До 100-річчя з дня народження Почесного громадянина міста Чернігова Олександра Молодчого
27 червня відзначається 100-річчя з дня народження Олександра Гнатовича Молодчого - видатного військового діяча Другої світової війни, двічі Героя Радянського Союзу, генерала-лейтенанта авіації. У серпні 1985 року йому присвоєне почесне звання - Почесний громадянин міста Чернігова.

Олександр Молодчий народився у Луганську. Закінчив середню школу №13. У 1938 році - Військово-авіаційну школу пілотів.
У далекі воєнні роки був льотчиком, заступником командира ескадрильї, а потім командиром ескадрильї авіаційного полку дальньої дії та інспектором-льотчиком авіадивізії далекої дії. За роки війни здійснив 311 бойових вильотів, з них - 287 нічних, налітав 600 тисяч кілометрів, провів у небі 1324 години.
Молодчий - один з найвідоміших повітряних асів двадцятого століття, який став людиною-легендою за життя. Його ім'я золотими літерами вписано в історію авіації. Він завжди у всьому був найпершим!
Йому був 21 рік, коли він водив у бій екіпажі ескадрильї і отримав першу Зірку Героя (22.10.1942)... Він був перший, хто отримав у воєнний час при житті загалом дві Золоті Зірки. Хоча ще два рази був номінований на присвоєння третьої такої нагороди.
У серпні 1942 року першим з українців здійснив бомбардування Берліну. І перший з тих, хто щороку за час війни представлявся до чергового геройського звання. Крім того, його літак першим прорвався до столиці третього рейху.
Усі його ратні подвиги також відзначені 3-ма орденами Леніна, 2-ма орденами Червоного Прапора, орденами Олександра Невського, Вітчизняної війни 1-го ступеня, Червоної Зірки, Богдана Хмельницького ІІІ та ІІ ступенів, багатьма медалями та іноземними нагородами.
У післявоєнний час закінчив Вищу офіцерську школу льотчиків (1948), Військову академію Генштабу (1959), працював на командних посадах у Військово-повітряних силах (до 1965). З 1962 року – генерал-лейтенант авіації.
Згадуючи дитинство, Молодчий в своїй книзі «Літаки йдуть в небо» написав: «Коли я вчився в школі, то кожну вільну хвилину віддавав авіамоделізму. Будував моделі планерів, літаків, робив повітряні змії... Авіамоделізм ... Планер ... Аероклуб. Я успішно закінчив його і в тому ж році був зарахований курсантом в Ворошиловградську школу пілотів ВПС РККА імені Пролетаріату Донбасу.
У звичайне навчання курсантів входило два роки, а ми, комсомольці, які закінчили аероклуб, повинні були освоїти всю програму за один рік. Всю зиму ми вивчали техніку, займалися стройовою підготовкою, фізкультурою. З настанням весни теоретичні заняття скоротилися, тепер ми були на аеродромі зі світанку і до настання темряви. Мрія здійснилася!!!».
У березні 1965 року хвороба змусила його покинути небо, і Олександр Молодчий був звільнений у запас. Але його місце в строю зайняв син - льотчик першого класу В'ячеслав Молодчий.
Спочатку Олександр Гнатович оселився у рідному Луганську, а невдовзі (1968) переїхав до Чернігова, де жив до кінця життя.
Помер видатний військовий льотчик 9 червня 2002 року у військовому шпиталі міста Вінниці. Похований на міському кладовищі Яцево в Чернігові. На могилі Героя встановлений пам’ятник. У пам’ять про нього у нашому місті названа вулиця – від вулиці Шевченка до Рокоссовського. А на будинку №6 по вул.Івана Мазепи, де він жив, встановлена меморіальна дошка.
Прес-служба Чернігівської міської ради
Останні новини Чернігівщини
Керівництво поліції Чернігівщини ініціювало службове розслідування за фактом інциденту в Чернігові під час заходів оповіщення 17:23
14 липня під час здійснення заходів оповіщення, передбачених чинним законодавством, військовослужбовці ТЦК та СП Чернігова у супроводі поліцейських підійшли до двох громадян, аби перевірити військово-облікові документи.
У Чернігові відзначили День Української Державності 16:41
Біля Меморіального знаку на честь Героїв, які загинули в російсько-українській війні, зібралася громадськість, представники влади і духовенства, аби вшанувати памʼять про всіх борців за українську державність.
За матеріалами СБУ заочну підозру отримали троє воєнних злочинців, які командували обстрілом Чернігова і вбили 20 мирних жителів 16:07
Служба безпеки зібрала беззаперечні докази воєнного злочину на командувачів російських військ, які причетні до ракетного обстрілу цивільної інфраструктури, масового вбивства та каліцтва громадян України у місті Чернігів 16 березня 2022 року.
Презентація історичного роману Василя Краса "Потреба під Конотопом" 15:35
13 липня у великому читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулася презентація історичного роману українського письменника Василя Краса "Потреба під Конотопом".
Енергонезалежність знімає бар’єри: школи області оснащують сонячними панелями 15:11
Безбар’єрність в освіті — це, зокрема, коли школярі можуть повноцінно навчатися очно пліч-о-пліч з однолітками — незалежно від енергетичної ситуації в регіоні.