Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 24 квітня, 00:05:07

Вшанували пам’ять полковника армії УНР

27.02.2021   18:17Агенцiя

23 лютого в м Ічня меморіальні заходи увічнення пам’яті борця за незалежність України у 20-му столітті Архипа Кмети розпочалися хвилиною мовчання на честь іншого Захисника України, старшого солдата 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців, уродженця с. Більмачівка Ічнянського району Чернігівської області Сергія ПЕТРАУСКАСА, який 22 лютого цього року загинув на фронті внаслідок обстрілу військами російських загарбників.

Меморіальну дошку на честь полковника армії Української Народної Республіки, уродженця м. Ічня Архипа Кмети (19.02.1891 – 02.06.1978) встановлено на фасаді будівлі місцевого історико-краєзнавчого музею. На початку минулого століття тут містилася дворічна школа, в якій він отримав початкову освіту.

Ініціатором і організатором цієї важливої події політики національної пам’яті виступила ГО «Українська ініціатива», за сприяння Ічнянської міської ради та за підтримки Українського інституту національної пам'яті.

В урочистому відкритті меморіальної дошки взяли участь Ярослав ЖИВОТЯГА – перший заступник Ічнянського міського голови, Сергій БУТКО – представник Українського інституту національної пам'яті, Юрій КОСЕНКО – голова правління ГО «Українська ініціатива», учасники бойових дій в сучасній російсько-українській війні, волонтери, громадські активісти міст Ніжин та Ічня.

Після цього в Ічнянській центральній бібліотеці ім. С. Васильченка проведено просвітницький захід на честь Архипа Кмети.

«Наш обов’язок відновити, зберегти пам’ять про всіх українських патріотів минулого й сучасності — земляків, чиїми героїчними зусиллями маємо та захищаємо сучасну власну незалежну державу», — заявив у своєму виступі Ярослав ЖИВОТЯГА, перший заступник Ічнянського міського голови.

«Архип Кмета — видатний борець за незалежність України, полковник Армії УНР, який гідно й мужньо воював проти російських загарбників в часи Української революції 1917-1921 років, організатор підпілля революційної ОУН в 1942 році на Чернігівщині, у тому числі й на рідній Ічнянщині, громадський діяч, що і в еміграції докладав багато зусиль для майбутньої перемоги української справи», — наголосив Юрій КОСЕНКО, голова правління ГО «Українська ініціатива».

«Для нашого земляка головною цінністю була власна незалежна держава. У 1918 році він приєднався до повстання Директорії проти гетьманського режиму саме тому, що гетьман Павло Скоропадський зрадив ідею незалежності України, вирішив у майбутньому йти на «федерацію» з Росією. Це його власне пояснення», — зауважив громадський діяч.

«Архип Кмета — професійний військовий, який присвятив своє життя боротьбі за незалежність України. Проте, він добре розумів, що українська мова, література, історія, культура, церква так само важливі для українця-переможця, як і зброя, ресурси тощо. Саме тому він, наприклад, у 1920-1922 роках не тільки очолював відділ статутів та інструкцій Головного штабу армії УНР, але коли був інтернований у польському таборі Каліш, то взяв активну участь у культурно-просвітницькій діяльності Православного братства імені святих Кирила і Мефодія. Так само одним із важливих напрямів діяльності підпілля ОУНр, яке він організував на Чернігівщині під час нацистської окупації, була просвітницька робота — українська мова, культура та історія… Це розуміння Архип Йосипович активно реалізовував все своє життя. Цікаво, що розуміння важливості національно-патріотичного виховання та освіти він засвоїв під час навчання в 1918 році в Київській інструкторській школі старшин української армії»,— підкреслив Сергій БУТКО, представник Українського інституту національної пам'яті.

Він презентував та передав видання Інституту національної пам'яті місцевим бібліотеці та музею.

У свою чергу Ю. Косенко також передав українські видання центральній бібліотеці.

Останні новини Чернігівщини

 На Прилуччині поліцейські повідомили про підозру двом місцевим мешканцям за незаконну порубку лісу

На Прилуччині поліцейські повідомили про підозру двом місцевим мешканцям за незаконну порубку лісу 17:35

Слідчі Прилуцького районного відділу поліції під процесуальним керівництвом Прилуцької окружної прокуратури оголосили про підозру двом зловмисникам, які за попередньою змовою випиляли у лісосмузі Ічнянської громади дерев на понад 100 тисяч гривень.

Масажі, лімфодренаж, індивідуальна робота з психологами та багато іншого можуть отримати чернігівські військові, ветерани та члени їхніх родин 17:25

Зазвичай після закінчення терміну лікування у закладах охорони здоров’я військовослужбовці та ветерани, як правило, потребують певного відновлення.

За матеріалами СБУ винесено вирок організаторці псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини

За матеріалами СБУ винесено вирок організаторці псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини 15:18

За матеріалами Служби безпеки України до 15 років позбавлення волі заочно засуджено організаторку псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини.

 Мешканця м.Чернігова засуджено за збут амфетаміну

Мешканця м.Чернігова засуджено за збут амфетаміну 15:16

Прокурором Чернігівської окружної прокуратури в судовому засіданні доведено вину 36-річного місцевого жителя в придбанні, зберіганні з метою збуту та збуті психотропних речовин (ч.ч.1, 2 ст.307 КК України).

На загальноміській нараді говорили про наслідки ракетних ударів по місту та їх ліквідацію

На загальноміській нараді говорили про наслідки ракетних ударів по місту та їх ліквідацію 15:13

Загальноміську нараду цього вівторка почали з обговорення ліквідації наслідків ракетних ударів, яких завдали військові російської федерації по Чернігову 17 квітня.