Дмитро Федоров: "Більше половини речей, які мені за ті дні довелося зробити і пережити — я би в звичайний час ніколи і не уявив би. Але ми витримали і вистояли. Попереду — відновлення"
Новобілоуська ТГ — приміська, відстань від центру громади до обласного центру — 10 км. Тож наприкінці лютого — протягом березня її мешканці опинилися в епіцентрі боїв за Чернігів.

«Щодня ми бачили, як над Новим Білоусом пролітали снаряди, якими ворог обстрілював Чернігів — і які летіли у відповідь від наших захисників. У кожному селі громади стояли окупанти. Не було зв’язку, світла, газу, — розповідає голова Новобілоуської громади Дмитро Олександрович ФЕДОРОВ. — Але найбільше вражало, як змінювалися самі люди: одні виявилися зовсім не такими надійними, як думалося, а інші, від кого не чекав, віддавали останнє і ризикували життям».
Дмитро Олександрович розповів докладніше, що відбувалося в населених пунктах громади:
«У Рівнопіллі відголоски близьких боїв чули вже 24 лютого, а 25 лютого почалися масові обстріли. Через Кувечичі й Довжик кількатисячна колона росіян ішла безперервно два дні. У Деснянському окупанти стояли майже три тижні, у Халявині й Полуботках — місяць. Кошівка, Юріївка, Рижики… У громаді вважайте немає населеного пункту, який би ворог оминув. Найбільше постраждали Рівнопілля і Старий Білоус».
Громада зазнала руйнувань: понад пів сотні будинків зруйновані, сотні пошкоджені. Є загиблі.
«У Новобілоуській громаді повністю знищено 58 будинків, 52 сім’ї потребують житла. Ще 240 будинків мають пошкодження різного ступеня. Загинули 32 людини. Я маю медичну освіту, тому фактично з перших днів повномасштабного вторгнення агресора виконував у Новому Білоусі ще й роль медика. Можу сказати, що люди помирали не тільки від ворожих снарядів: дехто не пережив стресу від жаху, який відбувався навколо, у досить молодих людей просто не витримувало серце», — додає Дмитро Федоров.
Жили без зв’язку, електрики, газу.
«Телефони перетворилися на звичайні ліхтарики — зв’язку не було, — говорить голова громади. — Світло зникло в перші дні. У Рудці, Мохнатині, Редьківці, Кувечичах через тиждень вдалося відновити електрику, в інших населених пунктах — ні. В березні, під час обстрілів Нового Білоуса і Старого Білоуса, ворог двічі пошкодив газову трубу».
Населені пункти біля Чернігова були відрізані від постачання продуктів.
«Нам вдавалося кілька разів прорватися то в Ріпки по хліб, бо там працювала пекарня, то в Чернігів. Але під час третьої поїздки в місто одного з чоловіків, який зголосився їхати, поранили, тож ми вирішили більше не ризикувати. Жили на тому, що в людей було. Іноді допомагали місцеві підприємства. СВК «Полісся» в Кувечичах мололо й роздавало борошно — люди могли пекти хліб», — продовжує розповідь очільник громади.
«У Новому Білоусі зірвали міст, але ми зробили кладку, щоб мати змогу переправляти хоча б машини швидкої допомоги. Важко поранених намагалися відвозити в лікарню в місто. Одна така поїздка залишила особливо сильне враження. 15 березня на Новий Білоус скинули бомби, були поранені. Ми везли важкопоранену в обличчя людину в лікарню. У мирний час це кількахвилинна поїздка. А тут через кожні 100 метрів — блокпост, потрібно зупинятися, мають бути перевірки — військові зазирають в машину, бачать поранення — і вже не ставлять питань. І так один блокпост за іншим. Ми не знали, чи довеземо людину живою — але, на щастя, поранений вижив».
«Більше половини речей, які мені за ті дні довелося зробити і пережити — я би в звичайний час ніколи і не уявив би. Але ми витримали і вистояли. Попереду — відновлення», — підсумовує Дмитро Олександрович.
Останні новини Чернігівщини
Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08
8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.
Виробники переробної промисловості можуть отримати до 16 млн грн гранту на відновлення після обстрілів у межах політики програми «Зроблено в Україні» 14:43
Кабінет Міністрів України на засіданні 7 липня 2025 року затвердив нову редакцію Порядку реалізації програми «Гранти для переробних підприємств». В межах програми запроваджено новий напрям – гранти на відновлення виробничих потужностей для переробних підприємств, які постраждали від збройної агресії росії. Тепер вони можуть отримати до 16 млн грн на закупівлю, доставку та монтаж обладнання.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 14:10
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 35-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння грошима пенсіонерки в Чернігові.