Чернігівські рибоохоронці рятують рибу від задухи
Цьогоріч зима порадувала нас рясним снігом і морозцем, від якого ми вже відвикли протягом декількох останніх років.

Сніжна і морозна зима радує любителів зимових розваг, а от водним біоресурсам непереливки.
Для життя рибам та іншим водним організмам потрібен кисень. Запаси кисню у природних водоймах поповнюються за рахунок розчинення його у воді з повітря та фотосинтезуючої діяльності водоростей. В обох випадках взимку перешкодою є лід та сніг на ньому.
Процеси поглинання кисню у зимових водоймах не припиняються, фотосинтезуюча здатність водоростей мінімальна, за відсутності надходження кисню з повітря акумульовані осінні запаси розчиненого у воді кисню дуже виснажуються, і як наслідок виникає задуха, що може призвести до масової загибелі риби та інших водних живих організмів.
Найбільш простою візуальною ознакою такого негативного явища є скупчення біля поверхні води (в прорубаних ополонках) молоді риби, водних жуків та плаваючих личинок комах. Це вже сигнал на сполох - ситуація критична! У такому разі варто негайно вживати відповідних заходів.
Під час проведення моніторингу зимівлі риби Чернігівським рибоохоронним патрулем встановлене зниження вмісту кисню у воді. Тому було прийнято рішення негайно вийти на водойми області з метою порятунку водних біоресурсів від задухи.
19 лютого 2021 року державні інспектори Чернігівського рибоохоронного патруля, громадські інспектори та працівники сектору водної поліції прорубали більше двадцяти ополонок на оз. Глушець Чернігівської громади. Напередодні подібні заходи були проведені на озерах Остерської громади, і плануються в подальшому. Але своїми силами 14 інспекторів не справляться!
Тому Чернігівський рибоохоронний патруль звертається до всіх рибалок області, орендарів водних об’єктів, користувачів та всіх небайдужих громадян допомогти рибі перезимувати, попередити масову загибель водних живих ресурсів у річках, ставках, озерах, водосховищах області.
Найпоширенішим та найпростішим заходом попередження явищ задухи є прорубування ополонок для забезпечення доступу у водойми атмосферного кисню. Для того, щоб ці ополонки не замерзали та довго слугували джерелом насичення води киснем, в них потрібно вставляти снопи, виготовлені з трубчастих стебел рослин, наприклад, очерету.
Довідкова інформація:
За науковими даними, мінімальний вміст кисню (мгО2/дм3) у воді в зимовий період, необхідний для виживання риб, має різні показники (щука, окунь, плітка, короп, лящ – 4,0; вугор річковий – 3,6; білий амур – 3,0). Найбільш витривалими до вмісту кисню є в’юн (0,8), карась сріблястий (1,0), лин (2,0). При цьому мінімально допустима рибогосподарська норма становить 4,0 мгО2/дм3.
Останні новини Чернігівщини
КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» готують місто до опалювального сезону 17:17
Тривають роботи з підготовки теплової інфраструктури Чернігова до проходження опалювального сезону 2025–2026 років. Фахівці КП «Теплокомуненерго» та АТ «Облтеплокомуненерго» здійснюють комплекс планових, профілактичних і відновлювальних заходів, спрямованих на безперебійну роботу системи теплопостачання та гарячого водопостачання в зимовий період.
Сприяв незаконній порубці дерев у заповіднику: на Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу посадовця лісгоспу, який спричинив державі мільйонних збитків 16:42
Слідчі поліції під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Чернігівського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу в заповіднику. Збитки, завдані державі, сягають понад 13 мільйонів гривень.
Підготовка до зими, нова система оповіщення та відновлення житла — серед тем загальноміської наради 16:08
8 липня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.
Де робити, аби добре заробити? 15:34
Відповідь на це запитання знають у службі зайнятості. На початок липня у базі вакансій обласної служби зайнятості налічувалось близько двох тисяч пропозицій від роботодавців області. І серед них є ті, хто навіть у воєнний стан готовий платити працівникам високу заробітну плату. В ТОП-10 високооплачуваних вакансій регіону увійшли:
Найкраще знають математику: що відомо про результати учасників НТМ 15:09
В основних сесіях національного мультипредметного тесту на Чернігівщині взяли участь 7 259 осіб. Явка становить 93,2%.