Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 14 січня, 23:24:11

13 січня: Цей день в Україні та в світі

13.01.2023   09:59Агенцiя

ДЕНЬ 324 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 324 RUSSIAN AGRESSION

13 січня в Україні православні та греко-католики святкують Щедрий вечір і вшановують пам'ять святої Меланії Римлянки та Василя Кесарійського. Також у ніч із 13 на 14 січня зустрічають Старий Новий рік.

У Литві – День пам'яті захисників свободи, у Швеції та Фінляндії – День святого Кнута, в Індії – фестиваль Лорі.

Щедрий вечір

За тиждень після коляди, напередодні Нового року (за старим стилем) відзначають Щедрий вечір.

У народному календарі 13 січня - це також Васильєв вечір або Васильєва коляда. Молодь ходила дворами з піснями-щедрівками, колядками та побажаннями миру, добра та благополуччя.

Також 13 січня у православній традиції заведено згадувати преподобну Маланію Римлянку, а наступного дня, 14 січня, православні вшановуватимуть пам'ять святителя Василя Кесарійського. Тому також народна назва свята – святого Василя та Маланії.

Головною стравою на святковому столі у наших предків вважалося блюдо зі свинини, оскільки святий Василь – покровитель свинарів. Крім того, варили кашу, а заразом і ворожили на ній: якщо добре виходило, того ж чекали від року, що настав, і навпаки.

Також опівночі заведено струшувати сніг із яблуневих дерев, щоб не скупилися на врожай.

Дівчата цієї ночі, незважаючи на заборони церкви, ворожили. Вважається, що ворожба у Щедрий вечір відрізняється особливою точністю.

Ще цього дня:

1898 - Французький письменник Еміль Золя надіслав відкритий лист (відомий під назвою "Я звинувачую") французькому уряду з приводу справи Дрейфуса;

1935 – На плебісциті в Саарській області понад 90% голосує за приєднання до Німеччини;

1957 – Компанія Wham-O розпочала випуск фрізбі;

1989 – У Великій Британії комп'ютери вперше були паралізовані вірусом Friday the 13th, відомим також під назвою Jerusalem. Періодично активізується у дні, коли 13 число припадає на п'ятницю;

2000 - Білл Гейтс заявив про відставку з посади голови компанії Microsoft.

2019 – Було вбито Павла Адамовича, мера Гданська.

Іменини: Давид, Йосип, Меланія, Михайло, Петро, Яків

Останні новини Чернігівщини

Алія-Беатріс та Арес: якими рідковживаними іменами називали дітей на Чернігівщині у 2025 році 14:40

Українці дають життя, обирають імена та вірять, що кожна реєстрація народження зміцнює націю й наповнює віру в майбутнє реальним змістом.

За підтримки Словаччини у Ладані відремонтують укриття у двох садочках 14:35

У селищі Ладан стартує реалізація проєкту «Простори турботи: безпечні та комфортні укриття для садочків “Червона Шапочка” та “Барвінок”».

На 36% більше звернень і на 73% більше працевлаштованих: як змінюється підтримка ветеранів у службі зайнятості

На 36% більше звернень і на 73% більше працевлаштованих: як змінюється підтримка ветеранів у службі зайнятості 14:34

Повернення ветеранів та ветеранок до цивільного життя – важливий напрям роботи Державної служби зайнятості.

Турбота про психічне здоров’я: з чого почати 12:17

Віднедавна в Україні формується добра традиція ставити собі цілі та робити плани на рік. От тільки в умовах війни для багатьох українців навіть слово «плани» може звучати як ще один виклик.

Інклюзивний підхід у службі зайнятості – це не про тренди,  це про можливості для всіх

Інклюзивний підхід у службі зайнятості – це не про тренди, це про можливості для всіх 12:15

У минулому році на Чернігівщині кількість отримувачів послуг Державної служби зайнятості серед людей з інвалідністю зросла на 5,5% порівняно з 2024 роком.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини