Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 29 березня, 09:15:07

На Чернігівщині рахуватимуть збитки, завдані екосистемі

13.05.2022   11:33Агенцiя

За період повномасштабного вторгнення росії територія Чернігівської області неодноразово потерпала від обстрілів та бомбардувань.

Складові екосистеми, що зазнали найбільшого навантаження, — це лісові території, ґрунти та повітря.

Так, 3 та 8 березня в результаті ракетно-артилерійського обстрілу російськими військами нафтобази ДП «Комбінат Айстра», що в місті Чернігові, загорілася резервуарна група, де містилося понад 7 тисяч кубічних метрів дизельного пального та більш ніж 5 тисяч кубічних метрів керосину. Згорання нафтопродуктів спричинило забруднення повітря та ґрунтів нафтоводяною сумішшю.

14 березня внаслідок ворожого обстрілу пошкоджено насосну станцію подачі метанолу на майданчик газозабірного пункту у селі Олишівка Чернігівського району. Цього ж дня російські війська пошкодили насосну станцію КП «Чернігівводоканал», що здійснювала забір, очищення та постачання води у Чернігівській області. Отже, можливе забруднення небезпечними речовинами повітря та ґрунтів у першому випадку, водних ресурсів — у другому. 

Руйнування інфраструктури та промислових об’єктів може призводити до потрапляння забрудників у водні об’єкти. Водночас зруйновані очисні споруди та насосні станції не спроможні очищати воду та постачати її далі.

Украй важливою складовою екосистеми області є і її природно-заповідний фонд — 677 об’єктів загальною площею 262,75 тисячі гектарів (до речі, Чернігівщина є лідером за кількістю заповідних територій серед областей). Це — 2 національні природні парки, 3 регіональні ландшафтні парки, 459 заказників, 139 пам’яток природи, зоологічний парк, 2 дендрологічні парки, 19 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва, 52 заповідні урочища.

За інформацією адміністрацій парків, їхні території в результаті бойових дій не пошкоджені. 

Стосовно тваринного світу — зазвичай у квітні в Україні починається «сезон тиші», адже саме на цей час припадає шлюбний період багатьох диких тварин і птахів. Саме ведення активних бойових дій та як результат — виникнення пожеж — становлять у «сезон тиші» загрозу для природи, адже тварини гинуть, а середовища їхнього існування зникають. 

Шкоду, заподіяну цим територіям, потрібно буде оцінити для подальшого відшкодування втрат біорізноманіття.

Що ж до шкоди, завданої лісовій галузі, то порахувати її в повному обсязі неможливо. Понад місяць на території Чернігівщини тривали бойові дії, і лісові території ще досі розміновують та очищують від військової техніки. Однак, після звільнення області від окупантів, там, де це можливо, продовжувалася реалізація програми Президента України «Зелена країна» та висаджувалися саджанці дерев. 

Так, за місяць лісокультурної кампанії підприємства, підпорядковані Держлісагентству, висадили на своїх територіях майже 6,4 мільйона саджанців.

Ще один момент — цьогоріч на території Чернігівщини спостерігається вихід води на заплаву річок, відповідно риба має доступ до додаткових площ природних нерестовищ. Це є гарним природним фактором. Нагадаємо: з 11 квітня в області діє заборона на вилов риби під час нересту. 

У зв’язку з введенням воєнного стану не було можливості проводити повноцінні перевірки щодо завданої шкоди. Після відбору зразків проб та проведення розрахунків Державною екологічною інспекцією у Чернігівській області будуть визначені збитки, заподіяні довкіллю. 

Зазначимо, що обсяг викидів забруднювальних речовин в атмосферне повітря від російських бомбардувань, а також розмір завданої такими викидами шкоди розраховуватимуться за спеціальною методикою, що набрала чинності наприкінці квітня поточного року.

Визначення шкоди та збитків здійснюватиметься за багатьма напрямками, в тому числі — за лісовим та природно-заповідним фондами, надрами, акваторією. 

Всі матеріали формуватимуться в окрему справу, яка зберігатиметься в уповноважених органах, що здійснюють державний нагляд (контроль) у сфері охорони навколишнього природного середовища. 

Крім того, уряд затвердив нові спеціальні такси для обчислення розміру шкоди природно-заповідному фонду України.

За повідомленням Департаменту екології та природних ресурсів
Чернігівської обласної військової адміністрації

Останні новини Чернігівщини

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів 15:04

З 1 квітня 2024 року з метою охорони нерестовищ у рибогосподарських водних об’єктах та забезпечення сприятливих умов нересту водних біоресурсів, відповідно до Правил рибальства та наказу Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області від 22.03.2024 №45 на Чернігівщині розпочинається заборона добування (вилову) водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) на період нересту.

За матеріалами СБУ винесено вирок російському окупанту, який знущався над сім’єю з неповнолітніми дітьми 14:55

За матеріалами СБУ суд виніс вирок військовому рф, причетному до вчинення воєнних злочинів під час тимчасового захоплення частини Чернігівської області.

Державна реєстраторка підозрюється у зловживанні повноваженнями, що спричинило неправомірне вибуття з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення 14:51

За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру державному реєстратору однієї із сільських рад Прилуцького району у зловживанні своїми повноваженнями з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки та несанкціонованій зміні інформації, що обробляється в автоматизованих системах, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, вчиненій за попередньою змовою групою осіб (ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 362 КК України).

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської 14:49

З 27 березня по 16:00 год. 9 квітня. Відповідний дозвіл наданий КП «Чернігівводоканал» на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради сьогодні.

 Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини

Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини 14:45

Профільна робоча група при Чернігівській обласній раді сьогодні, 26 березня, погодила перелік видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2024 рік.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини