки 20
Мости 10
Автомобіль, транспортний засіб 211
Гуманітарний конвой 1
Загалом об’єктів 2636
Під час блокади міста Чернігова російська авіація завдавала численних авіаударів по цивільній інфраструктурі, в тому числі на заклади освіти, охорони здоров’я і навіть об’єкти спортивної інфраструктури. Майже 80% шкіл міста Чернігова постраждали через численні обстріли, 3 повністю зруйновано та ще 21 школа зазнала пошкоджень різних ступенів, загалом пошкоджено 82 будівлі освітньо-виховних закладів на території області. Суттєвих пошкоджень та повного руйнування зазнали будівлі житлово-побутового призначення, зокрема мікрорайону міста Чернігів Боровиця.
Антикорупційний штаб
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.